IPv4 ve IPv6 Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

IPv4 ve IPv6 Arasındaki Fark Nedir?

IPv4 ve IPv6

IPv4 ile IPv6 arasındaki farkın ne olduğu konusu size kafa karıştırıcı olabilir. Bu makalede bu iki termi mercek altına alacağız.

IPv4 ve IPv6

IPv4 ve IPv6,  IP adresinin nasıl dağıtıldığını ve ne olacağını açıklayan IP adres standartlarına başvurur. Sayılar, 4 ve 6, versiyon numarasını gösterir. IPv4 ve IPv6 arasında birkaç temel farklılık vardır, ancak her ikisi de IP adresidir. Şimdi farklılıkları ele alalım;

IPv4, ayrılacak IP adreslerinin tükendiği eski sürümdür ve IPv6, masaüstünüz için yeni IP adresleri olan yeni sürümdür.
IPv4, ondalık sistemde yazılan 32 bit sayısal değerler olan IPv4’e sahipken, IPv6’nın onaltılık sistemde yazılmış 128 biti vardır.

Ne kullanıyorsunuz?

IPv4, 2012’de tüm IP adreslerini dağıtmak için tahsis etti ve o zamandan bu yana, IPv6’ya yükseltmek için bir itme oldu. 2018’den ve IPv4’te hala sorun olan bir çok cihaz var.

Şu anda, yönlendiriciler (modemler) işleri yürüten şeyler. Yönlendiriciniz bir IP adresi alan cihazdır ve yönlendiriciye bağlanan cihazlar dahili adresleri alır. Yönlendirici, trafiğin doğru cihaza yönlendirildiğinden emin olmak için dahili IP adreslerini kullanır. En yeni iPad’iniz, en yeni MacBook’unuz, en iyi PC’niz veya en yeni Surface tabletiniz olsa bile, muhtemelen IPv4’ü kullanıyorsunuzdur. Bu cihazlar IPv6’yı destekleyebilir ancak sorun olan cihazlar değildir. Sorun olan daha büyük altyapıya ihtiyaç duyulmasıdır.

Ayrıca, IPv4 kapsamında bulunan tüm IP adresleri tahsis edilmiş olsa da, bunların hepsinin şu anda kullanımda olmadığı da talihsiz bir gerçektir. Bunların birçoğu hala kullanılmamaktadır, yani IPv6’ya geçiş daha da gecikecektir.

IPv6’ya Geçiş

IPv6’ya geçmek kolay değil. Taşınma ihtiyacı bir gerçek, ancak IPv6’ya geçiş tüm cephelerde para harcar; donanım ve yazılım. ISP’nizin altyapısını IPv6’yı desteklemek için yükseltmesi gerekiyor. Bundan sonra yükseltilmesi gereken yönlendirici geliyor ve pek çok kişi kendi yönlendiricisini satın almıyor. Çoğu sadece ISS’nin sağladığı yönlendiriciyle birlikte çalışır, böylece ISS’ler ağlarını IPv6’yı destekleyecek şekilde yükselttiklerinde, bu faturaya yönlendiricileri de dahil etmeleri gerektiği anlamına gelir.

IPv4’de işler hala devam ettiğinden ve IPv6 için destek eklemek için aciliyet yaratacak hiçbir şey yoktur. Standart var ve bu yüzden teknoloji var, ancak ISS’leri yeni standarda taşımaya zorlayacak çok az şey var. Mevcut yönlendirici teknolojisi, IPv4’ün çok sayıda cihaz için çalışmasını sağlıyor. Şimdiye kadar itme gelirse, mevzuat yoluyla veya ciddi bir güvenlik riskini hafifletmek zorunda olabilir.

IPv6 Daha İyi

IPv6 kullanmanın en büyük yararı, tüm cihazların doğrudan internete bağlanabilmesidir. Şu anda, cihazlar bir yönlendirici üzerinden bağlanıyor ve kendi IP adreslerine sahip değil. Bir ağdaki bir cihazı tanımlamanız gerekiyorsa, MAC adresini kullanırsınız. Bu aynı zamanda işleri yavaşlatır. Yönlendiricinizin yetenekleri, web isteklerinin ne kadar hızlı yanıtlandığı konusunda da rol oynar. Cihazlar doğrudan internete bağlanabildiğinde, tarama daha hızlı olacaktır. Bu bir yönlendiriciye ihtiyaç duymayacağın anlamına gelmez. Yönlendiriciniz daha verimli çalışabilecektir.

IPv6 ayrıca daha güvenlidir. Trafiği şifreler ve paket bütünlüğünü sağlar. Bu size VPN benzeri güvenlik sağlar. Etkinliğinizi İSS’nizden gizlemek için kullanmaya devam edeceksiniz, ancak onlar olmasa bile, IPv6’daki trafiğiniz IPv4’tekinden daha güvenli olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...