IMEI Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

IMEI Numarası Nedir, Nasıl Öğrenilir ve Ne İşe Yarar?

IMEI Ne

IMEI numaraları, insanlarca hem gizem hem de paranoya soruları ile doludur. IMEI numaralarını ne olduğunu açıklığa kavuşturmak ve ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarına değineceğiz.

IMEI Numarası Nedir?

Uluslararası Mobil istasyon Ekipman Kimlik Numarası (IMEI-The International Mobile station Equipment Identity number), karasal hücresel ağlarda kullanan bir cihazı tanımlamak için kullanılan bir numaradır.

Karasal hücresel ağ nedir? Bu, cep telefonunuza arama yaptığınızda veya hücresel taşıyıcınız tarafından veri aracılığıyla verilen İnternet bağlantısına eriştiğinizde kullandığınız şebekedir. Buna “karasal” denir çünkü bağlanmak için uydular yerine baz istasyonları kullanılır.

IMEI standardı herhangi bir karasal hücresel ağ cihazı için kullanıldığından, bunun anlamı 3G/4G tabletleri, PCMCIA kablosuz İnternet kartlarına sahip dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlar da bu numaralarla etiketlendiği anlamına gelir. Çift hatlı telefonunuz varsa  her SIM yuvasında bir adet olmak üzere iki IMEI numarası vardır.

IMEI Numarası Ne İşe Yarar?

IMEI numaralarının temel amacı vardır: Mobil cihazları tanımlamak. İkincil amacı hırsızlığı önlemektir. IMEI numaraları cihazın donanımına sabit kodlanmış olup, cihaza zarar vermeden değiştirilmesi zordur. Şimdi diyeceksiniz IMEI numaraları kopyalanıyor. Dediğimiz gibi telefona zarar vermeden bunu yapmak zordur. Telefon IMEI’leri kopyalansa da tespiti durumunda telefon engellenebilmektedir. Bu işlem son yıllarda daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Böyle bir duruma maruz kalma ihtimalinize karşın asla satın aldığınız cihazın faturasını garanti süresi dolsa da kaybetmeyin. Çalıntı ve kopyaları tespit edilen telefonların IMEI kodunu kara listeye alınarak şebeke bağlantıları kesilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi IMEI numaraları telefonlara kodlanır. Bu işlem SIM kartları kullanılması için yapılır. Bu nedenle çift hatlı telefonlarda iki adet IMEI numarası vardır. Her bir SIM numarası için bir IMEI numarası mantık budur.

Tüm Mobil Cihazlar IMEI Numaraları Var mı?

Sorunun cevabı hem evet hem hayır, bazı cihazların IMEI numaraları yok bunlar yasa dışı telefonlardır, ancak bu telefonların kullanılma imkanı da yoktur. Çünkü, IMEI numaraları bizim ülkemizde dahil bir çok ülkede kayıt altına alınır. Kayıtlı olmayan IMEI numaralarına İletişim şirketleri şebeke sağlamamaktadır. Bu tür telefonu ancak Wi-fi’sini kullanarak İnternet’e girersiniz onun dışında SIM kartı kullanma olasılığınız yoktur. Dünya istihbarat birimlerinin kullandıkları telefonların IMEI numaralarının olmadığı söylentisi de vardır.

IMEI Numaranız Nasıl Öğrenilir?

Telefonunuz Android olsun İOS olsun telefonunuzdaki IMEI numarasını kontrol etmenin en hızlı yöntemi tuş takımını açmak ve *#06# tuşlarına basmaktır. IMEI numaranız anında ekranınızda görüntülenir. Numarayı ne yazık ki kopyalayıp yapıştıramazsınız, dolayısıyla numarayı bir yere not etmeniz gerekecektir. Yeni bir telefonun IMEI numarası genellikle kutuda,  üzerinde barkod bulunan bir çıkartma üzerine yazar.

IMEI Numaram geçerli mi?

Bir IMEI numarasının geçerliliğini manuel olarak kontrol etmenin en kolay yolu E-devlet‘ten kontrol etmektir. E-devlet’ten şifresiz olarak kontrol edilmektedir. Alternatif olarak imei.info adresinden IMEI sorgulaması yapabilirsiniz. Bu siteye benzer alternatif başka bir site ise imeipro.info adlı sitedir. Kullanılan telefon modeline kadar bilgiler sunmaktadırlar. Bu sitelerden bir telefon satın almadan önce IMEI’i kontrol edebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*