Microsoft Word ve Google Dokümanlar Karşılaştırma? | Sonsuz Teknoloji

Microsoft Word ve Google Dokümanlar Karşılaştırma?

ofis doc

Metin düzenleyiciler her zaman bilgisayar dünyasının temelidir. Yazılı bir şey istiyorsanız ve Notepad’den çok daha fazla yetenekle bir şeyler istiyorsanız, yarışan iki  dev var – Microsoft Word ve Google Dokümanlar. Bu iki kelime işlemciyi ele alalım.

Maliyet

Google Dokümanların kullanmasında gereken hiçbir ücret yoktur. Tek ihtiyacınız olan bir Google hesabı ve kullanmaya hazırsınız. Öte yandan Office, 2016 yazılım paketi veya Office 365‘e aylık abonelik olarak seçenekler vardır. Maliyet açısından, Google Dokümanlar açıkça ücretsiz olmasıyla avantajlıdır.

Office Online adlı Office’in resmi, ücretsiz bir sürümü olduğunu unutmayın. Bu, ana Office paketi kadar güçlü değil ve bunun yerine Office 365’i almaya teşvik ediyor.  Google Dokümanlar, tüm ürün ücretsizdir.

Bulut ve Gizlilik

Bazı kullanıcılar bulutu bir gizlilik sorunu olarak görürken, bazı kullanıcılar da bulutları sever. Sonuç olarak, bu paketler, bulutları depolama için kullanma yeteneklerine sahiptir.

Google Dokümanlar, dokümanlarınızı nerede açtığınız veya yazdığınızdan bağımsız olarak güncel tutan bulut tabanlı bir hizmettir. Hepsi Google hesabınızda ücretsiz olarak Google Drive’ınızda depolanır. Office 365, Microsoft’un kendi depolama tabanlı hizmeti olan OneDrive ile bulut özelliklerini düzenleme ve depolama kapasitesine sahiptir. Bu da ücretsizdir.

Google Dokümanlar dosyaları daha fazla düzenleme yapmak için sabit sürücüye indirebilir. Ancak farklı metin düzenleyiciler kullanmanız gerekir. Örneğin Google dokümanlardan belgenizi indirip Microsoft ofis gibi farklı bir  düzenleyici de düzenleyip tekrar dokümanlarınıza geri yükleyebilirsiniz.

Bunu, Office’in bulutsuz yetenekleriyle karşılaştırın. Dosyanızı bilgisayarınızın sabit diskine yüklediğinizde ve bulutta kapalı bir şey yazmak istediğinizde bir önyükleme yapar. İnternet’e bağlandığınızda bulut depolamaya aktarır.

Çevrimdışı Yetenekler

Bu, İnternet’in olmadığı zamanlarda her birinin ne kadar iyi kullanıldığıdır. Google Dokümanlar’ın çevrimdışı yetenekleri vardır, ancak seçeneği çevrim dışına geçmeden önce ayarlamanız ve yalnızca son zamanlarda çevrimiçi olarak açtığınız belgeleri açmanız gerekir. Ancak, Office’in masaüstü yazılımı doğal olarak çevrimiçi bir bağlantı gerektirmez. Bu, seyahatler sırasında istediğiniz zaman dizüstü bilgisayarınızı çekebilir ve belgeleri çevrimdışı kullanım için hazırlarken endişelenmeden işlerinizi halledebilirsiniz.

Şablonlar

Şüphesiz, Office şablonlar konusunda iyidir. Google Dokümanlar, bunların iyi bir seçimine sahiptir. Google Dokümanlar, şablon oluşturma ve kaydetme yeteneğinin kilidini açmak için GSuite

gerektirir.

İşbirliği

Google Dokümanlar eskiden çevrimiçi işbirliğinin kralıydı: İnsanların belgeleri aynı anda düzenlemesine ve kamuoyuna  getirmesine izin verdi. O zamandan beri, Windows kendini geliştirdi ve Office 365 ile aynı özelliğe izin verdi. Bu bakımdan, ikisi de işbirliği işlevleri açısından aynıdır.

Bununla birlikte, Google Dokümanlar’a yönelik ipuçları veren bir nokta var. Google Dokümanlar,  kullanıcı dahil eder. Her bir ortak çalışan yalnızca Google Dokümanlarını açmak için bir web tarayıcısı gerektirdiği için, belgenizde tüm işletim sistemlerinden kullanıcılar ücretsiz kullanabilirler. Bu arada, Office ile işbirliği yapmak, her bir kişinin kendi Office lisanslı kopyasına sahip olmasını gerektirir.

İşlevsellik

Google Dokümanlar, Office ile karşılaştırıldığında sınırlı işlevselliğe sahiptir. Sadece kelime işlemcileri kullanan ve düşüncelerini almak için bazı temel çalışmalar yapan kullanıcılar, Google Dokümanları fazlasıyla yeterli bulacaklardır. Ancak, ofislerinden daha fazla yararlanmak isteyen kullanıcılar, Google Dokümanı’nın tekliflerinin eksik olduğunu görecekler ve Microsoft ofisi tercih edecektir. Daha profesyonel çalışmalar için Microsoft Office tercih edilmelidir.

Google Dokümanlar ve Microsoft Word’ün her ikisi de farklı işleyişleri olduğundan avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Şimdi, hangisinin sizin ve kullanım stilinize en uygun olacağına karar verebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*