Kod Yazmadan Web Sitesi Oluşturma Araçları Nasıl Çalışıyor? | Sonsuz Teknoloji

Kod Yazmadan Web Sitesi Oluşturma Araçları Nasıl Çalışıyor?

web

Günümüzde internet sitesi oluşturmanın bilinen iki yöntemi var; ilki profesyonel olan kurumlardan yardım almaktır, diğeri ise hazır site oluşturma platformlarını kullanmak.

Her iki durumda da belli bir bütçe ayırmamanız durumunda teknik bilgiye ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu da internet sektöründe çalışmayan veya bu konuyla ilgilisi olmayan kişiler için oldukça can sıkıcı olabiliyor.

WordPress gibi platformlar her ne kadar esneklik sağlasa da birkaç fotoğraf, link ve veri barındıran bir site için fazla zaman harcamanız gerekir veya o platforma hakim olmanız gerekir.

Günümüzde hazır taslak projeler sayesinde sadece ortalama 7 dakikada oldukça sade ve basit bir internet sitesi hazırlayabiliyorsunuz ve herkesin erişimine sunabiliyorsunuz.

Peki bu hazır taslak web siteleri nasıl çalışıyor da bu kadar basit ve kısa sürede hiçbir bilgi gerektirmeden yapılabiliyor. Bir web sitesi kodlarken PointingAngel diye bildiğimiz “<>” işaretlerinin arasına yazılarak işleme aç kapa komutları verilir. Hazır şablon sitelerde bu işlemde ki dinamik kısımlar serbest bırakılıp kullanıcının seçimine bırakılır.

Daha iyi anlaşılması için örnek vermek gerekirse; bir mobilya ihtiyacınız olduğunu var sayalım, bu ihtiyacı basit ve pratik bir yolla Ikea gibi bir mağazadan alıp evinizde kurabilir veya uygun açılmış vida boşlukları ile raf ekleyip çıkarabilirsiniz ama tümünü baştan aşağıya değiştirme yapamaz veya evinizde ki özel bir köşeyi düşünerek şekil veremezsiniz. Bu örnekte bahsi geçen hazır taslak web siteleridir. Peki gelelim profesyoneller ile çalışma yaptığımızda elimize nasıl bir mobilya geçiyor. İşe başlamadan istediğiniz şeklini belli edebilir ve istediğiniz her özel motifi kullandırabilirsiniz. Tabii ki bu hizmet biraz daha zaman ve maliyet gerektirir. Renk model herşeyi siz belirlersiniz ve ağaç cinsini dahi seçerek sağlamlığını önceden belli edebilirsiniz. Kısaca bu iki örnekle hazır şablon site ve profesyonel bir kurum tarafından hazırlanan web site yapım aşamalarıydı.

Gün geçtikçe hazır taslak web sitelerinde ki rekabet ve talep arttıkça tasarlanan ara yüz modellerinde çeşitlenme olmuştur. Bu tarz web sitesi tasarlamak, hiçbir kod bilgisi gerektirmez ve bir sosyal medya yönetircesine basit olduğundan sürekle bırak ve düzenle şeklinde çalışır.

Kişiselleştirme ve sistem ağırlığı, hazır taslak web sitelerinde en büyük dezavantaj gibi görünse de arz talep den kaynaklanan geliştirmeler ve rekabetin artması sonucu bu sorunlarda eskiye göre geliştirilmiş durumdadır.

Geçmiş yıllarda firmalar mobil uygulamaya ağırlık vermiş ancak son kullanıcılar nadir kullandığı bir uygulamayı indirmek istemediği için, son birkaç yıldır web site yapımı, kişisel ve ticari şekilde talep artmış ve bu da hazır şablon sitelere ilgiyi arttırmıştır.

Büyük proje geliştirmelerde kullanılması pek mümkün görülmemektedir. Büyük proje kapsamında yazılması gereken kodlar kısıtlama kabul etmemektedir. Birçok büyük firma günümüzde markalaşmayı önlediğini savunmaktadır. Sistem ağırlıklarını ve güvenlik açığı endişeleri nedeniyle bu tarz siteler büyük işlerde kullanılmaz.

Bu çalışma sisteminde firmalar reklamlarını ücretsiz bir web site vaat eder gibi lanse etseler de işler pek de öyle ilerlememektedir. Ücretsiz olan sürümler de firma uzantısı kullanılarak yayımlanır ve site girişlerinde ya reklamla karşılaşılır ya da kullanıcı tarafında bir firma logosu bulunur.

Bu tarz profesyonel olmayan görünümlerden kurtulmak için yıllık sabit bir bedel ödemeniz gerekmektedir. Domain ücreti kullanıcıya ait olup birçok firma hostting hizmeti sağlamaktadır.

Firmalar arası rekabeti arttıran olaylar ise yıllık istenilen sabit ücret ve müşteri danışma hattı olarak ikiye ayrılır.

Ülkemizde kullanılan bazı hazır taslak web sitesi yapma araçları ;

  • Ukit.com
  • Wix.com
  • Weebly.com
  • Sheet2site.com
  • Sitenizolsun.com
  • Squarespace.com

Bir yorum bırakınız...

*