Küresel Isınma Ne Demek? | Sonsuz Teknoloji

Küresel Isınma Ne Demek?

KÜRESEL ISINMA

Geçmişten günümüze bir takım verilerin istatistiği tutulmakta. Bunlardan biri de yeryüzünün sıcaklığı. İstatistiklere bakıldığında sıcaklıklarda artış görülmekte, bunun sonucunda da bilim insanları küresel ısınma kavramını ortaya attılar. Peki, küresel ısınma ne demek?

Küresel Isınma Nedir?

İnsanların doğayı kullanma biçiminden kaynaklı açığa çıkan sera gazların artması sonucu iklimdeki değişikliğe küresel ısınma denir. Geçmiş asırlardan beridir, bilim insanları tarafından dünya üzerinde bulunan suların ve oksijen, azot, karbondioksit, metan gibi gazların belli bir oranda bulunduğu söylenir. Son 3 asırdır, bu oranlarda bir takım değişiklikler olduğu azot, karbondioksit, metan gibi gazlarda artış olduğu belirtilmekte. Bu artışa sera etkisi adı verilmekte.

Bu sera etkisinin sonucu olarak sıcaklıklarda artış, buna bağlı olarak da küresel ısınma ve iklim değişikliği yaşanmakta olduğu ilgili raporlarda dile getirilmekte. Bu yüzden uluslararası kuruluşlar ve hükümetler, küresel ısınma ile mücadele etmek için bir takım eylemler gerçekleştirmekte. Örneğin, Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) her sene konuyla ilgili rapor yayınlayarak küresel ısınmanın riskleri hakkında bilgi verir.

Küresel Isınmayı Etkileyen Faktörler

Sanayileşmenin etkisiyle hayat standartlarında, yaşam biçimlerinde bir takım değişiklikler oldu. Köyden kente göçün başlamasıyla, fosil yakıtların hem sanayide hem de evde kullanılması sera gazı emisyonunu artırmaya başladı. Bunun yanında yanlış kentleşme politikaları, ormanların azalması, doğal ekosisteme müdahale edilmesi de küresel ısınmayı etkileyen faktörler arasında sayabiliriz.

Bunlara ek olarak güneşten gelen aşırı radyasyona karşı atmosferde bulunan ozon tabakasının zayıflamasıyla, yeryüzünün sıcaklıklarının artmasından bahsedebiliriz. Bin yıllara bağlı dünya yörüngesindeki değişim ve El Nino sıcak su akıntısı da yeryüzü sıcaklıklarını arttırmakta. Bu da iklim değişikliği ile sonuçlanmakta.

Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

Konda Araştırma şirketinin geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019” anketinin sonuçlarına göre ankete katılanların %61’i iklim değişikliğinden endişeli olduğunu belirtiyor. Bu değer 2018’de %75 lerdeyken %61 lere düşmesi, bilinçli vatandaş sayısının azaldığını gösteriyor. Küresel ısınmayı nasıl önleyebiliriz sorusuna cevap verilebilmesi için konuyla ilgili doğru bilgilendirme yapılması gerekli olduğu görülmekte.

Buna bağlı olarak 15 Mart 2019 tarihinde 64 ülkeden 596 farklı yerde İklim için Okul Grevi

gerçekleşti. Katılımcıların çoğunluğunun gençlerden oluştuğu grevde, hükümetleri küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda bilinçli adımlar atılması çağrısı yapıldı. Küresel ısınmayla ilgili slogan olarak “fosile elveda, güneşe merhaba” sloganı kullanan gençler, hükümetlerin Paris İklim Antlaşması’na bağlı kalmasını dile getirdiler.

2015’te Paris’te kabul edilen Paris İklim Antlaşması’nda, 2030 yılına kadar enerjinin %60’ı yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik edilmesi, karbon salınımının yarıya düşürülmesi gibi küresel ısınmayı önleyici bir takım eylemler yer almakta. Sonuç olarak küresel ısınmanın 1,5 derece ile sınırlandırılması için hükümetlere hedefler verildi. Türkiye, 2030 yılına kadar en az %21 sera gazı emisyonu azaltımı taahhüdünde bulundu.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, geleceğimiz için önemli tehditlerden biri olduğu görülmekte. Her geçen yıl gerçekleşen sıcaklıklardaki artışın bize yansıyan birçok olumsuz sonucu olacağa benziyor. Bunun için hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Birey olarak şunları yapabiliriz:

  • Fosil yakıt kullanımını azaltmalıyız.
  • Otomobil yerine, bisiklet yada elektrikle çalışan toplu taşımaları tercih edebiliriz.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye önem vermeliyiz.
  • Her birey kendi karbon ayak izi hesaplayıp azaltmaya çalışmalı.

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...