İntel Core i5 ve İntel Core i7 Arasındaki Fark? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İntel Core i5 ve İntel Core i7 Arasındaki Fark Nedir?

İntel core i5 i7

Yeni bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar alacakların en çok karşılaştığı İntel Core i5 ve İntel Core i7  işlemcilerdir. İntel Core i5 ve Core i7 arasında elbette farklılıklar vardır. İşte bu iki işlemci arasındaki farklılıklar;

Fiyat

Basitçe söylemek gerekirse, Core i5 donanımlı sistemler Core i7 donanımlı PC’lerden daha ucuzdur. Core i7 işlemciler, Core i5 CPU’lardan daha fazla kapasiteye sahiptir. Çoklu görevlerde, multimedya görevleri ve üst düzey oyunlar için daha iyi performans verir.

Önbellek

Genel olarak Core i7 işlemcilerin,  görevleri daha hızlı yerine getirmesine yardımcı olmak için daha büyük ön belleğe ihtiyaç  vardır. E-tablolarda bir sayıyı değiştirdiğinizde, hesaplamalar neredeyse anlıktır. Önbellek farkını çoklu görevlerde daha iyi anlaşılır. Şu anda mevcut masaüstü işlemcilerde, çoğu i5 işlemcili 9MB’a kadar L3 önbelleğe sahipken, çoğu i7 işlemcisi 12MB’a kadar çıkabiliyor.

Turbo Boost

Turbo Boost, İntel’in işlemcilerinin içine yerleştirdiği bir overclock özelliğidir. Temel olarak, işlemcinin yalnızca bir veya iki işlemci çekirdeği gerektiğinde taban saat hızından daha hızlı çalışmasını sağlar. Core i5 ve Core i7 işlemcilerin ikisi de Turbo Boost’u kullanıyor ve Core i7 işlemcileri daha yüksek saat hızlarına ulaşıyor.

Hyper Threading

Intel Hyper-Threading, işletim sisteminin ve uygulamaların bir işlemcinin gerçekte olduğundan daha fazla çekirdeğe sahip olduğunu düşünmesini sağlamak için çoklu kullanım teknolojisini kullanır. Hyper-Threading teknolojisi, çok iş parçacıklı görevlerdeki performansı artırmak için kullanılır. En basit çoklu iş parçacığı durumu, aynı anda birkaç program çalıştıran bir kullanıcıdır.

Tüm Core i7 CPU’lar Hyper-Threading kullanır, bu nedenle sekiz çekirdekli bir işlemci 16 akışı işleyebilir, dört çekirdekli sekiz akışa sahip olabilir ve çift çekirdekli dört akışa sahip olabilir. Core i5, çift çekirdekli bir CPU’yu dört çekirdekli bir işlemci gibi yapmak için Hyper-Threading’i kullanıyor, ancak dört gerçek çekirdek içeren bir Core i5 işlemci, Hyper-Threading’i kullanmıyor.

İntel Core X Serisi

2017 yılında piyasaya sürülen Intel’in Core X işlemci ailesi, aşırı oyun meraklıları ve video editörleri gibi yüksek performanslı kullanıcıları hedefliyor. Örneğin Core i9-7980XE Extreme Edition (1,999 $) işlemcinin 18 çekirdeği vardır ve aynı anda 36 parçacığı işleyebilir. Daha makul fiyatlı X-Serisi işlemciler, dört çekirdekli Core i5-7640X ($ 242) ve sekiz çekirdekli Core i7-7820X (599 $) içerir.

Sonuç olarak;

İntel Core i5, performansı önemseyen ana kullanıcılar için üretildi ve fiyat olarak uygun donanıma sahipler. İntel Core i7, üst düzey kullanıcılar için üretildi. Daha yüksek performans ve  Core i5’den biraz daha pahalı donanım demektir. Çok haha aşırı kullanıcılar İntel’in Core X-Serisini dikkate almaları gerekiyor. Ancak fiyatı da dudak uçuklatacak derecede olacağını unutmayın.

 

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...