Hangi Windows 10 Sürümü Daha İyi? | Sonsuz Teknoloji

Hangi Windows 10 Sürümü Daha İyi?

Windows 10

Birçok bilgisayar kullanıcısı gerek alışkanlıklardan, gerekse kullanım kolaylığı gibi nedenlerden dolayı Windows kullanmayı tercih ediyor. Windows’un en son sürümü olan Windows 10, aynı zamanda 3 farklı versiyona sahip. Bunlar; Windows 10 Home, Windows 10 Pro ve Windows 10 S olarak sıralandırılabilir. Peki bu üç sürüm arasında ne gibi özellik farklılıkları var ? fiyatları neden farklı ? Detayları hep beraber inceleyelim…

Windows 10 S nedir?

Windows 10 S, bilgisayarda pek de fazla program, yazılım kullanmayan; günlük basit işlerini halletmek için bilgisayar kullanan kişilere hitap eden bir Windows 10 sürümüdür. Bu Windows 10 versiyonunda kullanıcılar yalnızca Microsoft Mağazası üzerinden uygulama – yazılım indirebilmektedir. Bunlar dışında herhangi bir program kurulamaz, yalnızca Edge isimli Microsoft internet tarayıcısı kullanılır ve yine aynı şekilde Microsoftun kendi yazılımlarından faydalanılabilir. Pek fazla tercih edilmemesinin nedeni kısıtlı bir mod olmasıdır. Kullanıcılar ayarlardan düzenleyerek; Klasit Windows 10 sürümüne geçiş yapabilirler.

Windows 10 S

Windows 10 Pro ve Windows 10 Home farkları

Windows 10 Pro ve Windows 10 Home esasında hemen hemen aynı özelliklere sahip iki Windows 10 sürümüdür. Fakat ayrıştıkları birkaç nokta var ki, bunlardan en önemlisi Windows 10 Pro’nun daha fazla ve daha iyi bir işlemci gücü gerektirirken Windows 10 Home’un standart bir bilgisayarda da kullanılabilmesidir. Bunun yanı sıra, Windows 10 Pro’da kullanılan fakat Windows 10 Home’da kullanılmayan 2 özellik mevcut.

Windows 10

BitLocker cihaz şifrelemesi

Bilgisayarınız çalındığında ya da kaybolduğunda; BitLocker To Go ve BitLocker; bilgisayarınızdaki her veriyi ve dosyayı otomatik olarak kilitler. Bu sayede de sizin dışınızda hiç kimse verilerinize ya da sistem dosyalarınıza kesinlikle erişim sağlayamaz. Bitlocker’ın nasıl kullanılacağına bu makaleden bakabilirsiniz.

Windows Bilgi Koruması (WIP)

WIP yani Windows Bilgi Koruması, çalışan deneyimlerini olumsuz yönde etkilemeden olası bir veri sızıntısına karşı koruma sağlayan bir Windows özelliğidir. Windows 10 Home ve Windows 10 S’de bulunmayan bu özellik, yalnızca Windows 10 Pro kullanıcılarına sunulmaktadır. Bilgisayar ayarlarından bu özellikleri aktifleştirebilir ya da tercihlerinizi güncelleyebilirsiniz.

Windows 10x

Windows 10 sürümlerinden henüz piyasada olamayan ancak 2020 yaz sezonunda tanışacağımız Windows 10x sürümü de başka bir Windows 10 sürümü olacaktır. Windows 10x çift ekranlı cihazlar içindir. Daha fazla bilgi için bakınız.

Bir yorum bırakınız...

*