İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnternet Hızı Ne Kadar Olmalıdır?

Hızlı internet

İnternet servis sağlayıcıları müşterilerine her zaman daha hızlı İnternet paketlerini satmak isterler. Ama sizin gerçekten ne kadar hıza ihtiyacınız var? Cevap beklediğinizden daha karmaşık. Yüksek hız İnternet paketleri her zaman çok para vermeye değmez.İnternet bağlantı hızları genellikle saniyede megabit cinsinden ölçülür, Mbps olarak yazılır. Bir megabayt oluşturmak için 8 megabit gerekir, bu nedenle 1000 Mbps bağlantınız varsa (gigabit), 1 GB’lik bir dosyayı indirmek 8 saniye sürer. İnternet hızınız sonuçta bant genişliğinizin bir ölçüsüdür. 25 Mbps bağlantınız varsa, aynı anda beş 5 Mbps Netflix dizisi izleyebilirsiniz.

Genel olarak, video akışı maksimum bant genişliğini kullanır. Netflix, 1080p videolar için yaklaşık 5 Mbps kullanıyor ve 4K videolar için 25 Mbps tavsiye ediyor. YouTube genellikle biraz daha yüksektir, çünkü birçok video 60fps’de oynatır ve 1080p 60fps’de yaklaşık 7 Mbps kullanır. Bir YouTube videosu ortalama 7 Mbps’dir. Önceden ara belleğe alınacağı için YouTube genellikle bağlantınızı en üst seviyeye çıkarmaya çalışır.

Yeterli bant genişliğine sahip değilseniz, YouTube sizi yaklaşık 1 Mbps bağlantıda bile izleyebilmenizi sağlayarak video kalitesini 480p 30fps’ye veya daha da altına düşürür. Netflix, kaliteyi mevcut hıza ayarlayarak büyük ölçüde aynı şekilde çalışır. Çalışan birden fazla cihazınız varsa, yönlendiriciniz hepsi arasındaki trafiği dengeleyecek ve akışınız buna göre ayarlanacaktır. YouTube Ne Kadar Veri Kullanıyor?

Dolayısıyla, bir anlamda, bağlantınızın ne kadar hızlı olduğu önemli değildir, çünkü video akışı genellikle olabildiğince fazla bant genişliği kullanır. En azından düşük kaliteli bir izlemeyi desteklemek için yeterli hızınız olduğu sürece, hiçbir sorun yaşamazsınız. Daha yüksek bant genişliğine sahip bir akışa sahip olmak sadece daha yüksek kalitede video oynatmayı sağlar.

Yükleme (upload) Hızı Önemli mi?

Yükleme hızı, İnternet paketinde oldukça önemli bir başka bölümüdür. İnsanların yüklemeden çok indirme yaparlar. Bu nedenle servis sağlayıcılar yükleme hızını daha düşük olarak hizmet verirler. Yükleme hızınız, içeriği İnternet’e ne kadar hızlı yükleyebileceğinizi belirler. Dosyaları Google Drive’a veya Dropbox’a yüklüyorsanız, yükleme hızıyla sınırlandırılırsınız. Üstelik sadece dosyalar değil, yükleme hızı aslında bir video yüklediğiniz için Facetime ve Skype kalitesini etkileyebilir. Twitch veya YouTube gibi bir sitede yayın yapmayı düşünüyorsanız, yüksek bir yükleme hızına ihtiyacınız olacaktır.

Servis sağlayıcılar genellikle indirme hızının reklamını yaparak satış yaparlar.  İnternet indirme ve yükleme hızını öğrenmek için online İnternet hız testi servislerinden faydalanabilirsiniz. İnternet hız testi araçları için tıklayınız.

İnternet hız testi yaparken, Laptop gibi cihazlarla kablosuz bağlantı ile yaptığınız internet test sonuçları yanıltıcı olabilir. İnternet hızınızın gerçek değerini kablolu  internet bağlantısı yaparak alabilrsiniz.

İnternet Bağlantısı Ne Kadar Hızlı Olmalı?

Kararınızı etkilemesi gereken iki ana faktör vardır. Evinizde kaç kişi İnternet kullanıyor ve ne kadar indirme yapıyorsunuz. Videoyu HD kalitesinde izliyorsanız, kaliteli bir izleme için kişi başına en az 5 Mbps öneririz. Fazlalık olması iyi, ama bu kullanımda büyük olasılıkla fark etmeyeceksiniz. Steam’den 5 Mbps’de 10 GB’lik bir oyun indirmek yaklaşık 4 saat sürer, ancak 100 Mbps bağlantıda 15 dakika sürer.

Genel olarak, yavaş İnternet bağlantılarında web’de gezinebilir ve günlük İnternet işlerinin çoğunu yapabilirsiniz. Bu gibi uğraşlarınız için yüksek İnternet hızına ihtiyaç duymazsınız. Video ile canlı yayın yapıyorsanız, büyük dosyalar yüklüyorsanız, görüntülü aramalar yapıyorsanız, Video izleme ve indirme işlemleri yapıyorsanız daha iyi bir  İnternet paketine ihtiyaç duyarsınız.

Fiber genellikle daha hızlıdır, çünkü tek seferde daha büyük miktarda veri aktarabilir. Daha yüksek bant genişliğine sahip bir boru, ISS’nizin size bu daha büyük borunun büyük bir bölümünü sağlayacağı anlamına gelir. Fiber kablolar teknik olarak iyi bakır kablolardan daha hızlı değildir, ancak çok daha yeni bir standarttır ve genellikle en geniş bantlı İnternet’i destekleyen kablolardan daha hızlıdır.

 1. Avatar

  BIZ NETFLIX ALMAYI PLANLIYORUZ VE INTERNET HIZIMIZ DOWNLOAD HIZIMIZ 10.4 FLN UPLOAD ISE 0.60-0.70 FLN NETFLIX ALSAK OYUNLARDA PING SORUNU VEYA INTERNETTE AĞIRLAŞMA OLURMU.

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   23:06 13 Mayıs 2020 23:06

   Size yeterli olur.

   • Avatar

    HA BIDE EVDE 4 KISIYIZ

    • Avatar
     Sonsuz Teknoloji
     10:51 14 Mayıs 2020 10:51

     o zaman iş değişir burada dikkat etmeniz gereken aynı anada internet kullanımdaki platformdur. Aynı anda 4 kişi youtube, netflix video izlemek, dosya indirmek gibi faalitelerde bulunursa sorun yaşarsınız, ancak bir kişi iki kişi bunları yapıp diğer iki kişi internet gezintisi yaparsa çok fazla (sorun olabilir) sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Kısacası kontrollü kullanmanız gerekir.

 2. Avatar

  Benim size bi sorum olcaktı.biz 2 kişiyiz.Annem genellikle internet youtube da gezinirken. Ben sosyal medya,youtube,internet,netflix de zaman geçiririm. Paketim 16 mpsye kadar,kota limitsiz fakat genede bağlantılarda kopma ve yavaşlamalar çok sık oluyor sebebi ne olabilir teşekkürler.

 3. Avatar

  iyi günler,evde internet paketi almayı düşünüyorum,tek kişi kullanacak,netflix te film izleme,youtube müzik dinleme gibi kullanırım.Kaç hızında almamı önerirsiniz?

 4. Avatar

  10 mbps internet hızı ile lol oynarken ping sorunum çok oluyorum kaç mbps almam mantıklı olur?

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   08:45 21 Mayıs 2020 08:45

   Bu tür oyunları oynuyorsanız kesinlikle kablolu internet bağlantısını tercih etmelisiniz. Wi-fi ile bağlanarak bu tür oyunlarda ping sorunu yaşarsanız.

 5. Avatar
  Ramazan
  03:47 21 Mayıs 2020 03:47

  35 Mpbs vdsl paketim var. Modemim vdsl . Wi-Fi de 16 mbps ethernet kablosuyla 14 mbps hız alabiliyorum. Servis sağlayıcım türknet ve altyapımın 50 mbps vdsl e kadar uygun olduğu söylendi ama hız ortada. Çözümü var mıdır ve sizce nedir teşekkürler

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   08:51 21 Mayıs 2020 08:51

   Bu testleri farklı zamanlarda da yaptığınızda da ethernet kablosuyla 14 mbps alıyorsanız sorun var demektir. Bu konu ile ilgili servis sağlayıcınızın teknik servisi ile görüşmeye çalışın. Müşteri hizmetlerinde karşınıza çıkan temsilciler bazen konuyu anlayamaya biliyorlar, Israrcı olarak teknik destek almak istediğinizi belirtirseniz, sorunu çok daha kolay tespit edebiliyorlar. En azından modem ve servis sağlayıcılardan kaynaklı sorunları.

 6. Avatar
  bahadır
  15:59 21 Mayıs 2020 15:59

  Merhabalar. Altyapı olarak fiber var. Genellike world of tank ya da lol gibi oyunlar oynuyorum. Kaç mbps’lik net almalıyım?

 7. Avatar

  Biz evde 4 kişiyiz 2 tane küçük kardeşim var, ve akşam 4 kişi aynı anda baglanacagiz. Kardeşlerim surakli youtubeden video izliyor, annem, babam Facebook, instagram, tiktok arası dolaşıyor. Bende netflix izloyorum. Aynı anda girince bizim için 12 mbps hız yeter mi?

 8. Avatar

  Merhaba biz 4 kisiyiz annem pc den dizi izlityor yada canli yayin ben tlfdan dizi yegenimin biri pcden odevlerini yapiyor anime yada oyun oynuyor diger yegenimde tlf dizi izliyor komsumla ortak kullaniyordum fakat su gunlerde cekmiyor nasi bi internet almam gerekli aslima bakarsaniz su gunlerde boyle normalde 2 kisiyiz pek fazla internet kullanmiyorduk

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   08:59 22 Mayıs 2020 08:59

   anladığım kadarıyla 4 kişi aktif olarak internet kullanıcısınız bütçe sorunu yoksa 25 mbps, eğer bütçe sorunu varsa bir alt paket düşünmelisiniz.

 9. Avatar

  Merhaba ben interneti tek kisi kullanacagim youtube videolari izliyor ve sosyal medyayi aktif takip ediyorum .bana kac mbps hizinda internet yeterli olur acaba?

 10. Avatar

  merhaba, 5 kişilik evde herkes youtube tarzı video film kullanımı yapıyor, aynı anda giriyoruz çoğunlukla bende aynı şekilde ek olarakta pubg oynuyorum 16mbps paketim var 35mbpsye geçersem yeterli olur mu? (altyapımız 35mbpsye kadar destekliyor millenicom abonesiyim)

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   00:00 31 Mayıs 2020 00:00

   50mbps daha iyi olurdu elbette, millenicom firması ile ilgili pratik olarak hakkında fazla bilgim yok 35mbps yeterli olup olmaması tamamen firmanın hizmetine bağlı, Normal şartlarda sizin için 35mbps kafa kafaya yetecek bir hızdır.

   • Avatar

    Maalesef 35’e kadar destekliyor altyapımız. 16 mbps olanda hız testinde 15.7 alıyorum çoğunlukla. 35tede iyi bir hız alacağımı düşünüyorum, son olarak bişey sormak istiyorum sizce internetten verim alma adına altyapım kablolarım sağlıklıysa Millenicom mu Türknet mi?
    Teşekkürler, sevgiler..

    • Avatar
     Sonsuz Teknoloji
     16:38 31 Mayıs 2020 16:38

     Dediğim gibi Millenicom pratik olarak kullanmadığım için hakkında hiçbir bilgim yok. Firmaların verdiği bilgiyle gerçekte yaşanan farklı olabiliyor. o nedenle karşılaştırma yapmak zor.

 11. Avatar

  Merhaba,iki kişi kullanımı için internet hızı nekadar yeterli olur?alt yapı ADSL ,vdsl de olabilirmiş
  Üç telefon şirketini den de bilgi aldım
  Biri alt yapı 8 mgbp alt yapı dedi.diğer iki si;12/16 mgbs dediler.?bu nasıl oluyor?

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   23:28 3 Haziran 2020 23:28

   iki kişi için 12 yeterli olacaktır. 8 iki kişi video izlemelerde sorun yaşatır. Düşük bir internet hızı olur sizin için.

 12. Avatar
  ÖmerDöker
  23:49 13 Haziran 2020 23:49

  Selamlar hızım ortalama 54 mbps upload 9mb Ping 14-15 arası bu verilerle Full HD videoları izleyip online oyunları izlerken problem yaşarmıyım wifiden? Bu arada evde 2 kişi İnternet kullanmakta!

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   23:53 13 Haziran 2020 23:53

   Bu hızlarla normal şartlarda sorun yaşamazsınız. Ancak online oyunlarda Wi-fi ile sorunlar yaşanabilmekte. Wi-fi ile modem arasındaki mesafe de önemlidir. Test etmeden emin olamazsınız.

 13. Avatar

  Merhabslar emekliyim evdeyiz malum internet bağlattıracağım tek taşıyorum hd film ve hd canlı yayın kanallarını izleyeceğim..donmadan ne kadar hızda hangi türde internet almalıyım …önerebileceğşniz rahattütsüz internet sağlayıcılar varmı netspeet nasıl tşk ederim

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   12:11 15 Haziran 2020 12:11

   İnternet paketleri hakkında bilgim yok her geçengün firmalar farklı paketler sunuyor. Tek kişi için 8mbp veya 10mbps hız sizin için yeterli olacaktır.

 14. Avatar

  Merhabalar kullanmış olduğumuz internetin hızı 4 mbps ve aşırı yavaş.Alt yapı en fazla 16 mbps yi destekliyomuş.Ve bizde 16 ya çıkarmak istiyoruz ancak müşteri hizmetleri 16nın kopmalar yapacağını 8 mbps nin daha uygun olacağını söyledi.Arada fiyat farkı neredeyse yok.Bu yüzden de kararsız kaldık.Ve bu İnternet sorununu da bir an önce çözmek istiyoruz. 5 kişilik bir aile dizi film oyun canlı bağlantı ve sosyal medya kullanımı söz konusu.Çoğu kez de aynı anda.Sizce hangisi daha uygun olacaktır. Yardımcı olursanız seviniriz. Teşekkürler

  • Avatar
   Sonsuz Teknoloji
   19:05 18 Haziran 2020 19:05

   Film oyun gibi kullanımda 5 kişilik bir aile için 8 mbps yetersiz olur. Siz 16 mbps tercih edin.

 15. Avatar

  merhabalar HD Film, HD netflıx dizileri , oyunlar ve sosyla medya vb. hiç donmadan kullanmak istiyorum. evde 4 kişiyiz kaç mbps hızda kullanmam yeterli olur?

Bir yorum bırakınız...

*

excel metin sütun

Excel’de Metinleri Sütunlara Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de metinleri sütunlara bölme işlemi oldukça pratik bir şekilde yapılır. Program içerisinde ...
netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...