Microsoft Flow nedir? | Sonsuz Teknoloji Microsoft Flow nedir? | Sonsuz Teknoloji

Microsoft Flow nedir?

microsoft flow

Bulut teknolojisine her geçen gün teknoloji şirketleri yeni uygulamalar eklemektedir. Bunlardan biri de Microsoft’un otomatik iş akışları oluşturmak için tetik tabanlı bir sistem olan Flow’dur.

Flow Ne İşe Yarar?

Flow, Microsoft’un bildirimler, uyarılar, veri toplama ve iletişimde daha az zaman harcayacağınız, ilginç yönetici işleyişleri ile daha fazla zaman harcayacağınız bir otomasyon sağlama girişimidir. Flow’u IFTTT olarak düşünün.

Flow, tetikleme işlevlerine dayanan iş akışları oluşturmanıza olanak sağlar. Örneğin, Microsoft Forms anketine verilen yanıtları düzenli olarak Dropbox’a indirecek bir akış oluşturabilir veya bir Visual Studio derlemesi başarısız olursa Slack kanalında bir mesaj gönderebilirsiniz.

Kimler Kullanabilir?

Microsoft hesabı olan herkes Flow’un ücretli ve ücretsiz paketlerini kullanabilir. Office 365 üyeliğine sahip kişiler de Flow kullanabilir. Flow ayrıca Office 365 ve Dynamics 365’in işletme sürümleriyle birlikte gelir, ancak farklı abonelik düzeyleri ücretli ve ücretsiz hesaplarla eşleşen farklı akış sürümleri elde eder. Biraz kafa karıştırıcı, ancak Microsoft’un fiyatlandırma sayfasındaki ayrıntıları kontrol edebilirsiniz.

Ücretsiz hesabının verdiği özelliklerden daha fazla özellik kullanmayı planlıyorsanız, bir Flow hesabı için de ödeme yapabilirsiniz. Üç fiyatlandırma planı vardır:

Ücretsiz: Ücretsiz plan sınırsız akış oluşturmanıza izin verir, ancak ayda yalnızca 750 çalıştırma ve 15 dakikada bir denetim yapılır.

Flow Planı 1: Bu plan ayda 5 dolar tutarındadır. Ayda 4500 çalıştırma yapabilirsiniz ve kontroller üç dakikada bir olur. Ayrıca, MailChimp ve Salesforce gibi servislere premium bağlayıcılar da alabilirsiniz.

Flow Planı 2: Bu plan ayda 15 doları tutarındadır. Ayda 15.000 çalıştırma alırsınız ve kontroller her dakika olur. Flow Plan 1 tarafından sağlanan aynı premium bağlayıcıları elde edersiniz ve ayrıca kuruluş ilkesi ayarlarına ve çeşitli iş süreci akışlarına erişirsiniz.

Ücretli planlardan birine 90 gün boyunca ücretsiz deneme için kayıt olabilirsiniz; bu ürüne para harcayıp harcamamaya karar vermek için yeterli bir zamandır.

Flow ile Ne Yapılabilir?

Flow, bilgisayarın sizin için yapabileceği görev sıkıntısını ortadan kaldırmakla ilgilidir. Bir kişi Dropbox’ta bir dosyayı değiştirdiğinde bir e-posta uyarısı almak olabilir veya gerçek zamanlı verilerin Power BI analizine dayanan onaylar, uyarılar ve bildirimler içeren çok adımlı bir iş akışı olabilir.

flow cihaz

Üç ana akış tipi oluşturabilirsiniz:

Otomatik: Gelen bir e-posta veya dosya değişikliği gibi bir olay tarafından otomatik olarak tetiklenen bir akış.

Düğme: Bastığınız bir düğme tarafından manuel olarak tetiklenen bir akış.

Zamanlanmış: Bir defa veya tekrar eden bir işlem olarak, belirlenen bir zamanda çalışan bir akış.

Bu tür bir aracı kullanmanın yollarını düşünmek genellikle zordur, bu nedenle Microsoft, bazıları için özel durumlar için tasarlanmış çok sayıda şablon sunmuştur. Belirli bağlayıcıları kullanarak Flow ile başka bir uygulama arasındaki bağlantıdır.

flow tema

Slack, Dropbox, Gmail, MailChimp, Jira, Twitter, BaseCamp ve onlarca daha fazla her Microsoft uygulaması dahil olmak üzere çok sayıda uygulama için bağlayıcılar vardır. Bazıları yalnızca premium müşteriler için kullanılabilir, ancak bunların çoğu, kişisel bir kullanıcı olarak ihtiyaç duymayacağınız kurumsal hizmetlerdir. FTP ve RSS gibi protokoller için bağlayıcılar da vardır. Toplamda 323 uygulama ve yazım sırasında protokoller için bağlayıcılar vardır ve farklı bir uygulamaya ihtiyacınız varsa kendiniz de yazabilirsiniz.

Flow ve IFTTT Arasındaki Fark?

Bunun cevabı neye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Flow, daha kurumsal ve yazılım odaklı; IFTTT daha çok kullanıcı ve IoT odaklı. Işıklarınızın bir Slack mesajına yanıt olarak yanmasını istiyorsanız, IFTTT en iyi seçeneğinizdir. Oluşturduğunuz bir ankete her yanıt verildiğinde SharePoint listesinin güncellenmesini istiyorsanız, Flow daha iyi bir seçenektir. Her ikisi de yaptıkları işte iyidir.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...