IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır? ∞

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Gibi sorular, özellikle ülkemizde artan telefon fiyatları nedeni ile sıkça sorulmaya başlandı. Yurt dışından alınan veya Yurt dışından getirilmiş olan cihazların ülkemizde sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için IMEI Kayıt işlemlerinin yapılması gerekmekte.

IMEI Kayıt işlemleri, internet üzerinden gerçekleştirilebilen işlemler olduğu gibi fiziksel olarak gidebileceğiniz devlet dairelerinden de kayıt başvurularını gerçekleştirebilirsiniz.

IMEI Kayıt işlemleri için ödenmesi gereken ve kimi zaman düzenlemeler ile değişikliğe uğrayan bir miktar bulunuyor.

Söz konusu miktar değişikliğe uğrayabildiği için ödeme öncesinde veya IMEI kayıt aşamalarına geçmeden önce ne kadar ödemeniz gerektiğini vergi dairesi bilgi bölümlerinden ya da resmi gazetede yayınlanan haberlerden takip etmelisiniz.

Peki, IMEI Kayıt ücreti ne kadar? IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir?

IMEI Kayıt Ücreti NE Kadar?

IMEI Kayıt Ücreti NE Kadar

IMEI Kayıt ücreti ne kadar? Güncel IMEI Kayıt ücretleri 2023 Yılı itibari ile 20.000TL olarak güncellendi. Yani, kullandığınız ve kayıt yaptırmak istediğiniz telefon modeli ne olursa olsun;

IMEI Kayıt ücreti olarak ödemeniz gereken tutar 20.000TL olarak güncellenmiş durumda. Söz konusu güncelleme alınan kararlar doğrultusunda tekrar arttırılabilir veya indirime gidilebilir.

IMEI Kayıt ücreti, yurt dışından getirilen ve ülkemizde kayıt edilmesi, kullanılabilmesi için ödenmelidir. Söz konusu kayıt ücretlerinin ödenmemesi ve kayıt başvurularının yapılmaması durumunda kullandığınız telefonunun aktif olan IMEI numarası bir süre sonra kullanıma kapatılacaktır.

Ancak, günümüzde çift sim kartlı veya E-Sim desteği olan telefonlar da olduğu için. Vatandaşlar, iki IMEI numarası da kapanana kadar kayıt ve ödeme işlemi yapmaktan kaçınıyor.

Peki, IMEI Kayıt işlemleri için adım atacak olursak. IMEI Kayıt ücreti hangi bankalardan ödenir? IMEI Kaydı nasıl yapılır?

IMEI Kayıt Ücreti Hangi Bankalardan Ödenir?

IMEI Kayıt Ücreti Hangi Bankalardan Ödenir

IMEI Kayıt ücreti hangi bankalardan ödenir? IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir? Gelişen internet Teknolojisi ile birlikte Harç ödemeleri, vergi ödemeleri ve borç ödemeleri internet üzerinden tek tıklama ile tamamlanabilir hâle gelmiş durumda.

Her ne kadar internet üzerinden IMEI Kayıt harcı ödenebiliyor olsa da yakınınızda bulunan vergi dairelerine giderek “IMEI Kayıt harcı ödemek istiyorum” diyerek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten IMEI Kaydı nasıl yapılır? IMEI Kayır ücreti nasıl ödenir?

İlk olarak kayıt harcını ödemeden önce izlemeniz gereken adımlar arasında IMEI numaranızı E-Devlet sistemi üzerinden kayıt için uygun hâle getirmeniz gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken adımlar;

 • Buraya tıklayın veya E-Devlet kapısını açarak kimlik bilgileriniz ile girişinizi sağlayın,
 • Başta verdiğimiz linke tıklamadan devam ediyorsanız, giriş yaptıktan sonra E-Devlet arama alanına “BTK IMEI Kaydet” yazın ve karşınıza çıkan ilk seçeneğe girin,
 • Karşınıza çıkan bilgilendirme ekranını tamamen okuyun, daha sonra altında bulunan “yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” alanını onayların. Bir sonraki adıma geçin,
 • Kendi bilgileriniz ile veya Çocuğunuz bilgileri ile kayıt yaptırmak için başvuru türünü seçin,
 • Telefonunuza ait olan Fiziksel sim ve E-Sim seçeneklerini girin,
 • Sizden istenen diğer kimlik bilgilerini girin ve devam ederek bir sonraki aşamaya geçin,
 • Girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve onaylayın.

Bir sonraki adımda ödemeler ile ilgili bilgiler ile karşılaşacaksınız. Bu aşamadan sonra başvurunuz başarılı bir şekilde BTK sistemine gönderilmiş olacaktır. Ancak, IMEI Kayıt harcı olarak da bilinen ödeme işlemini de gerçekleştirmeniz gerekmekte.

Tüm bunların yanı sıra, IMEI numarası kayıt edilen telefonlar. Sadece kayıt edilen isim üzerine olan SIM kartlar ile çalışmaktadır. Yani, kendi adınıza bir kayıt aldıysanız ve hattınız başka isim ile kayıtlı ise hattınızı kendi adınıza taşımanız gerekmektedir.

İnternetten IMEI Kayıt ücreti Nasıl ödenir?

 • Banka uygulamanızı açın,
 • Ödemeler ekranına girin,
 • Vergi ödemeleri seçeneklerinden Gelir vergisi ve IMEI Harcı ödeme ekranına gelin,
 • Adınıza oluşturulmuş olan vergi harcını ödeyin.

Söz konusu işlemlerin yanı sıra, vergi dairelerinden ya da E-Devlet Online vergi dairesi üzerinden de banka/kredi kartı seçenekleri ile vergi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

IMEI Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir? Ve Hangi Bankalardan Ödenir;

 • Denizbank,
 • Garanti Bankası,
 • İş Bankası.

IMEI Kayıt ücreti ödemenize imkan sağlayan bankalar olarak karşımıza çıkmakta. Söz konusu bankalarda hesabınızın olmaması durumunda diğer yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Yurt Dışı Telefonlarının IMEI Numarası Ne Zaman Kapanır? Ne Zaman Sıfırlanır?

IMEI Numarası Ne Zaman Kapanır

IMEI Kayıt ücreti nasıl ödenir bahsettik. Peki, satın aldığınız cihazlar için ne zaman IMEI Kaydı yapılması gerekir. Yurt dışı telefonlarının IMEI numarası ne zaman kapanır?

Yurt dışından ülkemize getirilmiş olan cihazlar, kayıt edilmeden kullanılamazlar. Bu nedenle harç ödemeleri ve kayıt başvuruları yapılarak sisteme kayıt edilmeleri gerekir.

Ancak, söz konusu ödeme ve başvuruları yapmadan önce cihaz ile ülkemize geldikten sonra 120 Gün boyunca kullanım sağlayabilirsiniz. Yurt dışından gelen ve IMEI Numarası kapatılan telefonlar 120 Gün sonra kara listeye alınarak arama ve çağrı alma işlemleri kapatılır.

Kara listeye alınma durumuna burada dikkat çekmek gerekiyor. Öyle ki, 120 Günlük süre sadece geçici bir kapatma süresi. Nasıl Yani?

IMEI Ne Zaman Sıfırlanır? Yıl Başında Kapanan IMEI Numaraları Açılıyor Mu?

IMEI Ne Zaman Sıfırlanır

IMEI kayıt ücreti nasıl ödenir? IMEI Ne zaman sıfırlanır? Gibi konularda önemli bir ayrıntı bulunuyor; 120 Gün sonunda cihazınızın kara listeye alındığını söylemiştik.

120 Gün sonunda kara listeye alınan cihazlar, her yıl. Yılbaşında tekrar kullanıma açılır. Yılbaşından sonra 120 Günlük süreç yeniden başlar. 120 Günün sonunda cihazınız tekrar kara listeye alınır.

Çift sim karta sahip olan, E-Sim’e sahip olan cihazlar da bu durumdan etkilenmektedir. Telefon IMEI numaranız üzerinde ekstra bir yaptırım bulunmuyorsa yılbaşında tekrar kullanıma açılır.

Telefonunuzun SIM kart yuvasına SIM kart takılmadığı sürece IMEI kapatma süresi sayılmaya başlamaz. Bu nedenle, çift sim karta sahip olan telefonlarda 120 gün + 120 gün ve varsa E-Sim desteği ile +120 Gün daha kullanılabilir. Ve bu durum her yıl yenilenerek kullanıma devam edilebilir.

NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...