İnternet'te Memes Nedir? | Sonsuz Teknoloji

İnternet’te Memes Nedir?

memes

İnternet’teki seyahatlerinizdeki memes kelimesini görmüş veya ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ancak internet dünyasını çok yakın markajda takip etmiyorsanız, tam olarak bir memenin ne olduğuna dair net bir açıklama bulmak zor olabilir.

Şimdi memelerin tanımını gözden geçirelim, kullanımlarına bakalım ve klasik memelerin bazı örneklerine ve şu anda popüler olanlara bakalım.

Memes Nedir?

Meme kelimesinin çevrimiçi kaynaklanmadığını bilmek şaşırtıcı olabilir. Aslında yazar Richard Dawkins, 1976’daki The Selfish Gene çalışmasında ilk kez bu sözü kullandı. Bir kültürde insanlara yayılan bir fikri veya davranışı tanımlamak için mem kullanıyordu.

Birisi bugünlerde meme diyorsa, büyük olasılıkla bir internet mem’a atıfta bulunuyorlar.Burada tartışacağımız ortak kullanımdır.

Temel bir meme tanımı için aşağıdaki tanımı kullanırız:

Memes, İnternet üzerinden hızla yayılan, çoğunlukla esprili bir medya parçasıdır. Bir davranış veya tarzın kişiden kişiye yayılmasıdır.

Caps gibi bir şeydir. Caps şaka amaçlı oluşturulan resimdir, memes ise bu resmin İnternet ortamında hızla yayılmasıdır diyebilirsiniz.

Twitter, Reddit ve benzerleri gibi hizmet veren anlık iletişim sayesinde çevrimiçi yapmamıza izin veriyor, memelerin bu kadar hızlı yayılmaları hiç de şaşırtıcı değil.

Çoğu zaman, memeler telefon oyunu gibi küçük değişikliklerden geçer. Bazen memeler yeni memeleri bile unuttururlar. Büyüleyici olan şey, çevrimiçi memelerin doğasının, kökenlerini, evrimini ve popülerlikteki değişikliklerini izleyebileceğimiz anlamına gelmesidir.

Örnek olarak Gangnam style şarkısı İnternette popüler olduktan sonra şarkı ve video ile ilgili olarak parodi olsun taklit olsun çok farklı versiyonlarda videolarda popüler oldu. Benzer olarak kedilere olan sevgi gösterimleri vardır. Kedi resim üzerine yazılan yazılar veya ayakkabı içinde kedi resimlerin internet üzerinde hızla yayılarak popüler olması.

Bir yorum bırakınız...

*