Harddisk'in SSD veya HDD Olduğu Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji Harddisk'in SSD veya HDD Olduğu Nasıl Anlaşılır? | Sonsuz Teknoloji

Harddisk’in SSD veya HDD Olduğu Nasıl Anlaşılır?

ssd vs hdd

Katı Hal Sürücüler (Solid State Drives – SSD’ler), normal mekanik sabit sürücülere (hard drives – HDD’ler) kıyasla çok daha hızlı ve daha verimlidir. Bu nedenle, SSD’ler, Windows önyükleme süresini ve uygulama başlatma süresini önemli ölçüde iyileştirir. Windows yükleme sürücüsü olarak çok tercih edilir ve edilmelidir.

Yakın zamanda bir dizüstü bilgisayar veya hazır kurulu bir masaüstü bilgisayar satın aldıysanız ve sisteminizde bir SSD olup olmadığından emin değilseniz, bunu doğrulamak için yerleşik Windows araçlarını kullanabilirsiniz. Sistemi fiziksel olarak açmak zorunda değilsiniz. Sisteminizde bir SSD, HDD veya Windows 10’da her ikisinin de bulunup bulunmadığını öğrenmenin birkaç farklı yolu:

1. Birleştir’i kullanın ve Sürücü Aracını Optimize Edin

Windows 10’daki Birleştirme aracı genellikle parçalanmış sürücüleri birleştirmek için kullanılır. Bunun bir parçası olarak, Birleştirme aracı sisteminizdeki tüm fiziksel diskler hakkında biraz bilgi verir. Bir SDD olup olmadığını öğrenmek için bu bilgileri kullanabiliriz.

1. Önce, Başlat arama menüsünde “Sürücüyü Birleştir ve iyileştir” ifadesini arayın ve açın.

2. Birleştirme aracı açılır açılmaz, tüm bölümlerinizi ana ekranda göreceksiniz. “Medya Türü” bölümüne bakarsanız, ne tür bir sabit sürücünüz olduğunu görebilirsiniz. Bir SSD’niz varsa, araç “Katı Hal Sürücüsü” olarak listelenir.

ssd sürücü

Normal bir mekanik HDD sabit sürücünüz varsa, “Sabit disk sürücüsü” olarak listeler.

Bir SSD’niz olup olmadığını öğrendikten sonra, sadece pencereyi kapatın. Parçalanma konusunda endişelenmeyin. Windows disklerinizi otomatik olarak haftalık veya aylık olarak birleştirir.

2. PowerShell kullanın

PowerShell kullanarak Windows’ta hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Aslında, gereken tek şey bir SSD, HDD ya da her ikisine de sahip olup olmadığınızı bulmak için bir komuttur.

1. Sabit disk ayrıntılarını almak için PowerShell’i yönetici olarak açmanız gerekir. Bunu yapmak için Başlat arama menüsünde “Windows PowerShell” i arayın, sonucu sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin. veya ol alt Windows simgesine tıklayarak PowerShel’i direkt olarak açabilirsiniz.

ssd powershell

2. PowerShell penceresinde Get-PhysicalDisk yazın ve komutu çalıştırmak için Enter tuşuna basın. Bu komut, sisteminizdeki tüm sabit sürücüleri, her fiziksel sürücüyle ilgili seri numarası, sağlık durumu, boyut vb. Gibi çeşitli yararlı bilgilerle tarar ve listeler.

3. Tıpkı Birleştirme aracında olduğu gibi, “Medya Türü” bölümüne bakarsanız, sabit disk türünüzü görebilirsiniz. Bir SSD’niz varsa, medya türü onu SSD olarak listeleyecektir.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...