MHL Nedir ve Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

MHL Nedir ve Ne İşe Yarar?

MHL

Telefonunuzu HDMI aracılığıyla doğrudan TV ekranınıza bağlamak için bir MHL bağlantısı kullanmak, kablosuz olarak yansıtmak kadar teknolojik olmayabilir, ancak çeşitli nedenlerden dolayı cazip bir seçenektir. Mesele şu ki, birçok kişi teknolojinin bile varlığından habersiz.

TV’nizdeki veya A /V alıcınızın HDMI girişindeki üç küçük harfin gerçekte ne yaptığını anlamak isteyenler için, bunları sizin için hazırlıyoruz. Aşağıdakiler, MHL’nin tüm temel özelliklerini kapsamaktadır; böylece, teknolojiden ve özelliklerinden tam olarak faydalanabilirsiniz.

MHL NEDİR?

2010 yılında, Sony ve Nokia dahil olmak üzere bir grup elektronik şirket, MHL bağlantı protokolünü geliştirdi. Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı Mobile High-Definition Link, kısaltması olan MHL, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazların büyüyen bir listesini bağlamak için uyumlu TV’lerde ve A/V alıcılarında özel bir HDMI girişi kullanır. Standart, akıllı telefon ve tablet içeriğini bir üst düzeye taşıyarak, TV’nizdeki her şeyi tek bir bağlantıyla televizyonunuzda sergilemenizi sağlar.

MHL NASIL KULLANILIR?

Çoğu insan için bağlanmanın en yaygın yolu, bir ucunda bir erkek Mikro USB fişi ve diğerinde dişi bir HDMI bağlantı noktasından oluşan bir MHL adaptörü  kullanmaktır. Telefonunuzda bir Mikro USB bağlantı noktası varsa, tek yapmanız gereken telefonunuza bir MHL adaptörü bağlamak ve adaptörden televizyonunuzdaki MHL etkin HDMI bağlantı noktasına bir HDMI kablosu yeterli olacaktır.

Cihazım MHLYi Destekliyor mu?

MHL’yi desteklenen cihazların tam listesi için resmi MHL sitesini buradan kontrol edebilirsiniz. Görüntülü cihazınız listede yer almıyorsa, bir MHL adaptörü satın almayı zahmet etmeyin, işe yaramayacaktır.

Neden MHL Kullanılır?

Belirtildiği gibi, mobil cihazları daha büyük ekranlara yansıtmak için çalışan çeşitli kablosuz yöntemler vardır; Örneğin iPhone’lar ve iPad’ler için Apple’ın AirPlay’i veya Android cihazlar için Miracast.  Google’ın Chromecast’i, birden fazla uygulamadan video ve ses akışı yapmanıza olanak tanır. Bu yöntemler her zaman aynı seviyede video ve ses kalitesini MHL olarak sunmaz, ancak kablosuz bağlantı birçok uygulama için daha uygundur.

Yine de MHL’nin işe yarayacağı bazı durumlar var. Sistem özellikle kablo veya internet olmayanlar için kullanışlıdır. Böyle bir senaryoda telefonunuzda doğrudan oyun yüklediğiniz veya film yüklediğiniz varsayılarak, MHL telefonunuzu ve TV’nizi temelde tam donanımlı bir eğlence merkezine dönüştürür.

Buna ek olarak, MHL ile devam etmeyi gerektirebilecek birkaç protokole özel avantaj var. Birincisi, MHL bağlantıları, kontrol verilerini iletme kabiliyetini arttırıyor, bu da esas olarak ekranınızı kontrol eden uzaktan kumanda, bağlı cihazı kontrol edebiliyor. Mobil oyuncular için MHL bağlantısı da sıfır gecikme süresi sunuyor, bu da en zorlu oyun oturumları sırasında cihazınızın TV’nizde gecikmeden görüntülenmesini sağlıyor. Kablo, içeriği görüntülerken, daha sonra herhangi bir gecikme olmaksızın 40 W’a kadar mobil cihazları da şarj eder.

MHL’nin en kullanışlı işlevi akıllı telefondan veya tabletten uyumlu bir TV’ye veya A/V alıcısına gecikmeden veri göndermektir. Ancak MHL, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi bir otomobilin uyumlu bilgi-eğlence sistemine ve evde ya da iş yerinde uyumlu bir bilgisayar monitörüne takmanıza da olanak tanır.

Bir telefon veya tableti bir HDMI girişine sahip bir araca takarak, cihazınızı şarj etme olanağına sahip olacaksınız. Sistem, telefonunuzdaki tüm içeriğe bilgi eğlence merkezi üzerinden kolay dokunmatik erişim sağlar. Benzer şekilde, bir akıllı telefon veya tableti uyumlu bir bilgisayar monitörüne takmak, cihazınızı bir iş istasyonuna dönüştürebilir.

MHL’nin uygun bir seçenek olmasının bir diğer nedeni, bir adaptörün yüksek fiyatlarda  olmadığı gerçeğidir. İhtiyacınız olan adaptörlere veya kablolara bağlı olarak, MHL ile kurulumun yapılması, 10 ila 40 $ arasında bir maliyete sahip olabilir.

 1. MUSTAFA ÜNAL DURSUN
  18:37 20 Eylül 2019 18:37

  telefonum mhl.desteklemiyor.Ancak yukarıda bahsedilen MHL ADAPTÖRÜ ile MHL bağlantı noktası olan tv ye görüntü aktara bilirmiyim.Yanıtlarsanız memnun olurum.
  telefon: Vestel 5580
  tv: LG LB6220

  • Sonsuz Teknoloji
   19:24 20 Eylül 2019 19:24

   Hem tv’nizin hem de telefonunuzun MHL’yi destekliyor olması gerekir. Teknoloji de bu mantık tüm cihazlarda aynıdır.
   Örnek verecek olursak;
   4K teknolojisi yaygınlaşıyor. 4K yayını izleyebilmek için hem yayın yapan tv kanalının 4K yayın yapması gerekir hem de TV’nin 4K özelliğinin olması gerekir. İkisinden biri olmadı mı 4K kalitesinde yayın izleyemezsiniz.

 2. Bkryaz
  16:17 4 Kasım 2019 16:17

  Mhl olan tel modelleri hangileri acaba?

 3. Tv Arçelik smart tv telefon samsung j7 prime var telefon uyumlu ama tv uyumlu mu bilmiyorum

 4. Mustafa BULUT
  17:48 21 Ocak 2020 17:48

  Merhabalar. Telefonum Huawei Mate 10 lite. Televizyonum LG 42 LS 575S. MHL Kablo aldım. Fakat görüntü aktarıyorum. Televizyonun giriş seçeneklerinde MHL görünüyor belli bir süre sonra sinyal yok uyarısı veriyor. Sorun TV. Demi. Teşekkürler.

 5. Telefon mhl yi desteklemiyorsa herhangi bi program yükleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilir miyiz varsa eğer hangi program isimleri

 6. mahir erseçen
  12:43 31 Ağustos 2020 12:43

  lenovo tbx-606f model tabletim var, hdmi destekleyip desteklemediğini nasıl öğrenebilirim?

Bir yorum bırakınız...

*