IP Adresi ve Bilinmeyenler | Sonsuz Teknoloji

IP Adresi ve Bilinmeyenler

ıp adresi

 

IP adresi İngilizce açılımı “Internet Protocol Address” dir ve teknik terimi de bu şekilde anılmaktadır.  İnternet ağına ve başka bilgisayarlara bağlanmak için kullanılan ve cihazınız ile İnternet’e katılmanızı sağlayan numaradır.

İnternet’e bağlanmak için her bilgisayara IP adresi atanır şeklinde bir kanı vardır. Her bilgisayara IP atanır ancak modem tarafından local IP atanır ve modem sizi İnternet’e katılmanızı sağlar. İnternet’e bağlandığınızda hangi modemden bağlandıysanız o modemin IP adresi düşer. Evden bağlandığınızda evdeki modemin IP’si ile İş yerinden bağlandıysanız iş yerinizdeki modemin IP’si ve telefon numarasının “verisi” ile bağlandığınızda hizmet (avea,vadofone ve türkcell) aldığınız şirketin atadığı IP numarası ile bağlandıysanız o modemin IP’si bağlanmış olursunuz. İş yerindeki modemden kaç kişi İnternet’e başlandıysa bağlanan herkesin IP’si aynı olur.

Kısaca IP Adresi ile İnternet’e bağlanma nasıl olur?

Ip ağım1

Servis Sağlayıcı nedir?

Servis sağlayıcı; İnternet’e bağlanmamızı sağlayan şirketlerdir. Örneğin, Telekom, Avea, Türkcel, Uydunet gibi.

Servis sağlayıcı bizleri İnternet hizmetlerini sunar. İnternet sağlayıcılar bizlere bu hizmeti verirken bir modeme bir IP adresi (95.25.145.22) atarlar. Her cihaz için ayrı ayrı IP adresi atamazlar. Telefon numaranızın verisi ile bağlandığınızda şirketin atadığı IP numarası ile internet’e bağlanırsınız. Bu durumda telefonunuz modem gibi olur. Servis sağlayıcı IP adresini verirken kendi havuzundaki rastgele IP numarasını atar. Kurulu Modem, kendine bağlanan cihazları İnternet ağına bağlarken local ağda cihazlara sıra ile Local IP numarası atar. Local IP numaraları “192.168.0.1” şeklinde numaralardır. “192.168.0.1” IP adresi local ağdaki modemin numarasıdır. Modem bağlanan cihazlara,”192.168.0.2″, “192.168.0.3” ve “192.168.0.4” şeklinde sırayla IP numarası atar. Bu numaralar modemin cihazları tanıması için yaptığı bir sistemdir. Bu şekilde modeme bağlanan cihazlar internet’e bağlanır. İnternet’e bağlanıldığında bu modemden bağlanan cihazların tümü aynı IP’i olacaktır. (95.25.145.22) Örnek olarak İnternet kafeden internet’e giren her bilgisayarın IP’si aynı olur. Kısaca sabit IP numaranız olmaz. Bağlantı durumuna göre IP numaranız değişir. İnternet’e; telefonunuzun verisi ile bağlanırsanız telefon şirketinin IP’si, İşyerindeki, evdeki veya herhangi bir kafe veya başka bir yerden bağlanırsanız bağlandığınız modemin IP’sini alırsınız.

Bağlı olduğunuz modemin İnternet adresini öğrenmek için İnternette arama motoruna “What is my adress” yazarsanız bir çok alternatif site çıkacaktır bunlardan birinden İnternet ağına katıldığınız IP adresinizi öğrenebilirsiniz. Örnek olarak IP adresinizi buradan bakabilirsiniz.

Bu tür sitelerde IP adresinin harita üzerinde yer gösterir. Bu yer sizin adresinizle bir ilgisi yoktur. Bu gösterilen yer Servis Sağlayıcınızın size IP ataması yaptığı yerdir. IP numarası ile açık adresinizi bulabilecek tek yer Servis Sağlayıcılardır. Servis Sağlayıcı da bunu ancak adli kurumlara verir.

Statik IP: Değişmeyen sabit IP’dir. Statik IP, genellikle Servğis Sağlayıcılar tarafından ücretli verilir. Statik IP’yi server hizmeti veren yani kendi modeminden veri tabanı gibi yayınlar yapan şirket türü yerler kullanmaktadır.

Dinamik IP: Dinamik IP değişkendir. Modeminizi belli bir süre kapalı olup tekrar açtığınızda IP numaranız değişmiş olabilir. Modemi hiç kapatmıyorsanız IP numaranız kolay kolay değişmez. IP’nin değişmesi için ne kadar beklemek gerekir bilinmez. Modeminizin kapalı olduğu süre zarfında İnternet kullanıcı yoğunluğu bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir hafta kapalıysa kesin değişmiş olur.

İnternet ortamında bir suç oluştuğunda tarih saat zaman kavramı çok önemlidir. Çünkü Servis Sağlayıcı IP adreslerini rastgele dağıttığı için söz konusu tarih ve saatte IP numarasını  hangi servis sağlayıcı müşterisine atandığı ancak bu şekilde belirleyebilmektedir. Bu nedenle İnternet kafe gibi yerlerden İnternet’e bağlanılarak işlenen suçların tespiti zor olmaktadır.

IP Çakışması nedir?

Servis sağlayıcılarının belli bir sayıda IP adresleri vardır. Örnek olarak; Bir servis sağlayıcının 100 IP adresi olsun. İnternet kullanıcısının yoğun olduğu sırada 110 IP’ye ihtiyacı olması durumunda bir IP numarası iki kişiye atanmış olabilir. Kullanım sayısı arttıkça aynı IP numarasının bir kaç kişiye birden atanma durumu vardır. Bu İnternet kullanıcısına  teknik anlamada bir sıkıntı vermez. Çünkü IP adresini server olarak kullanmadığınız sürece çakışmalar problem yaratmaz. Ancak bir IP numarasının kullanıcılarından biri suça karışması durumunda o zaman bir problem oluşur. Böyle bir durumda insanın kendini temize çıkarması servis sağlayıcının verileri sağlıklı tutmuş olmasına bağlıdır.

IP çakışmaları genellikle Telefon iletişim şirketlerinde (Avea, Vodafone ve Türkcell) meydana gelir. Çünkü bu şirketler kurulu modem şirketlerine nazaran daha fazla IP numarası kullanmaya ihitiyacı vardır. Her telefon numarasına ayrı bir IP numarası gönderir. Telefon şirketlerinin telefon numarasına atadığı IP numarası telefonu modem gibi  kullanır.

Bir yorum bırakınız...

*