Lidar Nedir? Nasıl Çalışır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max cihazlarının tanıtımıyla birlikte hayatımıza giren ve son dönemlerde oldukça popüler olan terimlerden biri olarak kabul edilmektedir. Köken olarak radar sözcüğünden türeyen bu terim her ne kadar iPad Pro 2020, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max cihazları ile birlikte popüler olsa da aslında temeli 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Peki, son dönemlerde oldukça merak edilen Lidar nedir, nasıl çalışır?

Lidar Nedir?

Lidar Nedir

Lidar (Light Detection And Ranging), en temel anlamıyla lazer ve ışık yordamıyla ölçme işlemi yapabilen uzaktan algılama yöntemidir. 1960’lı Yıllardan beri kullanılan bu yöntem iPad Pro 2020, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max cihazları ile birlikte hayatımıza iyiden iyiye girmeye başlamıştır.

1960’lı Yılların başlarında kullanılmaya başlanan Light Detection And Ranging sistemi, o dönem denizaltıların oldukça kolay bir şekilde tespit edilebilmesine olanak sağlıyordu. Kısa süre içerisinde son derece yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan bu sistem peki nasıl çalışır? İşte, merak edilen bu sorunun ayrıntılı yanıtı.

Light Detection And Ranging Sistemi Nasıl Çalışır?

Light Detection

Light Detection And Ranging sistemi, herhangi bir nesneye lazer ışıklarını göndermekte ve lazer ışınlarının kaynağa geri dönüş süresini hesaplayabilmekte ve nesneyi çizebilmektedir. Standart özelliklere sahip olan Light Detection And Ranging sistemi 1 saniye içerisinde hedef nesneye 2 milyona kadar lazer darbesi gönderebilmektedir. Peki, Lidar hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Lidar Kullanım Alanları

Lidar Kullanım Alanları

Lidar teknolojisi, aktif olarak günümüzde birçok farklı alanda kullanılabilmektedir. Dilerseniz, söz konusu teknolojinin kullanım alanlarını gelin ayrıntılı olarak birlikte inceleyelim.

  • Light Detection And Ranging teknolojisi, iPad Pro 2020, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max cihazlarında daha ayrıntılı görüntüler elde edebilmek için kullanılmaktadır.
  • Söz konusu teknoloji, aktif olarak NASA tarafından uzay araçlarında ve uydularda tercih edilmektedir.
  • Bu teknoloji aktif bir şekilde yeni nesil otonom araçlarda kullanılmakta ve kullanıcıların güvenliğini en üst düzeye çıkarmaktadır.
  • Light Detection And Ranging teknolojisi, deniz kazalarında derinliği ölçebilmek için aktif olarak firmalar tarafından tercih edilmektedir.
  • Tüm bunların yanı sıra bu teknoloji, 3 boyutlu haritalandırma ve arazi modelleme sistemlerinde de aktif bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Bu teknoloji, günümüzde de aktif bir şekilde hava sistemlerinde tercih edilmekte ve nesnelerin mesafelerini doğru orantıda ölçerek modelleyebilmektedir.

iPhone 12 Cihazlarında Lidar Sensörü Hangi Amaç İçin Kullanılır?

iPhone 12 Cihazlarında Lidar Sensörü H

Apple Lidar sensörü, geçtiğimiz aylar içerisinde aktif bir şekilde kullanıma sunulmuştur. Oldukça ses getiren bu sensör sayesinde kullanıcılar da daha ayrıntılı ve daha detaylı bir şekilde artık net görüntüler elde edebilecek.

5 Metrelik bir derinliğe sahip olan bu sensör, büyük nesnelerin arkasında kalan daha küçük nesneleri de oldukça kolay bir şekilde ayırt edebiliyor. Apple şirketi tarafından iPad Pro 2020, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max cihazlarında da kullanılan bu sensör vasıtasıyla kullanıcılar da daha gerçekçi ve ayrıntılı bir görüntü deneyimi yaşayabiliyor. Ayrıca, tüm bunların yanı sıra 3D modelleme yapmakta mümkün.

Bir yorum bırakınız...

*