Keylogger Nedir ve Alınacak Önlemler Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Keylogger Nedir ve Alınacak Önlemler Nelerdir?

keylogger

Keylogger, bugün bilgisayarlarda en çok korkulan güvenlik tehditlerinden biridir. Keyloggerlar birkaç nedenden ötürü korkutucu bir şöhret taşırlar, sadece tespit etmek zor olduğu için değil, hayatınıza doğrudan hasar verebileceği için korkutucudur. Keylogging malware, ne yazık ki çok yaygındır. Sisteminizi bir keylogger’dan korumak için çeşitli yöntemler var. Hiçbir savunma mükemmel olmasa da, anlatacağımız adımlar şansınızı büyük ölçüde artırır.

Keylogger Nedir?

Keylogger kendi adıyla tutarlıdır. Terim, tuş vuruşlarınızı yakalayan ve kaydeden kötü amaçlı bir bilgisayar programıdır; Bu, klavyenizde bastığınız her kelime, karakter ve düğmeyi kayıt eder demektir. Keylogger tuş vuruşlarınızın bir kaydını keylogger’ı yükleyen kişiye gönderir. Bu kayıt, bankacılık girişlerinizi, kredi ve banka kartı bilgilerinizi, sosyal medya şifrelerini ve aradaki her şeyi içerebilir. Kısacası, keyloggerlar kimlik ve mali dolandırıcılık mücadelesinde tehlikeli bir araçtır.

Keylogger’lara Karşı Alınacak Önlemler

Keylogger’lara karşı koruma, oldukça standart bir güvenlik spektrumunu kapsar. Yani, çevrimiçi ve kişisel dijital güvenliğiniz günlük olarak bu koruma düzeyine ihtiyaç duyar.

1. Güvenlik Duvarı

Çoğu durumda, keylogger, topladığı bilgileri saldırgana mail olarak gönderir. Keylogger, tuşlarla kayıt ettiği verileri bilgisayarınızdan İnternet aracılığı ile keylogger ile saldırı yapan kişiye veri göndermesi gerekir. İnternetiniz bir güvenlik duvarından geçerken (örneğin, Windows Güvenlik Duvarı, Windows 10 sistemleri için varsayılan bir güvenlik ayarıdır), bir şeylerin doğru olmadığının farkına varma ve bu trafiği yakalama şansı vardır.

Windows Güvenlik Duvarı, çoğu kullanıcı için mükemmel bir seçenektir, ancak birkaç mükemmel üçüncü taraf güvenlik duvarı seçeneği, kapsamlı işlevlere sahiptir. Tek başına bir güvenlik duvarı, bir keylogger’ı veya onunla ilişkili kötü amaçlı yazılımı durdurmayabilir, ancak hiç olmamasından daha iyidir.

2. Sisteminizi Güncelleyin

Sistem güvenliği konusunda aktif olmak her zaman iyi bir fikirdir. Aktif bir savunmanın en önemli parçalarından biri sisteminizi güncel tutmaktır. Bu, işletim sisteminizin yanı sıra üzerinde çalıştığınız uygulamaları ve programları içerir. Keylogger’lar ve diğer kötü amaçlı yazılımlar, eski yazılımlardaki istismarları arar ve bazen herhangi bir sorunun olduğunu bilmeden bunlardan faydalanabilir.

Güvenlik araştırmacıları her zaman yeni istismarlar bulurlar. Yazılım güncellemesi her zaman elverişli olamayabilir, ancak sizi ve sisteminizi ciddi sorunlardan koruyabilir.

3. Ek Güvenlik Araçları

Windows 10 ve macOS için varsayılan güvenlik seçenekleri iyidir, ancak her zaman bu korumayı maksimum koruma için dışarıda bırakmayı düşünmelisiniz. Sisteminiz için en iyi güvenlik ve antivirüs araçlarını kullanın. Özellikle keyloggerları hedefleyen güvenlik araçları istiyorsanız, bu iki ücretsiz seçeneğe göz atın:

Ghostpress: Son derece küçük bir performans ayak izi olan ücretsiz bir anti-keylogger.
KL-Dedector

: temel bir keylogger algılama aracı. Bir keylogger’ı tespit ettikten sonra onu kaldırmanız yeterlidir, araç sizi keyloggerların varlığına uyaracaktır.

Bir başka değerli yatırım Malwarebytes Premium. Ücretsiz versiyonun aksine, Malwarebytes Premium sisteminizi potansiyel tehditler için sürekli olarak izler.

4. Şifrelerinizi Değiştirin

Bilgisayarınızda bir şeylerin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız, şifrelerinizi değiştirmek için farklı bir bilgisayar kullanın. Yukarıda listelenen önlemler, keylogger’lara karşı geniş bir koruma sağlayabilir, ancak her zaman her şeyi doğru yapsalar bile parolaların çalınma olasılığı vardır.

Sıklıkla şifrelerinizi değiştirdiğinizde, keylogger saldırısının olası zararlarını en aza indirirsiniz. Parolanız çalınabilir, ancak doğrudan keylogger doğrudan size hedeflenmediği sürece çalınması veya hemen kullanılmaması yaygın olacaktır. Parolanızı iki haftada bir değiştirirseniz, çalınan bilgileriniz saldırgan tarafından kullanılamayacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

vivo x50

Vivo X50 Pro+ Özellikleri ve Fiyatı

Yakın zamanda tanıtılacak olan Vivo X50 Pro+ cihazı Weibo’da sürpriz şekilde ortaya ...
overwatch sistem gereksinimleri

Overwatch Sistem Gereksinimleri 2020

Overwatch oyununu oynamak istiyorsanız ve sistem gereksinimlerini merak ediyorsanız cevabını yazımızda bulabilirsiniz ...
https neden gerekli

HTTPS Protokolü Nedir? Neden Gereklidir?

Https internet ortamında sürekli karşımıza çıkan bir kısaltmadır. Eğer bu protokolün ne ...
gsm

GSM İletişim Teknolojisi Nedir?

GSM tabirini daha önce mutlaka görmüş ve merak etmişsinizdir. Bizde bu tabirin ...
widows movie maker

Movie Maker Nedir? Ne İşe Yarar?

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanıcılar, çektikleri videoları son derece kolay ve profesyonel bir ...
half life

Half Life 1 Sistem Gereksinimleri

Günümüzün eskimeyen oyunları arasında yer alan Half Life Serisi, 1998 yılında Valve ...
siber suçlar

Siber Suçlar Nedir?

Siber suçlar ile fark etmeden daha önce karşılaşmış olabilirsiniz. Örneğin, bir oyun ...
IMEI Ne

*#06# Nedir Ne İşe Yarar?

*#06# Nedir Ne İşe Yarar sorusunun cevabını arayanlar ağırlıklı olarak kimlerdir biliyor ...