MAC Adresi Nedir, Ne İşe Yarar ve İP Arasındaki Fark? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

MAC Adresi Ne İşe Yarar ve İP Arasındaki Fark Nedir?

mac adresi

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki MAC adresi kavramının Apple firmasının MAC bilgisayarlarıyla bir ilgilisi yoktur. MAC  adresi (Media Access Control Adress), yani Medya Erişim Kontrol Adresi, bir cihazın ağ ara birim denetleyicisine atanan adresidir. İnternet’e bağlanan her bilgisayar ve telefonun bir IP adresi ile bağlandığı çoğu insanın anladığı bir terimdir, ancak bir MAC adresi farklıdır ve çok daha az insan ne olduğunu bilir. MAC adresi, Ethernet bağlantı noktanızın veya ağ kartınızın sahip olduğu bir adrestir. İnternet’e bağlanan her cihaz donanım aracılığıyla bunu yapar ve genellikle ağ arayüzü olarak adlandırılan bu donanım bir MAC Adresine sahiptir.

Sisteminizdeki her bir ağ cihazı kendi MAC adresine sahiptir. Ethernet adaptörü ve kablosuz LAN adaptörü farklı fiziksel adreslere sahip olur. Bir sanal ağ bağdaştırıcısı yüklerseniz, kendi MAC adresini alır.

Donanım terimlerinin dışında, MAC adresi bir kamu ve özel ağ arasındaki bağlantı noktası olarak tanımlanır, ancak yine de aslında aynı şeydir. Bir MAC adresi genellikle değişmesi olası değildir. Genellikle ağ kartı üreticisi veya ISS’niz tarafından kodlanmıştır. Normalde on altılık sayılarla ifade edilen 12 karakterli bir alfa sayısal değerdir; 01-8a-6b-3g-4f-55.

IP Adresi  Nedir?

IP adresi ve  MAC adresi aynı şeyler değildir. IP adresi, ister özel bir ağda ister internet’te olsun, bilgisayarınız/cihazınız için sanal bir lokasyon olarak hizmet verir. İnternet’e bağlandığınızda cihazınızın bağlandığınız ağa göre IP adresi değişkenlik gösterebilir. IP adresi bilgisayar veya telefona ait değildir. Aslında telefonun veya bilgisayarın İP’si terimi yanlıştır. Cihazı hangi modemden İnternet’e bağlıyorsanız IP adresi bağlandığınız modemden alınır. Evden bağlandığınızda evdeki modemin IP’si  iş yerinden bağlandığınızda iş yerindeki modemin İP’si  ile bağlanırsınız. İP adresi cihaza ait bilgi değildir. IP adresi hakkında daha detaylı bilgi için buraya

göz atabilirsiniz.

MAC Adresi Nedir?

MAC adresi değişken değildir sabittir değişmez. MAC adresiniz İnternet’e bağlanacak olan cihaz ile modem arasında bir tanışma birimidir. Kurumlar ve Özel şirketler kendi içerisinde oluşturdukları ağlarda MAC adresini kullanarak bilgisayarın kime ait olduğunu kim tarafından kullanıldığını tanımlamak için kullanılabilir. İnternet’te gezinmek için MAC adresi kullanılmaz. Bu nedenle bir MAC adresi genellikle fiziksel bir adres olarak adlandırılır.

MAC adresinizi değiştiremez diye bahsettik. MAC adresi değiştirilebilir, ancak kolay değildir. Bilgisayarlarda yeni bir ağ bağdaştırıcısı satın alırsanız değiştirebilirsiniz. Ancak bu telefonlarda pek mümkün değildir. Zaten MAC adresini değiştirmeye de gerek yoktur.

MAC Adresi Ne İşe Yarar?

Bir MAC adresi, sisteminizi özel bir ağda tanımlar. Özel IP adresinizden farklı olarak, MAC adresiniz veri paketlerinizi sisteminize yönlendirmek için modeminiz tarafından kullanılır. Modeminize, bilgi gönderip aldığınızda bilgisayarınızı MAC adresi aracılığıyla tanımlar. Modemin, hangi bilgisayara Google’a erişmeye çalıştığını ve gelen verileri nereye göndereceğini bildiği yoldur.

Genel olarak, MAC adresiniz sadece modeminizle ve nadiren İnternet Servis Sağlayıcısıyla (ISS) ilgilidir. İnternet’te dolaştığınızda, MAC adresiniz bağlantı kurduğunuz sitelere ağlara bilgisi ulaşmaz. İnternet’te gezinmenizi sağlayan ve severlara ulaşan bilgi sadece IP’nizdir. MAC adresinin bilgisi modeminizde durur. Modemin arayüzünden modemle bağlanan cihazların MAC adres bilgilerini görebilirsiniz. Cihazın MAC adresi, modemin İnternet’e bağlandığınız cihazınızı tanıması için kullanılır.

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

Normal bir kullanıcının MAC adresi bilgisine ihtiyaç yoktur. Ancak öğrenmek isterseniz;

komut yönetici

Windows’da, sol alttan Windows Başlat!a sağ tık yapın Komut İstemi (Yönetici)‘yi tıklayarak  açın ve ipconfig/all komutunu yazın, Physical Adress karşılığına denk gelen değer MAC adresinizdir.

mac adresi

MacOS’ta, Sistem Tercihlerini açın ve Ağ’ı seçin. Ağ bağdaştırıcınızı soldaki sütundan seçin ve gelişmiş düğmeyi tıklayın. Donanım sekmesine gidin ve bilgisayarınızın MAC adresini göreceksiniz.

Android telefonlarda; Ayarlar > Telefon Hakkında > Durum seçeneğinin altında Wi-Fi Mac Adresleri telefonunuzun MAC adresidir.

İphone telefonlarda Ayarlar > Genel > Hakkında kısmındaki Wi-Fi Adresi sizin Mac adresini Gösterir.

Bir yorum bırakınız...

*

Huawei tablet bilgisayar

Huawei Yeni Tablet Bilgisayarı Huawei Enjoy Tablet 2 Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en dikkat çeken teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei, geçtiğimiz günlerde ...
microsoft windows 10

Microsoft, Windows 10 Bilgisayara CCleaner Kurulmasına Karşı Uyarıyor

CCleaner, Windows 10 güvenlik yazılımı Microsoft Defender’da ‘potentially unwanted software – potansiyel ...
google_chrome

Yeni Chorme Güncellemesi ile Biyometrik Kimlik Doğrulama Kullanılacak

Android cihazlarda, Google Chrome, satın alma işlemlerini doğrulamak için biyometri kullanılacak, Google, ...
Huawei Band B6

Huawei Yeni Akıllı Bilekliği Huawei Band B6 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji firması Huawei, geçtiğimiz günlerde düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
google tag manager

Google Tag Manager Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager, reklam görüntülemek ve web sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarını birkaç kodla ...
backlinks

Edu ve Gov Backlink Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte icat edilen bilgisayarlar ve akıllı telefonlar sayesinde internet ...
viral vdeo

Viral Video Ne Demektir ve Nasıl Yapılır?

Viral Video, klasik pazarlama yöntemlerinin dışında kalan dikkat çekici ve çarpıcı reklamlar ...
hashtag

Hashtag Nedir ve Nasıl Doğru Kullanılır?

Sosyal medya kullanıcısı iseniz çok fazla hashtag görmüşsünüzdür. Bu makalede hashtag nedir?hashtag’lerin ...