İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı? ∞ Sonsuz Teknoloji

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

ssd ve hdd

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması sebebiyle ikinci el ürünleri tercih edebiliyor. SSD’nin tam performans gösterip göstermeyeceğinden endişe ettikleri için ikinci el ssd alınır mı diye sorabiliyorlar. Kullanıcılar makalenin devamındaki tavsiye ve görüşleri göz önünde bulundurarak satın alma sürecindeki belirsizlikten bir nebzede olsa kurtulabilirler.

İkinci El SSD Alınır Mı?

SSD ikinci el olarak alınabilir. Elbette “Ancak” diyerek devam edeceğiz; Satın almak istediğiniz SSD, kontrolden geçirilir ve güvenilir bir satıcıdan alınır ise daha az sorun yaşarsınız. SSD’ler HDD’lere göre daha çabuk yıpranan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle satın alırken SSD’nin ne kadar kullanıldığını ve tahmini kullanım ömrünü kontrol etmek gerekir. Aksi durumda satın aldığınız SSD kullanım ömrünün sonlarında olabilir ve satın aldıktan kısa bir süre sonra kullanılamaz hale gelebilir.

HDD ve SSD’lerde S.M.A.R.T sistemi vardır. S.M.A.R.T ile depolama birimlerinin anlık durumu kaydedilir ve analiz edildikten sonra kullanıcıya rapor edilir. S.M.A.R.T sistemi ile SSD kullanım ömrünü kontrol etmek için SSD üreten firmanın yazılımlarını kullanabilir veya bağımsız geliştiricilerin piyasaya sunduğu üçüncü parti yazılımları tercih edebilirsiniz.

İlgili:  Harddisklerin Kullanım Ömrü Ne Kadar?

İkinci el ssd alınır mı? sorusunu cevaplamak için ele alınacak ikinci unsur güvenilir bir satıcıyı tercih etmektir.  Kusurlu ürünler bazen ilk bakışta anlaşılamaz. Hard diskler de bu ürünlerden biridir. Tanıdıktan alırsanız ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili: Harddisk’imden Verilerimi Kurtarabilir miyim?

Hard dikteki veriler tamamen silinmiş olmayabilir. Veri kurtarma çalışmaları sonrasında birçok sözde silinmiş veri tekrar geri getirilebilir. Bu özellik bazen faydalı olsa da, bazen kötüye kullanılabilir.

İkinci El HDD Alınır Mı?

HDD’ler eski bir teknoloji olsa da, daha fazla kapasiteyi daha ucuza elde edebilme avantajını beraberinde getiriyor. İkinci el hdd alınır mı sorusunun cevabı da SSD ile hemen hemen aynı. HDD’ler SSD’ye oranla ucuz olduğu için ikinci el yerine sıfır almak, alınacak riskler göz önünde bulundurulduğu zaman daha mantıklı olacaktır.

İkinci el HDD veya SSD almak son derece riskli. SSD’lerden veri kurtarma daha zor olduğu için eski verilerin kalmış olma ihtimali daha düşük. HDD’lerde ise durum tam tersi, mekanik bir yapısı olduğu ve teknolojik anlamda gelişmiş olmadığı için eski veriler diskte saklı kalabiliyor.

Sonuç

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı? sorusuna kısaca cevabımız ikinci el harddisk almaktan uzak durun. Harddiskler diğer donanımlara göre çabuk arıza veren belirli ömürleri olan donanımlardır. Bu nedenle riske girmeyin ve harddisk konusunda kendinize yeni bir harddisk alın. Bu konuda da iyi bir performans için terciniz SSD olsun.

Bir yorum bırakınız...

*