Microsoft Word Belgesine Excel Tablosu Ekleme | Sonsuz Teknoloji

Microsoft Word Belgesine Excel Tablosu Ekleme

wordden excele tablo
Microsoft Excel ve Microsoft Word, Microsoft Office programı altında kullanılan araçlar oldukarından bir birler ile uyumludurlar. Ancak neyi nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekir. Excel belgesinde bulunan tablo verileri bir Word belgesine eklemek isterken muhtemelen kısayol tuşarını kullanarak kopyala yapıştır olarak aktarıyorsunuz. Bu şekilde yaptığınızda Excel belgesinden kopyalanan veriler Word belgesinde satırlara ayrılmış Excel özellikleri kullanılmayacak şekilde düz metin olarak bir tablo aktarılacaktır. Excelde yaptığınız çalışmaları Word belgesine yine Excel biçimi ile aktarabilir ve Excedeki gibi Word belgesinde Excel düzenlemesi yapmaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Word belgesine Excel tablosu ekleme konusunu anlatacağız.

Word Belgesine Excel Tablosu Ekleme

Word belgesine Excel tablosu aktarmak için yine kopyala yapıştır yöntemini uygulayacağız. Sadece dikkat etmemiz gereken bir püf nokta vardır.

excel tablo kopyala

Word belgesine eklemek istediğiniz tablo alanını Excel sayfanızda seçin ve “Ctrl + C” veya sağ tık “Kopyala” seçeneği ile  kopyalayın,

Word belgesinizde Excel tablosunu eklemek istediğiniz yere gelin direkt olarak yapıştır yaparsanız Excel özellikleri kullanılmayan tablo eklenecektir. Burada yapmak istediğimiz Word belgesine Excel tablosunu eklemektir. Yine yapıştır işlemini yapacağız bu sefer “Özel yapıştır” özelliğini kullanacağız.

özel yapıştır

  • Excel belgenizde sol üst köşede bulununa yapıştır simgesinin altındaki aşağı küçük  ok işaretine tıklayın.
  • Açılan seçeneklerden “Özel yapıştır” seçeneğini seçin. Microsoft Excelde Kısayol ile “Özel yapıştır” pencerisni açmak için Ctrl + Alt + V tuşlarını kullanabilirsiniz.

özel yapıştır pencere

  • Açılan “Özel yapıştır” penceresinden sol tarafta “Yapıştır” işaretli olacak. Ardından sağ taraftaki en üst seçenek olan “Microsoft Ofiice Excel Çalışma Sayfası Nesne” seçeneğini seçin ve alttan “Tamam” butonuna basın. Bu işlemi yaparken Excel belgenizin açık olması ve kopyalama işleminin halen etkin olması gerekir, aksi taktirde bu ekrandaki seçenekler görünmeyecektir.

wordde excel

  • Özel yapıştırma işlemini yaptıktan sonra Excel belgenizde seçtiğiniz tablo Word belgesine Excel tablosu olarak eklenecektir. Ekediğniz tablo düz metin gibi görünebilir, Excel olarak devam etmek için eklenen tabloyu  çift tıkladığınızda Excel özellikleri aktif olacak işlemlerinize Excelde olduğu gibi devam edebilirsiniz.

Word belgesine eklenen Excel tablosunun diğer kalan verilerine de ulaşabilirsiniz. Excel sayfası tamamen Word  belgesine eklenmiş oldu. Bu nedenle Çift tıkladığınızda kenarlardaki siyah karelerden çekerek Excel tablosunun diğer alanlarını  da görebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*