İnternet'ten Kendi Verilerinizi Silmenin Yolları | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

İnternet’ten Kendi Verilerinizi Silmenin Yolları

internet personel

İnternet’te sosyal ağları çok kullanan ve çok fazla kişisel veriler paylaşan biriyseniz, İnternet’te hakkınızda fazla bilgi var demektir. Özellikle fotoğraf İnternet’te daha hızlı yayılır ve kötü amaçlı olarak kullanılır. Fotoğrafınız üzerinden sahte hesaplar açılarak dolandırıcılıkta kullanılma olasılığı yüksektir.

Bu tür mağduriyetlere maruz kalmamak için paylaşımda bulunduğunuz ve daha kullanmadığınız sosyal ağları içerikleri ile birlikte silmek ve devre dışı bırakmak da fayda vardır. Kullandığınız sosyal ağdaki verilerinize ulaşılmasını asgari seviyeye indirmelisiniz. Gerekirse paylaşımlarınızın kimlerin göreceğini tek tek seçin. Özellikle fotoğraflar çok önemlidir. Mümkün olduğunca çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmayın paylaştırmayın.

İnternet’te çevrimiçi izleri en aza indirmenin yolları vardır, bu da verilerinizin ulaşma olasılığını azaltacaktır. İşte bunu yapmanın bazı yolları.

1. Alışveriş, sosyal ağ ve web servis hesapları

Hangi sosyal ağların üzerinde profiliniz olduğunu düşünün. Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram gibi büyüklerin yanı sıra Tumblr, Google+ ve hatta MySpace gibi sitelerde herkese açık hesaplarınız var mı? Hangi alışveriş sitelerine kayıt oldunuz?

Bu hesapları aktif olarak kullanmıyorsanız kapatın bunun için hesap ayarlarınıza gidin ve hesabınızı devre dışı bırakın, kaldırmak veya kapatmak için bir seçenek arayın. Hesaba bağlı olarak, Güvenlik veya Gizlilik veya benzer bir şey altında bulabilirsiniz. Eğer hesabı kullanacaksanız Güvenlik ve gizlilik güvenliğini arttırın. Hesabınızı geçici olarak dondurma işlemleri de yapabilirsiniz.

Belirli bir hesapla ilgili sorun yaşıyorsanız, “Nasıl silinir” olarak çevrimiçi arama yapmayı ve ardından silmek istediğiniz hesabın adını aramayı deneyin. Söz konusu hesabı nasıl sileceğiniz konusunda bazı talimatlar bulursunuz.

Herhangi bir nedenle bir hesabı silemiyorsanız, hesaptaki bilgileri değiştirin sizinle ilgisi olmayan sahte bilgiler yazın.

2. Bilgilerinizi doğrudan web sitelerinden kaldırın

Eski bir forum gönderisini veya gün içinde yazdığınız eski utanç verici bir blogu kaldırmak isterseniz, bu sitelerin web yöneticisi ile ayrı ayrı iletişime geçmeniz gerekir. İletişim kurmak için doğru kişiyi bulmak yada www.whois.com adresine gitmek ve iletişim kurmak istediğiniz alan adını aramak için sitenin hakkımızda veya kişiler bölümüne bakabilirsiniz. Orada tam olarak kiminle iletişim kuracağınıza dair bilgi edinemeyebilirsiniz. En azından hosting firmasının bilgilerine ulaşabilirsiniz. Hosting firması aracılığı ile de site sahiplerine ulaşabilirsiniz.

Maalesef, özel web sitesi operatörleri gönderilerinizi kaldırma zorunluluğu yoktur. Bu nedenle, bu sitelere başvurduğunuzda kibar olun ve gönderinin neden kaldırılmasını istediğinizi açıkça belirtin. Umarım gerçekten takip eder ve çıkarırlar.

3. Google’dan Bilgilerinizi Kaldırın

içerik kaldırma

İnternet dünyasının büyük pastasını Google oluşturmaktadır. Google platformlarından verilerinizi kaldırın. Google’dan kaldırılması için yasal bir istek gönderebilirsiniz. Bu linkte Google’un her platformu yer almaktadır. istediğiniz platformdan veri kaldırılmasını talep edebilirsiniz.  Kaldırma işlemi biraz zaman alabilir ve başarılı olacağının garantisi yoktur.

4. Arama sonuçlarını kaldırın

Google hemen hemen her sitenin URL’sini indexler eski bilgiler site kapatılıp kaldırılsa dahi Google arama sonuçlarından bilgileriniz görülebilir bunu kaldırmak için Googledan bilgilerinizin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Bilgilerinizin olduğu URL’leri Google Destek veya Google Yardım Formu aracılığı ile Google’a göndererek arama sonuçlarından kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Ancak burada Google’ı ikna edici bilgiler vermelisiniz. Sizden kimlik bilgilerinizi hatta kimlik kartınızın taranmış halini bile talep edebilirler. Sizin gerçek kişi olduğunuzu anlamaları gerekir. Google’ın ön belleğe alınmış bilgileri nedenlerden dolayı kaldıracağı konusunda hiçbir garanti yoktur.

Bu süreçte geçerken sabırlı olmayı unutmayın ve bir günde tamamlamayı beklemeyin. Ayrıca internetten kalıcı olarak silemeyeceğiniz bazı şeyler olduğunu kabul etmeniz gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*

apple kamera

Apple Kameralarını Kapatanlara Önemli Uyarılarda Bulundu!

Apple kameralarını kapatan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Kameraların kapatılıyor olmasının cihazlara zarar verebilecek ...
wordpress galeri

En İyi 5 WordPress Galeri Eklentisi

WordPress kullanımında galeri eklentisi  mutlaka olması gereken eklentiler arasında yerini alır. Zaten ...
microsoft onenote

Microsoft OneNote Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft OneNote, Office 365 ile birlikte not düzenlemek için kullanılabilen bir uygulamadır ...
kvk

KVK Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KVK Garanti sorgulama işlemi son derece basit ve bir o kadar da ...
excel hızlı

Excel’de Hızlı Doldurma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Excel’ de hızlı doldurma özelliği son derece basit ve pratik bir şekilde ...
fotoğraf küçültme

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı ...
zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...