İngilizce Nasıl Geliştirilir? | Sonsuz Teknoloji

İngilizce Nasıl Geliştirilir?

ingilizceİngilizce artık kişilere avantaj katmanın da ötesinde bir yerde, İngilizce bilmek artık zorunluluk. Elbette üniversiteye dek okullarda belli düzeyde İngilizce eğitimi veriliyor. Ancak bu hiçbir zaman yeterli olmuyor. Hatta insanlar kursa gidip yine de İngilizcelerin geliştiremiyorlar. Biz bu yazımızda İngilizce öğrenmenin size sırrını vereceğiz.İngilizcenizi geliştirmek üç ana eyleme bağlı: Okumak, dinlemek, konuşmak.

Biliyoruz, herkes size bunu söylüyor. Ancak bu üçünü nasıl geliştireceğinizi söylemiyorlar. Biz sizlere hayatınıza belirli alışkanlıklar katarak İngilizcenizi nasıl geliştirebileceğinizi göstereceğiz. Söylediklerimizi uygulayın ve bir ayın sonundaki farkı görün!

İngilizce altyazılı dizi izlemek

Sürekli takip ettiğiniz bir dizi varsa altyazıyı Türkçeden İngilizceye dönüştürmeye ne dersiniz? Bu başlangıçta korkunç görünebilir. Ancak hem duymak hem de okumak sizi güvende hissettirecektir. Anlamadığınız bir yer olduğunda hemen diziyi durdurup sözlükten bilmediğiniz kelimelere bakabilirsiniz. İşte böylece yeni kelimelerin anlamlarını ve telaffuzunu öğrenmiş olacaksınız.

Podcast dinlemek

Dizi izleyecek kadar vaktiniz yoksa; trafikteyken, işe giderken, spor yaparken İngilizce podcast dinleyebilirsiniz. Bir dili edinmenin en etkili yolu o dile sürekli maruz kalmaktır. İngilizce bir kesiti dinleyerek anlamanın, okuyarak anlamaktan daha zor olduğunun farkındayız. Ancak unutmayın, kendinizi zorlamazsanız öğrenemezsiniz.

Speaking-buddy edinmek

Sürekli bilgi alışı bir yere kadar, bir noktada bunu pratiğe dökmeniz gerekiyor. Yurtdışına uzun süre çıkma imkanı olmayanlar için bir önerimiz var: speaking – buddy edinmek! Speaking – buddyniz bir arkadaşınız da olabilir, internetten tanıştığınız biri de olabilir. Yeter ki İngilizce pratiği sizden daha ileri seviyede olsun. Onunla hem yazışıp, hem telefonda konuşarak pratiğinizi güçlendirebilirsiniz.

İngilizce Ajanda & günlük tutmak

Dile sürekli maruz kalmanız gerektiğini söylemiştik. Yukarıda saydıklarımız, sizin için günlük hayat koşuşturmasında unutulacak ya da lükse kaçacak, alışkanlık haline getirilemeyecek şeyler olabilir. Bu nedenle halihazırdaki alışkanlıklarınızı İngilizce’ye çevirebilirsiniz. Örneğin ajandanızı artık İngilizce tutabilir ya da günün özetini İngilizce yazabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken tek ihtiyacınız olan şey ise kararlılık! İngilizceyi ders gibi görmemeniz, İngilizcenin hayatın kendisi olduğunu idrak etmeniz gerekiyor. Ardından ise tek gerek şey pratik yapmak ve bunu zevk ile yapmak!

Bir yorum bırakınız...

*