Kızıl Nova Patlaması Nedir? Kızıl Nova Patlaması Ne Zaman Gerçekleşecek? ∞ Sonsuz Teknoloji Kızıl Nova Patlaması Nedir? Kızıl Nova Patlaması Ne Zaman Gerçekleşecek? ∞ Sonsuz Teknoloji

Kızıl Nova Patlaması Nedir? Kızıl Nova Patlaması Ne Zaman Gerçekleşecek?

kızıl nova patlaması nedir

Dünyadan 1800 ışık yılı uzakta olan ve yıllardır gözlenen Kızıl Nova patlaması gerçekleşmek adına artık son zamanlarını bekliyor. Evren üzerinde gerçekleşecek ve birçok bireyin heyecanlanmasına sebep olan bu gelişme çok nadir karşılaşan durumlar arasında yer alır. Son patlamanın üzerinden seneler geçmesi ve ileri teknoloji sayesinde daha ayrıntılı inceleme fırsatı sunması kişileri daha da heyecanlandırmaktadır.

Kızıl Nova Patlaması Nedir?

kızık nova patlaması

Kızıl Nova, iki yıldızın çarpışması sonrası meydana gelir. Patlama sonrası kırmızı bir yıldız oluşumu gözlemlenmektedir. Evrende mevcut birçok patlama gerçekleşir. Ancak bunu diğerlerinden ayıran bazı özellikler bulunmaktadır. Öncelikle bu patlama standart novalardan daha büyük etkili ancak süper novalardan daha düşük bir etki yaratacaktır. Onu normallerden ayıran özelliklerden birisi budur.

kızıl nova

Kızıl Nova patlaması adını ise olay sonrası atmosfere ışık değil daha çok ısı yaymasından dolayı olmaktadır. Patlama gerçekleştikten sonra gökyüzünde birkaç hafta ile birkaç ay aralığında kırmızı yıldız oluşumu meydana gelecektir. Kırmızı görüntü, gerekli ekipmanlar ile oldukça rahat ve ayrıntılı gözlemleme fırsatını sunacaktır. Görsel şölene denk gelme ihtimali milyonda bir olduğundan birçok meraklısı tarafından sabırla patlama anı beklenmektedir.

Kızıl Nova Yıldızı Nerede Görülecek?

Patlama yıllardır büyük bir merakla ile beklenmektedir. En son Roma İmparatorluğu döneminde gerçekleşen bu tarz bir patlamanın üzerinden seneler geçmiştir. Teknolojinin de aynı hızla ilerlediğini göz önünde bulundurursak bilinmeyen olaylara değinmek, gözden kaçan ayrıntıları yakalayabilmek günümüzde mümkün olacaktır. Bundan dolayı birçok gökbilimci hayranı ve uzmanı gerekli hazırlıkları tamamlamıştır.

kızıl nova yıldızı

Kızıl Nova patlaması öyle bir oluşuma sebebiyet verecektir ki ısısının görünmesi atmosfer üzerinde çok rahat bir şekilde görülebilecektir. Çıplak gözle bizlerde dünya üzerinde bu oluşuma tanıklık edeceğiz. Ancak patlama sonrası bu gözlemi yapabilmemiz adına ısının, ışık yıllarını aşıp dünyamıza ulaşmasını beklememiz gerekecektir. Bu da nereden baksak 5 yıl olarak tahmin edilmektedir.

Kızıl Nova Patlaması Ne Zaman Görülecek?

1800 yıllardan beri gerçekleştirilen çalışmalar, yıldızların elektronlarında oluşan çekim kuvvetinin artmasıyla artık sona yaklaşmış bulunmaktadır. Patlamanın 2022 yılı içerisinde görülmesi tahminler arasında yer almaktadır. Uzmanlar çeşitli kurum ve üniversiteler ile işbirliği yaparak bu yıl içerisinde gerçekleşecek patlamanın öncesi ve sonrası hakkında araştırmalarına özenle devam etmektedir.

Supernova Patlamasından Farkı Ne?

Kızıl Nova patlaması, cücelerin gaz çekimi sonrası dış yüzeylerinde patlama oluşmasıyla meydana gelmektedir. Ve Supernova patlamalarından etkisi daha az olmaktadır. Ancak Supernova patlamaları yıldızla beyaz cücenin çarpışmasıyla, iki nötron çarpışması ile çok şiddetli bir etkinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kızıl Nova patlamaları onlara göre iki yıldızın çarpışmasıyla ufak etkiler bırakmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...