Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir? Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir? Ne İşe Yarar?

ups nedir

Kesintisiz güç kaynağı bir diğer bilinen adı ile UPS sistemleri hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Günümüzde oldukça popüler olan bu teknolojik cihazlar sayesinde elektriksel ürünlerin de devamlılığı sağlanmaktadır. Elektrikli cihazlar için kesintisiz güç sağlayan ve çeşitli problemlerden koruyan bu teknolojik aletlerin fiyatıysa oldukça değişkendir. Peki, günümüzün olmazsa olmaz ürünlerinden biri olan kesintisiz güç kaynağı (UPS) nedir, UPS ne işe yarar ve UPS fiyatları nelerdir? Birçok kişi tarafından oldukça merak edilen bu soruların yanıtlarını sizler için detaylı bir şekilde derledik.

UPS Nedir? UPS Neden Kullanılır?

Elektrik enerjisiyle çalışan sistemlerin devamlılığını sağlayan, cihazları elektriksel çöküntülerden, ani akım ve voltaj değişimlerinden koruyan teknolojik alete kesintisiz güç kaynağı bir diğer bilinen adıyla UPS  (Uninterruptible Power Supply) denilmektedir.

Modelden modele değişen özelliklere sahip UPS cihazlar, günümüzde oldukça sık kullanılmakta ve teknolojik ürünleri her türlü elektriksel problemlerden korumaktadır. Enerji verimliliğini %95’e kadar sağlayan UPS isimli cihazlar, birçok farklı alanlarda aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Peki, kesintisiz güç kaynağı olarak da bilinen bu cihazlar hangi alanlarda kullanılır?

Kesintisiz Güç Kaynağı Hangi Alanlarda Aktif Bir Şekilde Kullanılmaktadır?

Kesintisiz güç kaynağı ismi verilen ve UPS olarak da satışa sunulan cihazlar sayesinde teknolojik ürünler her türlü elektriksel problemden korunmaktadır. Günümüzde genellikle bilgisayar ve otomasyon sistemlerinde aktif bir şekilde kullanılan bu cihazlar farklı alanlarda da faaliyet göstermektedir. Bilgisayar ve otomasyon sistemlerinin dışında bu cihazlar havaalanlarında, askeri bölgelerde, haberleşme ağlarında, ısıtma ve soğutma sistemleri olmak üzere kesintisiz enerjiye ihtiyaç duyulan pek çok alanda kullanılmaktadır.

UPS ismi verilen cihazlar sağlık alanında da aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle teknolojik aletlerle yapılan cerrahi müdahalelerde bu cihaz mutlaka yer alır. Zira ameliyat sırasında oluşabilecek herhangi bir güç kesintisi nedeniyle hasta hayatını kaybedebilir. Bu tip durumla karşılaşmamak adına birçok hastane de kesintisiz güç kaynakları mevcuttur. Peki, kesintisiz güç kaynağının avantajları nelerdir?

Kesintisiz Güç Kaynağının Avantajları

  • Kesintisiz güç kaynağı sayesinde kullanıcılar herhangi bir elektrik kesintisinden kesinlikle etkilenmezler ve çalışmalarına ara vermeden devam edebilirler.
  • Elektrik akımlarında meydana gelen ani düşme yükselmelerden dolayı teknolojik ürünler arızalanabilmektedir. UPS ismi verilen cihazlar sayesinde bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır.
  • UPS ismi verilen cihazlar, teknolojik ürünleri voltaj dengesizliğinden de korumaktadır.

UPS Nasıl Çalışır?

Kesintisiz güç kaynağının çalışma prensibi son derece basittir. Temel ve en kısa tanımıyla kesintisiz güç kaynakları, belirli bir seviyenin altına düşen voltaj değerlerinden sonra otomatik bir şekilde çalışmaktadır. Kesintisiz güç kaynaklarının kapasitesi içerisinde yer alan akü ile sınırlıdır. Akünün büyüklüğüne göre de elektrik kesintisi sonrasında bağlı olan cihazlara enerji vermeye devam eder.

On-Line UPS enerjisini prizden alır ve akımı kendi içerisinden geçirerek kendisine bağlı olan elektrikli cihaza aktarır. Bu nedenle voltaj değişikliklerinden de cihazı korumaktadır. Elektrik kesintisi oluşması halinde ise UPS’e bağlı olan cihaz hiçbir kesinti yaşamadan enerjisini UPS cihazından almaya devam eder. UPS seçimi yaparken elektrik kesintisi sonrasında bağlı olacak cihazın ne kadar süre ile çalışması gerektiğini hesaplamanız, bu hesaplama doğrultusunda ise ihtiyacınız olan UPS kapasitesini belirlemeniz önemlidir.

UPS Çeşitleri ve Fiyatları

Kesintisiz güç kaynaklarının 3 farklı çeşidi mevcuttur.

On-Line UPS: Bu cihazlar sürekli olarak devrede oldukları için cihaz enerjisini UPS’den almaktadır ve bu nedenle akım kontrolü yapabilmektedir.

Line-İnteractive UPS: Sadece elektrik kesintisi olduğunda devreye girmektedir. Bu nedenle akımlara karşı cihaz koruması yapamaz.

Off-Line UPS: Bu cihazlar elektrik olduğu sırada devrede olmazlar. Ancak akım düşmesi ya da elektrik kesintisi olması halinde UPS devreye girmektedir.

Kesintisiz güç kaynaklarının fiyatı son derece değişkenlik gösterebilmektedir. Line İnteractive UPS almak isteyen kullanıcılar ortalama 300 TL ile 2000 TL arasında ödeme yapması gerekmektedir. On-Line UPS almak isteyen kullanıcılar ortalama 250 ile 500 TL arasında ödeme yaparken, Of-Line UPS almak isteyen kullanıcılar ise ortalama 500 TL ile 1700 TL arasında ödeme yapması gerekmektedir. Farklı akü kapasitesine, marka ve modele göre değişkenlik gösteren bu cihazları online alışveriş sitelerinde oldukça uygun bir fiyata bulabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*