Instagramda Yapay Zeka Destekli Yenilikler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Instagramda Yapay Zeka Destekli Yenilikler

instagram

Sosyal medya platformları gelişmekte olan teknoloji sayesinde insanların ihtiyaçlarını ve istemiş oldukları sistemleri sunmak için sürekli olarak gelişim içerisinde bulunuyorlar. Bundan ötürü olarak da hemen hemen her gün uygulamaların güncellemeleriyle karşı karşıya geliyor.Instagram gibi milyarlarca insanın kullandığı sosyal medya platform sahipleri de insanların sürekli yenilikçi sistemler istediğinin farkında. O yüzden kullanıcı kaybı yaşamak istemeyen Instagramda yenilikler yaparak kendini sürekli değiştirmeye çalışıyor.

Yapay zeka ilekullanıcılara farklı hikayeler oluşturmalarını sağlamak isteyen Instagram son güncellemesi ile ortamı kendiliğinden algılayan algoritmalar sayesinde otomatik emoji oluşturarak fotoğraf oluşturmanıza olanak sağlıyor.

İnstagramda yenilikler bununla da bitmiyor. Bunların yanında platformun güvenilir hal kazanması içinde ciddi çalışmalar yürüten Instagram ekibi yorumlarda yapılan küfürleri engellemek amacıyla da yapay zekaya başvuruyor. Filtrelenen kötü yorumlar algılandığı zaman sistem kendiliğinden devreye girerek kullanıcının yorum yapmasını engelliyor. Üstelik kuralları ihlal etme gerekçesiyle küfürlü, argo, şiddet içeren yorumlar yapmayı ısrarla deneyen kişiler tamamen koşulları uygulamadığından dolayı uygulamadan uzaklaştırılıyor.

Instagram ‘dan Yaptırım Uygulama Hakkı

Her gün uygulama kullanma koşullarında güncelleme sağlayan Instagram, kötü içerik paylaşan kullanıcıları kendi algoritmasıyla tespit ederek uyarabilecek. Yapılan yapay zeka destekli güncellemeyle birlikte artık kullanıcılar insanları küçük düşürücü, taklit edici, küfür, şiddet uygulayan yorumlar yapmadan önce Instagrambunu tespit edebilecek. Yorum paylaşılmadan önce kullanıcının karşısına sistemin bunu otomatik olarak algıladığını ve işleme devam etmesi konusunda uyaracak. Eğer kullanıcı bütün uyarılara rağmen yukarda saymış olduğumuz içeriklere sahip yorumunu paylaşmaya devam ederse incelenme aşamasına alınarakkonu tekrardan kontrol edilecek.

Yaptırım gerektiren durum söz konusu olduğunda kişi kendiliğinden sistemden uzaklaştırılarak kara listeye eklenecek. Üstelik aynı ID üzerinden farklı hesap oluşturmaya çalışan kişilerin yeni profilleri de otomatik olarak izlenilecek.Tekrardan bu tür olayların oluşumuna sebebiyet doğuracak paylaşımların yapılmasına devam edilirse kalıcı olarak uzaklaştırma cezası da uygulanabilecek.

Instagramda Yenilikler İle Beğeni Sayıları Kalkacak

Instagram şirketi yapay zeka ile birlikte oluşturmuş olduğu yeni algoritmalarının yanına beğeni sayılarını ortadan kaldıracak sistem geliştirdi. Kullanıcılar arasında yarış haline gelen en çok beğeni alma çabalarını haksız rekabet olarak gören Instagram kullanıcılarına bu psikoloji tavırlarından kurtulmaları adına büyük adım atmış bulunuyor.

Sistem öncelikli olarak ünlü ve milyarca aboneye sahip kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. Fakat kişisel hesaplarda bulunan az sayıda takipçiler Instagram’ın bu tutumunu beğenmemiş durumda. Buna kendi penceremizde baktığımız zaman olayın gerçekleşmesini oldukça mantıklı olarak görüyoruz. Çünkü kişilerin beğeni uğruna göstermiş oldukları çabanın ne kadar önemsiz olduğunu Instagram en güzel şekilde cevabını vererek göstermiş oldu.

Şuan için sadece kademeli olarak geçilen sisteme yavaşça bütün ülkelerde ki kullanıcılarına aşılamak üzeresistemin aktif hale getirileceği biliniyor. Tamamen insanlara değer vermek adına haksız rekabeti ortadan kaldırmak isteyen Instagram,sosyal medya platformları arasında en iyisi olmaya aday performanslar göstermektedir. Ancak  beğeni sayılarını tarayıcı eklentileri aracılığı ile görmek mümkün. Nasıl yapılacağına buradan bakabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...
Xiaomi akıllı saat

Xiaomi’den Yeni Bileklik Mi Smart Band 4C Özellikleri ve Fiyatı

Xiaomi Mi Smart Band 4C tanıtıldı, Xiaomi son zamanlarda çıkarttığı teknolojik ürünler ...
motorola

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu SonundaTanıttı! Karşınızda Moto G 5G Plus

Akıllı telefon pazarında adından söz ettirmeye başlayan Motorola şirketi, düzenlediği özel bir ...
ofis dili

Microsoft Office (Word, Excel) Dosyalarının Dili Nasıl Değiştirlir?

Microsoft Office, çok fazla dil seçneği mevcuttur, istediğiniz dili, dil paketini yükleyerek ...
windows 10

Windows 10’da Başlangıç ​​Gecikmesini Devre Dışı Bırakma

Windows 10 bilgisayar açılırken programları başlatmadan önce önyükleme sırasında 10 saniyelik bir ...
excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...