Microsoft Pluton Nedir, Ne İşe Yarar? ∞ Sonsuz Teknoloji

Microsoft Pluton Nedir, Ne İşe Yarar?

Microsoft’un güvenlik anlamında en üst işlemcisi olan Microsoft Pluton, Windows işletim sistemi olan tüm bilgisayarlar için tasarlandı.

microsoft-platon

Microsoft firması da her büyük firma gibi her geçen gün yeni ve daha güvenli sistemler oluşturuyor. Bu anlamda da güvenlik çalışması amacı ile yeni bir işlemci tasarladıkların belli oldu. Pluton adı verilen yeni işlemcinin siber saldırılara karşı daha güçlü olacağı söyleniyor.

Microsoft Pluton Nedir?

Microsoft Pluton nedir sorusuna karşılık bilgisayarların güvenliğini en üst seviyeye çıkartacak bir işlemci olduğu söylenebilir. 2021 yılında bilgisayarlarda yerini alacak olan işlemci, bilgisayarın işlemcisi ne olur ise olsun işlemciye uyum sağlayabilecek.

İşlemciler her zaman güven temeli üzerine kurulur; ama kötü niyetli kişiler de güvenlik bariyerini her zaman aşmaya çalışır bu neden ile teknolojinin gelişmesinin yardımıyla da her geçen gün yeni ve daha korunaklı işlemciler tasarlanıyor.

Bu yeni işlemcilerden biri olan Pluton da kötü kişilere karşı önlem amaçlı Microsoft, AMD, Intel ve Qualcomm ortaklığı ile ortaya çıkıyor.

Microsoft Pluton İşlemcisi

Microsoft Pluton işlemcisi, fiziksel saldırıları ortadan kaldırmak adına geliştirilen bir sistem olup son zamanların en popüler olan siber saldırılarda kimlik bilgilerinin başkasının eline geçmesini engelleyebiliyor.

İşlemci ayrıca cihazın donanım ve yazılım denetiminin yanı sıra sistem bütünlüğünün kontrollerini de yapabilecek.

Microsoft Pluton Güvenliği

Microsoft’un tasarladığı Pluton işlemcisi ile bilgisayarlara daha güvenli bir sistem geliyor. TPM yani Trusted Platform Module

güvenlik sağlasa da harici bir donanım olduğu için yetersiz kaldığı zamanlar olabiliyor. Bir yandan da TPM’de kötü amaç güden kişiler, işlemci ve TPM arasında olan iletişim kanalını hedef alıp amaçlarına ulaşıyorlardı.

Microsoft’un yeni olan Pluton işlemcisi sayesinde iletişim kanalına saldırı düzenlenmesi mümkün olmuyor. TPM, harici bir donanım olmasından dolayı güvenlik konusunda sorunlar yaşanabiliyordu oysa Pluton tasarımı direk bilgisayarın içinde yer alacak. Bu sayede de bilgisayar kullanıcılarının kimlik bilgileri, şifreleme anahtarları ve tüm kişisel verileri daha üst düzeyde korunabilecek.

Microsoft Pluton kısaca bilgisayarda bulunan bilgilerin daha fazla güvenlik içinde olacağına dair yeni bir işletim sistemidir. Microsoft Pluton olan bir bilgisayarda kötü niyetli bir kişi, saldırı amaçlı bir yazılım yüklemeye kalktığına hatta bilgisayar üzerinde tam kontrol sağlamış olsa bile amacına ulaşamadan engellenebilecek.

Bir yorum bırakınız...

*