Mac Bilgisayarlarda Spotlight Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji Mac Bilgisayarlarda Spotlight Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Mac Bilgisayarlarda Spotlight Nasıl Kullanılır?

Mac Bilgisayarlarda Spotlight

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlardan MacOs işletim sistemine sahip olan bilgisayarlara geçen kullanıcılar, farklı işletim sistemi ve arayüz nedeniyle oldukça zorlanabilir. Özellikle Mac işletim sistemine yeni gelen kullanıcılar, bilgisayarlarda aradıklarını kolay kolay bulamamaktadır. Apple firması ise kullanıcıların aradıklarını kolay bulabilmesi için Spotlight adı verilen özel bir sistem geliştirmiştir. Peki, Spotlight nedir, Spotlight nasıl kullanılır? İşte merak edilen tüm bu soruların detaylı yanıtları…

Spotlight Nedir?

Spotlight Nedir

Spotlight, MacOs işletim sisteminde bulunan çeşitli belgeleri, uygulamaları ve dökümanları kolaylıkla bulabileceğiniz özel bir arama sistemidir. Son derece pratik bir şekilde çalışan bu arama sistemi sayesinde, bilgisayarınızda aradığınız herhangi bir belgeyi veya uygulamayı oldukça hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Söz konusu arama sistemi ayrıca sadece bilgisayar odaklı değil web odaklı da çalışabilmektedir. Aradığınız herhangi bir dosya mail adresinizde bulunuyor olabilir. Spotlight arama sistemini kullanarak mail adresinizde yer alan belgeyi de oldukça kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Spotlight Nasıl Çalışır?

Spotlight Nasıl Çalışır (2)

Spotlight arama sistemi, oldukça pratik ve basit bir şekilde çalışabilmektedir. Masaüstünün hemen sağ üst köşesinde yer alan büyüteç simgesine tıklayarak söz konusu arama kutucuğunu açabilir ve bilgisayarınızda istediğiniz herhangi bir dökümanı kolaylıkla arayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan yönteme ek olarak ayrıca klavyeniz bulunan Command + Shift tuşuna basarak söz konusu arama sistemini açabilirsiniz. Oldukça kolay bu iki yöntem sayesinde aradığınız tüm belgeleri saniyeler içerisinde bulabilirsiniz.

Spotlight Arama Ayarları Nasıl Yapılır?

Spotlight Kısayol Değiştirme Nasıl Yapılır

Mac işletim sisteminde yer alan Spotlight arama sistemini kolaylıkla kullanabilmek için bazı özel ayarlar yapmanız gerekmektedir. Bu ayarları aşağıda yer alan işlem basamaklarını takip ederek oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İşte, bilinmesi ve yapılması gereken tüm ayarlar;

  • Gerekli ayarları yapabilmek için öncelikli olarak Apple simgesine tıklayınız ve ardından “sistem tercihleri” menüsünü açınız.
  • Ardından karşınıza gelecek olan arayüz de bulunan “Spotlight” simgesine tıklayınız.
  • Söz konusu simgeye tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan tüm seçenekleri seçiniz ve ardından işlemi tamamlayınız.

Yukarıda yer alan işlem basamaklarını başarıyla tamamladıktan sonra aramak istediğiniz tüm belgeler otomatik bir şekilde tüm bilgisayarda aranacaktır.

Spotlight Kısayol Değiştirme Nasıl Yapılır?

Spotlight Arama Ayarları Nasıl Yapılır

Spotlight Kısayol değiştirme işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İşte, adım adım Kısayol değiştirme işlemi;

  • Spotlight kısayol değiştirme işlemini yapabilmek için öncelikli olarak Apple simgesine tıklamalı ve sistem tercihleri bölümünü açmalısınız.
  • “Sistem tercihleri” bölümünü açtıktan sonra Spotlight simgesine tıklamalısınız.
  • Söz konusu simgeye tıkladıktan sonra karşınıza özel bir arayüz seçeneği gelecektir. Bu arayüz seçeneğinde bulunan klavye kestirmeleri butonuna basınız ve istediğiniz bir kısayolu karşınıza gelecek olan arayüze giriniz ve ardından işlemi tamamlayınız.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...