JAR Dosya Türü Nedir ve Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

JAR Dosya Türü Nedir ve Nasıl Açılır?

java

 

JAR dosya türü Java Arşivi dosyasıdır. Bu makalede JAR dosyasında ne içerdiklerini ve nasıl açılacağından bahsedeceğiz. JAR dosyasını açılırken karşılaşılan sorunlardan da bahsedeceğiz.

JAR Dosyaları Nedir?

JAR, dosyası kısaca söylemek gerekirse arşiv dosyasıdır. Aşiv dosyaları çok fazla dosyayı tek dosya haline getirmek ve depolama alanını azaltmak için paketlenmiş dosyalardır. ZIP ve Rar dosyalarını biliyorsanız JAR dosyası da aslında aynı şeydir. Aradaki fark, JAR dosyalarının Java Runtime Environment tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış uygulamalardır.

JAR dosyalarının diğerler arşiv dosyalarından benzersiz bir özelliği de bildirimde bulunmalarıdır. Basitçe söylemek gerekirse, JAR’a nasıl davranacağını söyleyen ve içindeki dosyalar hakkında bilgi barındıran özel bir meta dosyasıdır.

JAR dosyası ayrıca CLASS dosyalarını, ses dosyalarını, görüntü dosyalarını ve daha fazlasını içerebilir. JAR dosyası daha sonra Çalışma Zamanı Ortamı tarafından tek bir istek olarak okunup çalıştırılabilir.

JAR, masaüstü ve mobil cihazlarda her türlü amaç için kullanılabilir. Örneğin, bir oyun, uygulama teması veya tarayıcı eklentisi olabilir.

JAR Dosyaları Nasıl Açılır?

JAR dosyasını çalıştırmak istiyorsanız, Java Runtime Environment‘ı yüklemeniz gerekir. Bilgisayarınızda zaten mevcut olabilir, ancak en son sürümü çalıştırdığınızdan emin olmak için resmi siteden tekrar indirin.

Jarx adlı hafif bir yardımcı program kullanabilirsiniz. Bu program, JAR dosyalarının bilgisayarınızdaki normal programlar gibi davranmasını sağlar.

Komut İsteminden de çalıştırabilirsiniz. Windows Aramaya’ya cmd yazın . Komut İstemine sağ tıklayın ve pencereyi açmak için “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin . Sonra aşağıdaki komutu girin, ancak örnek.jar dosyası yerine JAR’ın tam dosya yolunu yazacaksınız.

java -jar örnek.jar

JAR Dosyasını Ayıklayın

Alternatif olarak, JAR dosyasını paketinden çıkarabilirsiniz. İçinde hangi dosyaların olduğunu veya JAR dosyasının çalıştırılabilir bir dosya olarak tasarlanmadığını görmek için bunu yapabilirsiniz.

Bir JAR’ı paketinden çıkarmak için, sıkıştırılmış dosyaları çıkarabilecek bir programa ihtiyacınız vardır. Bunun için 7-Zip veya WinRAR gibi bir dosya çıkarma yazılımı da kullanabilirsiniz. JAR dosyasını yazılımın içinde açtıktan sonra içindeki tüm klasörlere ve dosyalara göz atabilirsiniz.

JAR Dosyalarını Açma Sorunları Nasıl Düzeltilir

java about

JAR dosyasını açarken, uyumsuzluk veya güvenlik ayarları sebebiyle hata alabilirsiniz. Bunun en büyük sebeplerimden biri güncel Java sürümünü kullanılmamasıdır. Son versiyonu kontrol etmek için; Başlat aramaya “configure java” yazarak açın. Java Kontrol Paneli açılacaktır. “Genel” sekmesine tıklayın “About“a tıklayarak en son sürümü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.

JAR Yanlış Programda Açılıyorsa

Windows, JAR dosyasını tıkladığınızda bir çok farklı sebepten dolayı farklı bir uygulamayla açıyor olabilir. Bunu çözmek için dosyayı sağ tıklatın ve Birlikte Aç’ı tıklatın . Seçilebilecek bir dizi varsayılan program vardır ve bunlardan biri doğru program olabilir. Değilse Başka bir uygulama seç’i tıklayın .

Dosyayı doğrudan Java Runtime Environment içerisinde çalıştırmak istiyorsanız, Program Files\Java\jre1.8.0_211 \ bin dizinine gidin ve java.exe dosyasını seçin .

JAR Açarken Güvenlik Hatası Veriyorsa

java güvenlik

Java son yıllarda güvenlik riski olarak görülmüştür, bu nedenle JAR dosyasını açmaya çalışırken bir uyarı alabilirsiniz.

Bunu çözmek için, yine Başlat arama menüsüne “configure java” yazın ve açın. Java Kontrol Paneli açılacaktır. “Security” sekmesine tıklayın. “Enable java content for browser and Web start applications”  seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun, güvenlik düzeyini “High” olarak ayarlayın ve tamama tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*