İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

alışveriş internet

İnternet hemen hemen herkesin hayatına girmiş bulunuyor. Yediden yetmişe ülke genelinde hatta dünya genelinde aktif olarak kullanılan İnternet hayatımızı oldukça kolay hale getirmiş bulunmakta. Bunlarla birlikte daha farklı alanlarda da hayatımıza giren internet hayatımızın vazgeçilmez parçası olmayı başarabildi. Birçok kişi artık internet de güvenli alışveriş yaparak hızlı ve en iyi fiyat ile ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Gelişmekte olan sektörle birlikte artık evlerimizde istemiş olduğumuz ürünleri tek tıkla kapımıza kadar getirebiliyoruz.Eskilerde işimize yarayacak ürünleri veya malzemeleri satın almak içinbirden fazla mağaza dolaşmamız gerekiyordu. Fakat yeni dijital pazarlama sektörü sayesinde internet adreslerinde dükkan kiralama işlemleri yapılarak online alışveriş imkanı sunuluyor.

Peki, hayatımızın parçası haline gelen internet ne kadar güvenilir? Aslında bakarsak internetin ne amaçla kullandığınıza bağlı olarak iyi veya kötü durumlarla karşı karşıya geleceğinizi söyleyebiliriz. Eğer yabancı ve güvenilir olmayan sitelerde gezintiler yaparsanız birden fazla virüslerle mücadele etmeniz gerekecektir. Ama özellikle sistemin kara listeye aldığı sitelerle mesafelerinizi korursanız internetin sağlamış olduğu eşsiz fırsatlarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Güvenli Alışveriş İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle internette ürün satın almaya karar vermeden önce mutlaka alışveriş yapacağınız internet sitesinin verilerinizi kaydetmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca popülerliği bulunmayan ve insanlar tarafından önerilmeyen alışveriş siteleri üzerinden alışveriş yapmanızı önermiyoruz. Giriş yapmış olduğunuz internet sitelerin adres çubuğunda HTTPS yazılıyorsa sistem tarafından güvenirliği onaylanmış olduğunu belirtiyor. Fakat her HTTPS ibaresi bulunduran sitelere de hemen güvenmemeniz gerektiğini belirtelim.

Alışveriş adımını tamamlamadan önce sizlere hizmet sunan internet sitesinin kullanıcı yorumlarını okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü daha öncesinde siteden alışveriş yapan kişiler olumlu olumsuz olacak şekilde bütün yorumlarını kolayca dile getirebiliyor. Sizlerde bunları baz alarak alışverişinize devam edebilirsiniz.

Ayrıca 3D Secure güvenliği sağlamayan alışveriş siteleri üzerinden de kredi veya banka kartınızla alışveriş yapmamanız cüzdanınızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bu tür siteler güvenlik adımında geri kaldığından dolayı internet korsanlarına müşterilerin banka bilgilerini kaptırabiliyorlar. O yüzden dikkat etmeniz gereken ilk aşama 3D secure güvenlik sisteminin var olması olacaktır. 3D secure güvenlik, bankanızda tanımlı telefonunuza gelen mesaj ile alış verişi tamamlamaktır.

Aşırı Ucuz Fiyatlara Kanmayın

İnternette gezinti yaparken pahalı ürünlerin %80 indirimle karşımıza çıktığını görüyoruz. Pek çok kişi bunlara kanarak sisteme üye olup sipariş geçiyor. İşte tamda burada internet dolandırıcıları oluşturmuş olduğu oltaya balık tutarak istediklerini gerçekleştirebiliyorlar. İnternette güvenli alışveriş yapmak istiyorsanız sitelerde SSL sertifikası olmasına dikkat edin.

Aynı zamanda sitenin iletişim bölümünü inceleyin burada sizi kuşkulandıracak durum varsa ödeme yapmadan siteyi terk etmenizi öneriyoruz. Bunun dışında internet kafelerde veya havalimanları bağlantıları üzerinden alışveriş yapmaktan kesinlikle kaçının. Zira bu bağlantıların güvenirliği tahmin ettiğinizden daha düşüktür.

Alışveriş yapmak istediğiniz sitede sadece kapıda ödeme seçeneği varsa ürünü sipariş etmemeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü İnternet üzerinden ürün sipariş ederken birden fazla ödeme seçenekleriyle karşı karşıya geliyoruz. Dolandırıcılarda sadece sitelerinde kapıda ödeme seçeneğini koyarak farklı ürün gönderebiliyor. Burada da ödeme yapmadan ürünü alamadığınız için kendilerine fırsat doğuyor. Üstelik nakit ödeme yaptığınız içinde elinizde belge olmadığından hiçbir hak edemiyorsunuz.

Sanal Kart

İnternet alışverişlerinde kendinizi güvende hissetmenin en iyi yolu sanal kart kullanmaktır. Fiziksel kart bilgilerini vermeden sanal kart bilgileriye alış veriş yapmak sizi güvende tutar.

Kredi kartı sahibi olduğunuz bankadan kesinlikle sanal kart hizmeti alın. Bankanın size sağladığı uygulama aracılığı ile sanal kartınızın bilgilerini görebilir ve yönetebiirsiniz. Harcama yapmak istediğiniz miktarı bankanın uygulaması aracılığı ile sanal karta yükleyip internet alış verişinizi tamamlayabilirsiniz. Sanal kart bilgileriniz, çalınmış olsa dahi hesabınız boş olacağından başkaları tarafından herhangi bir işlem yapılamayacaktır.

Sanal kart kullanımı özellikle kredi kartından otomatik kesilen ücretlerin önüne geçmek için harika bir sistemdir. Banka uygulaması aracılığı ile sanal kartı iptal edip  kendinize yeni bir sanal kart oluşturabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...
Xiaomi akıllı saat

Xiaomi’den Yeni Bileklik Mi Smart Band 4C Özellikleri ve Fiyatı

Xiaomi Mi Smart Band 4C tanıtıldı, Xiaomi son zamanlarda çıkarttığı teknolojik ürünler ...
motorola

Motorola Yeni Akıllı Telefonunu SonundaTanıttı! Karşınızda Moto G 5G Plus

Akıllı telefon pazarında adından söz ettirmeye başlayan Motorola şirketi, düzenlediği özel bir ...
ofis dili

Microsoft Office (Word, Excel) Dosyalarının Dili Nasıl Değiştirlir?

Microsoft Office, çok fazla dil seçneği mevcuttur, istediğiniz dili, dil paketini yükleyerek ...
windows 10

Windows 10’da Başlangıç ​​Gecikmesini Devre Dışı Bırakma

Windows 10 bilgisayar açılırken programları başlatmadan önce önyükleme sırasında 10 saniyelik bir ...
excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...