İnsan Neden Hata Yaparak Öğrenir? | Sonsuz Teknoloji

İnsan Neden Hata Yaparak Öğrenir?

Hata-mi--Yanlis

En başarılı insanların başarılarından neden bahsettiklerini ve başarısız girişimlerinden neden bahsetmediklerini hiç merak ettiniz mi? Hepimiz daha fazlasını elde etmeyi ve başarıyı övünmekten hoşlanırız. Bu oldukça da mantıklıdır. Bununla birlikte, başarılı insanların hata yapmadığı anlamına gelmez. Başarılı kişilerin de işlerine başladıktan beri hatalar yapmışlardır. Nitekim, en başarılı kişiler, hataların öğrenmenin temeli olduğunu vurgularlar.

Her başarısız girişim, vazgeçilmez bir deneyim kazanmanıza yardımcı olabilir ve kazanımlar daha değerli olabilir.

Bu fikri daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, hataların değerli olmasının başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır:

Bize Deneyim Verir

İş hayatınızdaki ilk kötü deneyiminizi hatırlıyor musunuz? İş yerinde deneyim sahibi olduğunuzda, daha önce yapmış olduğunuz hataları artık yapamazsınız. Hataları yaparken öğreniriz.

Bazen, arkadaşlarımızın veya ailenizin kaç kez tavsiyelerini dinlediğimiz önemli değildir. Biz yaşayarak öğreniriz ve hata yaparsak, aklımıza sadık kalır ve bize tekrar etmemek için ders verir.

Farklı Düşünmeye Teşvik Eder

Bir yaklaşımın yanlış olduğu kanıtlanırsa, insanlar hemen bir durumu çözmek için farklı yollar aramaya başlar. Temel olarak, hatalar yeni bir çözüm bulmaya teşvik eder. Başlangıç fikriniz işe yaramadıysa, farklı şeyleri düşünmeye ve kendinizi düşünmek için daha çok zorlarsınız.

Karakter Oluşturur

Çoğu zaman, fazla hata insanları üzer. Çok fazla başarısızlık onları hayallerinden vazgeçirir. Ancak, hatalar öğrenmeye başladıktan sonra onlardan ders alarak kendinize güvenin. Hatalar, daha güçlü bir karakter inşa etmenize, daha tutkulu ve başarılı bir kişi olmanıza yardımcı olurlar.

Farklılığa Teşvik Eder

Bir kişi bir kez başarısız olduğunda, oldukça normal ve genel bir beklentidir. Sonuçta, birinin yalnızca bir denemede büyük bir hedefe ulaşması nadirdir. Bununla birlikte, aynı adımları attığınız ve yaşadığınız başarısızlığa rağmen aynı stratejileri kullanırsanız, farklı bir sonuç beklemeyin.

Bir şeylerde başarısız olduğunuzda, hedeflerinize ulaşmanın daha iyi bir yolunu aramalısınız. Sizi kabuğunuzdan dışarı çıkmaya ve başarıyı artık farklı yönlerde aramanıza teşvik eder.

Ertelememek

Yapamayacağınız tüm konuları görmezden gelen ve yalnızca iyi olduğunuz konulara  odaklanan kişi misiniz? Kendi başınıza bir hedefe ulaşmanız gerekiyorsa, yapacaklarınızı ertelemeyin. Erteleme, insanların yaptığı en yaygın hatalardandır. Zayıf yönlerimizi, ertelemeye devam ediyoruz ve kolayca ulaşabileceğiniz konulara odaklanıyoruz. Kolay olan zaten senindir. Zayıf yönünüzü güçlendirin yapacağınız şeyi yapın ertelemeyin.

Hatalar Öğretir

Sadece birkaç kişi ilk seferinde doğru yapar. Çoğumuz, ilk teşebbüste doğru bulma mücadelesi veriyoruz. Pratik yapmak, başarısız olmak ve tekrar kalkmak zorundayız. Başarılı olmak istiyorsanız, hatalarınızdan öğrenmeye başlamak zorundasınız.

 

Bir yorum bırakınız...

*