IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır? ∞

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından alınan veya Yurt dışından getirilmiş olan cihazların ülkemizde sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için IMEI Kayıt işlemlerinin yapılması gerekmekte.

IMEI Kayıt işlemleri, internet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemler olduğu gibi fiziksel olarak gidebileceğiniz devlet dairelerinden de kayıt başvurularını gerçekleştirebilirsiniz.

IMEI Kayıt işlemleri için ödenmesi gereken ve kimi zaman düzenlemeler ile değişikliğe uğrayan bir miktar bulunuyor.

Söz konusu miktar değişikliğe uğrayabildiği için ödeme öncesinde veya IMEI kayıt aşamalarına geçmeden önce ne kadar ödemeniz gerektiğini vergi dairesi bilgi bölümlerinden ya da resmi gazetede yayınlanan haberlerden takip etmelisiniz.

Peki, IMEI Kayıt ücreti ne kadar? IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir?

IMEI Kayıt Ücreti NE Kadar?

IMEI Kayıt Ücreti NE Kadar

IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Güncel IMEI Kayıt ücretleri 2023 Yılı itibari ile 20.000TL olarak güncellendi. Yani, kullandığınız ve kayıt yaptırmak istediğiniz telefon modeli ne olursa olsun;

IMEI Kayıt ücreti olarak ödemeniz gereken tutar 20.000TL olarak güncellenmiş durumda. Söz konusu güncelleme alınan kararlar doğrultusunda tekrar arttırılabilir veya indirime gidilebilir.

IMEI Kayıt ücreti, yurt dışından getirilen ve ülkemizde kayıt edilmesi, kullanılabilmesi için ödenmelidir. Söz konusu kayıt ücretlerinin ödenmemesi ve kayıt başvurularının yapılmaması durumunda kullandığınız telefonunun aktif olan IMEI numarası bir süre sonra kullanıma kapatılacaktır.

Ancak, günümüzde çift sim kartlı veya E-Sim desteği olan telefonlar da olduğu için. Vatandaşlar, iki IMEI numarası da kapanana kadar kayıt ve ödeme işlemi yapmaktan kaçınıyor.

Peki, IMEI Kayıt işlemleri için adım atacak olursak. IMEI Kayıt ücreti hangi bankalardan ödenir? IMEI Kaydı nasıl yapılır?

IMEI Kayıt Ücreti Hangi Bankalardan Ödenir?

IMEI Kayıt Ücreti Hangi Bankalardan Ödenir

IMEI Kayıt ücreti hangi bankalardan ödenir? IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? Gelişen internet Teknolojisi ile birlikte Harç ödemeleri, vergi ödemeleri ve borç ödemeleri internet üzerinden tek tıklama ile tamamlanabilir hâle gelmiş durumda.

Her ne kadar internet üzerinden IMEI Kayıt harcı ödenebiliyor olsa da yakınınızda bulunan vergi dairelerine giderek “IMEI Kayıt harcı ödemek istiyorum” diyerek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten IMEI Kaydı nasıl yapılır? IMEI Kayır ücreti nasıl ödenir?

İlk olarak kayıt harcını ödemeden önce izlemeniz gereken adımlar arasında IMEI numaranızı E-Devlet sistemi üzerinden kayıt için uygun hâle getirmeniz gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken adımlar;

 • Buraya tıklayın veya E-Devlet kapısını açarak kimlik bilgileriniz ile girişinizi sağlayın,
 • Başta verdiğimiz linke tıklamadan devam ediyorsanız, giriş yaptıktan sonra E-Devlet arama alanına “BTK IMEI Kaydet” yazın ve karşınıza çıkan ilk seçeneğe girin,
 • Karşınıza çıkan bilgilendirme ekranını tamamen okuyun, daha sonra altında bulunan “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” alanını onayların. Bir sonraki adıma geçin,
 • Kendi bilgileriniz ile veya Çocuğunuz bilgileri ile kayıt yaptırmak için başvuru türünü seçin,
 • Telefonunuza ait olan Fiziksel sim ve E-Sim seçeneklerini girin,
 • Sizden istenen diğer kimlik bilgilerini girin ve devam ederek bir sonraki aşamaya geçin,
 • Girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve onaylayın.

Bir sonraki adımda ödemeler ile ilgili bilgiler ile karşılaşacaksınız. Bu aşamadan sonra başvurunuz başarılı bir şekilde BTK sistemine gönderilmiş olacaktır. Ancak, IMEI Kayıt harcı olarak da bilinen ödeme işlemini de gerçekleştirmeniz gerekmekte.

Tüm bunların yanı sıra, IMEI numarası kayıt edilen telefonlar. Sadece kayıt edilen isim üzerine olan SIM kartlar ile çalışmaktadır. Yani, kendi adınıza bir kayıt aldıysanız ve hattınız başka isim ile kayıtlı ise hattınızı kendi adınıza taşımanız gerekmektedir.

İnternetten IMEI Kayıt ücreti Nasıl ödenir?

 • Banka uygulamanızı açın,
 • Ödemeler ekranına girin,
 • Vergi ödemeleri seçeneklerinden Gelir vergisi ve IMEI Harcı ödeme ekranına gelin,
 • Adınıza oluşturulmuş olan vergi harcını ödeyin.

Söz konusu işlemlerin yanı sıra, vergi dairelerinden ya da E-Devlet Online vergi dairesi üzerinden de banka/kredi kartı seçenekleri ile vergi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? Ve Hangi Bankalardan Ödenir;

 • Denizbank,
 • Garanti Bankası,
 • İş Bankası.

IMEI Kayıt ücreti ödemenize imkan sağlayan bankalar olarak karşımıza çıkmakta. Söz konusu bankalarda hesabınızın olmaması durumunda diğer yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yurt Dışı Telefonlarının IMEI Numarası Ne Zaman Kapanır? Ne Zaman Sıfırlanır?

IMEI Numarası Ne Zaman Kapanır

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir bahsettik. Peki, satın aldığınız cihazlar için ne zaman IMEI Kaydı yapılması gerekir. Yurt dışı telefonlarının IMEI numarası ne zaman kapanır?

Yurt dışından ülkemize getirilmiş olan cihazlar, kayıt edilmeden kullanılamazlar. Bu nedenle harç ödemeleri ve kayıt başvuruları yapılarak sisteme kayıt edilmeleri gerekir.

Ancak, söz konusu ödeme ve başvuruları yapmadan önce cihaz ile ülkemize geldikten sonra 120 Gün boyunca kullanım sağlayabilirsiniz. Yurt dışından gelen ve IMEI Numarası kapatılan telefonlar 120 Gün sonra kara listeye alınarak arama ve çağrı alma işlemleri kapatılır.

Kara listeye alınma durumuna burada dikkat çekmek gerekiyor. Öyle ki, 120 Günlük süre sadece geçici bir kapatma süresi. Nasıl Yani?

IMEI Ne Zaman Sıfırlanır? Yıl Başında Kapanan IMEI Numaraları Açılıyor Mu?

IMEI Ne Zaman Sıfırlanır

IMEI kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Ne zaman sıfırlanır? Gibi konularda önemli bir ayrıntı bulunuyor; 120 Gün sonunda cihazınızın kara listeye alındığını söylemiştik.

120 Gün sonunda kara listeye alınan cihazlar, her yıl. Yılbaşında tekrar kullanıma açılır. Yılbaşından sonra 120 Günlük süreç yeniden başlar. 120 Günün sonunda cihazınız tekrar kara listeye alınır.

Çift sim karta sahip olan, E-Sim’e sahip olan cihazlar da bu durumdan etkilenmektedir. Telefon IMEI numaranız üzerinde ekstra bir yaptırım bulunmuyorsa yılbaşında tekrar kullanıma açılır.

Telefonunuzun SIM kart yuvasına SIM kart takılmadığı sürece IMEI kapatma süresi sayılmaya başlamaz. Bu nedenle, çift sim karta sahip olan telefonlarda 120 gün + 120 gün ve varsa E-Sim desteği ile +120 Gün daha kullanılabilir. Ve bu durum her yıl yenilenerek kullanıma devam edilebilir.

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...