Hangi Uygulama Ne Kadar Şarj Harcar? | Sonsuz Teknoloji

Hangi Uygulama Ne Kadar Şarj Harcar?

Android pil tasarruf

Telefonlar hayatımızın bir parçası ve telefonlar ile sadece konuşma değil İnternet ve uygulamalar aracılığı elimizden düşmeyen oyuncak gibi kullanmaktayız. Akıllı telefonlara ihtiyacımız olan olmayan uygulamalar yükleriz. Uygulamaların çoğunluğu İnternet üzerinden çalışır ve uygulamanın görselliği, İnternet kullanımı derken uygulamalar ciddi derecede şarj harcayabilmektedir. Bu uygulamalar ne kadar şarj harcar bataryayı ne derece etkiler.

Android Pil

Android telefonunuzdan “Ayarlar“a gidin buradan “Pil” seçeneğini seçerek hangi uygulamanın ne kadar pil harcadığını yüzde olarak görebilirsiniz. Sıralama, sistem uygulamalarınız da dahil olmak üzere en çok şarj harcayan sıralaması yüzde oranı gösterilerek listelenir. Hangi uygulamayı ne kadar kullandığınızı bilirsiniz. Özellikle sıralamalarda en üstlerde olup ancak kullanmadığınız bir uygulama yer alıyorsa onu kaldırmalısınız. Çünkü kullanılmayıp da en üst sırada yer alan uygulama kötü amaçlı yazılım olma ihtimali yüksektir. Ancak, unutmayın bu listede Android sistemini çalıştıran uygulamalarda listelenecektir. Bu nedenle kaldırmayı düşünmeden önce Android sistem uygulaması olup olmadığından emin olun. Zaten sitem uygulamalarını kaldıramazsınız.  İnternet’te araştırma yaparak neyin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Yukarıda görünen resimde “Android Sistemi”, “Android İs” ve”Ekran” uygulamaları Android sistem uygulamalarıdır.

Uygulamalarda Pilden Tasarruf Etme

Facebook

Facebook en çok kullanılan paylaşım uygulamalarından biridir.  Facebook uygulamasında gezinirken en çok pil bitiren unsur videoların otomatik oynatmasıdır. Bu şarj tüketimine sebep olmaktadır. Facebook’da otomatik oynatmayı devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Videolar > Videoları Otomatik Oynat, Varsayılan olan seçeneği Kapalı duruma getirmeniz yeterli olacaktır.

Telefonunuz çok eski ve ciddi derecede batarya harcıyor ve performans düşüklüğü sağlıyorsa Facebook Lite kullanmak iyi bir seçenektir. Facebook Lite’nin ne olduğunu ve normal Facebook uygulaması arasındaki farkın ne olduğunu bu makaleden

 öğrenebilirsiniz.

Whatsapp

Whataspp uygulaması öyle bir hal aldı ki telefonun normal mesajlaşma uygulamasından daha fazla kullandığımız bir uygulama haline geldi. Whatsapp bir telefonda olmazsa olmazlar arasındadır. Telefonunuzda İnternet açık olduğu sürece Whatsaap’tan sürekli mesajlar gelir. Bu mesajlar sadece yazı olarak değil video ve fotoğraf olarak gelmektedir. Whatsapp’da gelen mesajı açtığınızda video ve fotoğraf telefonunuza otomatik olarak indirmektedir. Otomatik indirmeleri kapatarak hem şarj hemde telefonunuzda ki video ve fotoğrafların sizin kontrolünüzde olur. Telefonunuzu çöplüğe çevirmemiş olursunuz. Whatsapp’ta otomatik indirmelerin nasıl durdurulacağına buradan bakabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar

Yukarıda bahsettiğimiz Whatsapp ve Facebook özellikle Türkiye’de en çok kullanılan uygulamalardır. Diğer uygulamalarda da yapmanız gereken kullandığınız uygulamanın benzer otomatik indir ve yürüt   gibi özellikleri var ise devre dışı bırakmak ve uygulama sürekli online bir şeyleri otomatik yapıyorsa onları otomatik durumdan manuel duruma getirmek gerekir. Yazımızın ilk girişinde bahsettiğimiz telefonunuzun “Ayarlar >Pil” menüsünden hangi uygulamanın ne kadar batarya tükettiğine takip edebilirsiniz. Uygulamalar üzerinden otomatik ayarları devre dışı bırakabilir veya kullanmadığınız bir uygulamayı ise kaldırabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*