iPhone 11'de Ultra Wide Band (UWB) - Ultra Geniş Bant Nedir? | Sonsuz Teknoloji

iPhone 11’de Ultra Wide Band (UWB) – Ultra Geniş Bant Nedir?

uwb
Apple’ın yeni modeli iPhone 11, Ultra Wide Band- Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi ile geldi.  Bu yeni bir teknoloji değil, fakat akıllı telefona ilk defa geldi.

Apple, iPhone 11’in açılış etkinliği sırasında bu özellikten bahsetmedi, ancak Apple’ın web sitesinde dikkat çekti. Apple’ın belirttiği gibi, ultra geniş bant teknolojisi “mekansal farkındalık” sunuyor.

Bu özellik, bir iPhone’un veya onu uygulayan başka bir akıllı telefonun, fiziksel alanda nerede olduğunu kesin olarak tespit etmesini sağlar. Bu özellik, bugün akıllı telefonlarda eksik olan bir şey.

Ultra Wide Band Nedir?

Bluetooth ve Wi-Fi gibi , ultra geniş bant, radyo dalgaları kullanan kablosuz bir iletişim protokolüdür.

Ultra geniş bant, düşük güç kullanımıyla yüksek bant genişliği sunar, ancak yalnızca kısa mesafelerde çalışır. UWB daha geniş bir frekansta 500 MHz’nin üzerinde veri iletir.

Sinyal gücüne bağlı olmak yerine, iPhone, başka bir cihazdan olan mesafeyi belirlemek için sinyalin gidiş-dönüş süresini ölçer. Birden fazla anten aracılığıyla UWB, sinyalin geldiği açıyı da ölçebilir.

Apple, U1 çipinin ve ultra geniş bandın nasıl çalışacağının kesin ayrıntılarını ve teknik özelliklerini henüz açıklamadı. Bluetooth 1-3 metre, Wi-Fi ile 5-15 metre mesafelerde çalışırken bu sistem 10-30 cm arasında çalışan bir özellik olduğu söyleniyor.

Ultra-Geniş Bant, İPhone 11’de Ne Yapacak?

Bu teknoloji, iPhone 11 , iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’in bir parçasıdır . Yakındakilere AirDrop paylaşımı için öncelik verilmesi, UWB’nin sağlayacağı ilk özelliktir. Apple’a göre , “iPhone’a bir anlam katmak gibi ve şaşırtıcı yeni yeteneklere de yol açacak” dedi.

Akla gelen en büyük yetenek, fiziksel nesneleri takip etmektir. Bir nesneye – örneğin anahtarlık, cüzdan ya da çanta gibi – bir parçayı iliştirdiğinizde, nesnenin konumunu izlemek için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Apple’ın ürünü henüz resmen açıklamamasına rağmen, bunun için UWB kullanacağı bildiriliyor.

Android Telefonlarda Ultra-Geniş Bant

Android telefonlarda henüz bu özellik yok. Bu tür teknolojilere genelde önderlik eden Apple oluyor. Bu özellik ilk önce Apple’ın yeni iPhone’larında ortaya çıkıyor, ancak Android telefonlarının ultra geniş bant özelliğini uygulamaya engel yok. Bu özelliğin android ile de beraber çalışabilmesi için Android telefon üreticilerinin bu özellikte telefonlar üretmesi gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*