IMAP Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

imap nedir

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet Message Access Protocol olan IMAP, 1986 yılında Stanford Üniversitesi tarafından geliştirerek kullanıma sunulmuştur. 1986 yılından beri aralıksız bir şekilde kullanılan bu protokol sayesinde kullanıcılar, eş zamanlı olarak maillerine herhangi bir sorun yaşamadan ulaşabilmektedir. Peki, günümüzün en popüler e-posta iletişim protokollerinden biri olan IMAP ne işe yarar, avantajları nelerdir? Birçok internet kullanıcısı tarafından merak edilen ve sıklıkla araştırılan bu sorunun yanıtını sizler için inceliyoruz.

IMAP Ne İşe Yarar?

En net tabiriyle Internet Message Access Protocol, maillerin sunucu üzerinden kolaylıkla alınmasını sağlar. E-Posta iletişim protokolü olarak da bilinen ve asıl adı Internet Message Access Protocol olan IMAP Hotmail, G-mail ve Outlook başta olma üzere birçok mail servis sağlayıcısında sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

İlgili: IMAP ve POP3 Arasındaki Fark Nedir?

IMAP Avantajları

  • Internet Message Access Protocol’ ünü kullanan kullanıcılar, e-postalarına hemen hemen her cihazdan kolaylıkla ve kısa bir süre içerisinde ulaşabilmektedir.
  • Söz konusu iletişim protokolü sayesinde kullanıcılar, birçok cihazdan eş zamanlı olarak mail senkronizasyonu yapabilmektedir.
  • Internet Message Access Protocol, diğer iletişim protokollerine göre daha fazla güvenli ortam sunmaktadır.
  • Söz konusu e-posta protokolü çevrimdışı bir şekilde kullanılabilmektedir.
  • IMAP protokolü, diğer internet protokollerine göre son derece hızlı bir kullanım imkanı sunmaktadır.

IMAP Dezavantajları

  • Internet Message Access Protocol, diğer protokollerin aksine depolama problemi oluşturabilmektedir. Söz konusu protokolü kullanan sunucularda ne yazık ki e-posta silme işlemi otomatik olarak yapılmamaktadır.
  • Internet Message Access Protocol’ ünü kullanan sunucularda otomatik e-posta taşıma işlemi yapılamamaktadır. Bu nedenden ötürü, sunucu değişikliğinde birtakım problemler de ortaya çıkabilmektedir.
  • Mail içerisinde gelen ek dosyalar otomatik bir şekilde indirilememektedir.

Yukarıda yer alan avantajlar ve dezavantajlar incelediğinde IMAP protokolünün son derece faydalı olduğu ve diğer protokollere göre bir adım önce çıktığı görülüyor. Internet Message Access Protocol’ ünden faydalanmak isteyen kullanıcıların tek yapması gereken ise mail ayalarından söz konusu protokolü aktif etmek ve yapılan ayarları kayıt etmek. Yapılacak bu basit işlemin ardından Internet Message Access Protocol’ üde kolaylıkla aktif olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*