Instagram Hikayelerinin Sıralanış Prensibi | Sonsuz Teknoloji

Instagram Hikayelerinin Sıralanış Prensibi

instagram içerik ihlali

İlk açıldığı zamanlarda Facebook gibi sosyal ağ olarak görülen İnstagram, artık başlı başına kişilerin takipçi sayısını arttırarak reklam aldığı, işletmelerin kendi tanıtımını yaptığı, birçok ünlünün hayran kitleleriyle buluştuğu dev bir adres haline geldi.  Fun sayfaları kuruluyor, kişiler takipçi sayısı arttıkça reklam almaya başlıyor ve herkes en fazla aranan sayfa olmak için neler yapabileceğine araştırmalar yapıyor vaziyete gelmiş durumda.

Instagrama Gelen Hikayeler Özelliği Çok Şeyi Değiştirdi

İnstagram uygulamasında veya İnternet üzerinden girilen Instagram adresinin üst kısmında hikayeler butonları dikkatimizi çekmeye başladı. Bu uygulama 2.5, 3 yıldır kullanımda. Kişiler gün içinde yaptığı aktiviteleri hikâye olarak atıyor ve post olarak paylaşım yapıp kalıcı olmak istemeden anlık ruh hallerini, yaptığı eylemi kişilerle paylaşabiliyor.

Instagram hikâyeler özelliği, kişiler paylaştıktan sonra 24 saat profillerinde görünür oluyor daha sonra sayfadan kalkıp kişilerin geçmiş sekmesine toplanıyor.  Kişiler sayfalarına bu hikâyeleri sabitleyip devamlı ana sayfasında görünür kılabiliyor. Bu hikâyeler özelliği kişilerin günlük yaşamını paylaşması ve anlık duygularını yansıtmasının yanı sıra, yeni kurulan işletmelerin, cenaze düğün gibi haberlerin daha fazla kişiye ulaşması için çok daha etkin araç haline gelmesine sebep olmuştur.

Büyük firmalar kampanyalarını çok takip edilen insanların sayfalarına veriyor, firmalar kendine profil oluşturup instagram üzerinden çok rahat ve maliyeti daha minimize edecek adımlar atıyordu. Tabi artan kullanıcı sayısı, işletme profili vs. kişilerin instagram üzerinden neye ne kadar seri ulaşacakları konusunda daha etkin kullanım için bazı yöntemler geliştirmeyi başarmıştır. Takip edilen sayfalar kişilerin zevklerine göre sıralanabilir hale gelebilmektedir.

Etkileşim Şekline Göre Sıralanan Hikayeler ve Keşfet Sekmesi

İnstagram, hikâyeleri ve gönderileri kişilerin daha önceki tercih ve aramalara göre belirlemektedir. Keşfet özelliği dediğimiz yerde de kişilerin daha önceki aramalarına ve zevk aldığı şeylerin İnstagram tarafından süzülmesiyle kişilere özel sayfalar olduğunu unutmamız gerekiyor. Kişi futbol ile ilgiliyse o yönde bir keşfet, magazin ile ilgiliyse oradan seçme paylaşımlara ait bir keşfet görülebilmektedir.

Hikayelerde İzlenenlerin Sıralanışında 3 Etken Vardır

Hikâyemizi atarız ve ondan sonra kimler görüntülemiş vs. diye gün sonunda ya da gün içinde ara ara şöyle bir bakmak isteriz. Burada Instagram 3 önemli adıma göre hikâyeleri sıralar.

  • En önemli sıralama şekli kişiyle olan iletişim sıklığınız,
  • Stalk yaptıklarınız. Stalk yapmak ne demek derseniz özellikle profilini arattığınız isimlere göre sıralama diyebiliriz.
  • Paylaşım zamanınıza ve izleyenlere göre sıralama prensibi

Aslında hikayelerinize ve profilinze ne kadar yetkinlik kazandırırsanız o kadar geniş kitlelere ulaşıp o kadar etkin bir instagram sayfasına sahip olabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*