Instagram Hikayelerinin Sıralanış Prensibi | Sonsuz Teknoloji Instagram Hikayelerinin Sıralanış Prensibi | Sonsuz Teknoloji

Instagram Hikayelerinin Sıralanış Prensibi

instagram içerik ihlali

İlk açıldığı zamanlarda Facebook gibi sosyal ağ olarak görülen İnstagram, artık başlı başına kişilerin takipçi sayısını arttırarak reklam aldığı, işletmelerin kendi tanıtımını yaptığı, birçok ünlünün hayran kitleleriyle buluştuğu dev bir adres haline geldi.  Fun sayfaları kuruluyor, kişiler takipçi sayısı arttıkça reklam almaya başlıyor ve herkes en fazla aranan sayfa olmak için neler yapabileceğine araştırmalar yapıyor vaziyete gelmiş durumda.

Instagrama Gelen Hikayeler Özelliği Çok Şeyi Değiştirdi

İnstagram uygulamasında veya İnternet üzerinden girilen Instagram adresinin üst kısmında hikayeler butonları dikkatimizi çekmeye başladı. Bu uygulama 2.5, 3 yıldır kullanımda. Kişiler gün içinde yaptığı aktiviteleri hikâye olarak atıyor ve post olarak paylaşım yapıp kalıcı olmak istemeden anlık ruh hallerini, yaptığı eylemi kişilerle paylaşabiliyor.

Instagram hikâyeler özelliği, kişiler paylaştıktan sonra 24 saat profillerinde görünür oluyor daha sonra sayfadan kalkıp kişilerin geçmiş sekmesine toplanıyor.  Kişiler sayfalarına bu hikâyeleri sabitleyip devamlı ana sayfasında görünür kılabiliyor. Bu hikâyeler özelliği kişilerin günlük yaşamını paylaşması ve anlık duygularını yansıtmasının yanı sıra, yeni kurulan işletmelerin, cenaze düğün gibi haberlerin daha fazla kişiye ulaşması için çok daha etkin araç haline gelmesine sebep olmuştur.

Büyük firmalar kampanyalarını çok takip edilen insanların sayfalarına veriyor, firmalar kendine profil oluşturup instagram üzerinden çok rahat ve maliyeti daha minimize edecek adımlar atıyordu. Tabi artan kullanıcı sayısı, işletme profili vs. kişilerin instagram üzerinden neye ne kadar seri ulaşacakları konusunda daha etkin kullanım için bazı yöntemler geliştirmeyi başarmıştır. Takip edilen sayfalar kişilerin zevklerine göre sıralanabilir hale gelebilmektedir.

Etkileşim Şekline Göre Sıralanan Hikayeler ve Keşfet Sekmesi

İnstagram, hikâyeleri ve gönderileri kişilerin daha önceki tercih ve aramalara göre belirlemektedir. Keşfet özelliği dediğimiz yerde de kişilerin daha önceki aramalarına ve zevk aldığı şeylerin İnstagram tarafından süzülmesiyle kişilere özel sayfalar olduğunu unutmamız gerekiyor. Kişi futbol ile ilgiliyse o yönde bir keşfet, magazin ile ilgiliyse oradan seçme paylaşımlara ait bir keşfet görülebilmektedir.

Hikayelerde İzlenenlerin Sıralanışında 3 Etken Vardır

Hikâyemizi atarız ve ondan sonra kimler görüntülemiş vs. diye gün sonunda ya da gün içinde ara ara şöyle bir bakmak isteriz. Burada Instagram 3 önemli adıma göre hikâyeleri sıralar.

  • En önemli sıralama şekli kişiyle olan iletişim sıklığınız,
  • Stalk yaptıklarınız. Stalk yapmak ne demek derseniz özellikle profilini arattığınız isimlere göre sıralama diyebiliriz.
  • Paylaşım zamanınıza ve izleyenlere göre sıralama prensibi

Aslında hikayelerinize ve profilinze ne kadar yetkinlik kazandırırsanız o kadar geniş kitlelere ulaşıp o kadar etkin bir instagram sayfasına sahip olabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Framework

Framework Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazılım dünyasında framework nedir? sorusunun ayrı bir önemi var. Yıllardır birçok farklı ...
yerli platform gain

Gain TV Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Gain TV, Türkiye’ye yeni bir soluk getiren dijital film ve dizi platformudur ...
dünyanın ilk quantum ağı

Çin, Dünyanın İlk Kuantum İletişim Ağını Kurdu

Çinli bilim adamları, 4.600 kilometrelik bir mesafede yeryüzündeki 700’den fazla optik fiberi ...
Orijinal Telefon

Orijinal Telefon Nasıl Anlaşılır?

Sahte akıllı telefon üretimi, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte ciddi bir artış trendine ...
samsunG oled

Samsung’un Yeni OLED Dizüstü Bilgisayar Ekranları

2020 yılında evden çalışma ve evden eğitimden dolayı çok insan bilgisayar almak ...
signal

WhatsApp’ın Gizlilik Politikasından Sonra Signal’in Yükselişi

WhatsApp, gizlilik politikası ile ilgili bir değişiklik yaptı ve ciddi ölçüde kullanıcıların ...
dns temizleme

Windows, Mac, Android ve iOS’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

İnternette gezinirken, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) ,  web adreslerini Windows, Mac, ...
Starlink

Starlink Nedir? Hızı ve Fiyatı Ne Kadar?

Starlink, Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından geliştirilen ve dünyanın çevresine konumlandırılan özel ...