Mısırdaki Mumyalar'da Türk İzleri | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Mısırdaki Mumyalar’da Türk İzleri

 

Bilim adamları ilk kez eski Mısırlı mumyalardan tam gen veri çıkardılar. Sonuçlar, eski uygarlıkların farklılıklarının nasıl karıştığına dair heyecan verici bilgiler sunuyor ve aynı zamanda antik DNA’yı inceleme imkanında bir atılım örneği oluşturuyor.

Almanya Tuebingen Üniversitesi’nden araştırmacılar,  Max Planck Enstitüsü başkanlığındaki uluslararası bilim adamları ekibi, Orta Mısır’da Nil Nehri boyunca Orta Mısır’da Abusir el-Meleq adlı bir alandan 151 adet mumyalanmış kalıntılar örneklendi. Numuneler M.Ö. 1400’dan M.Ö. 400’e aitti. Örnekler, yüksek verimli DNA dizileme tekniğine tabi tutularak  3 mumyadan tam genetik veri kümesini ve 90 mumyadan mitokondri genomlarını ekibin incelmesine olanak sağladı.

Araştırmanın önde gelen yazarlarından Verena Schuenemann, “Büyük İskender’in ve diğer yabancı güçlerin fethinin eski Mısır nüfusu üzerinde genetik bir iz bırakıp bırakmadığını test etmek istedik” diye açıkladı.

Örneğin, M.Ö. 332’de Büyük İskender ve ordusu Mısır’tan geçti. İlginç bir şekilde ekip sadece Büyük İskender’in mirası değil, araştırılan 1.300 yıllık zaman aralığında Mısır’dan gelen herhangi bir yabancı gücün hiçbir genetik izi bulamadı.

Max Planck Enstitüsü’nden grup lideri Wolfgang Haak, “Abusir el-Meleq toplumunun genetiği 1.300 yıl boyunca “nüfusun yabancı fetihten ve egemenlikten nispeten etkilenmediğini ve büyük bir değişim geçirmedi” diye belirtti.

Bilim adamları, Eski Mısırlıların Anadolu ve Neolitik Avrupa toplumlarıyla yakından ilişkili olduğunu buldular. Ayrıca yakın Doğu’daki Levant bölgelerinden (Türkiye, Lübnan) güçlü genetik izlerde gözükmektedir. 

Bu genetik köken, DNA’nın yaklaşık yüzde 8’ini Sahra Afrikası nüfusuyla paylaşan daha modern Mısırlılardan ayrı duruyor. Aynı zamanda eldeki veriler modern Mısır toplumlarına giren bu gen akışının, son 1500 yıl içinde gerçekleştiğini göstermektedir.

Çalışma, tahminen 7 milyon Sahra kökenli köleleri Kuzey Afrika’ya taşıdığını,  Trans-Sahra köle ticaretinin on dokuzuncu yüzyıla kadar bin yıl boyunca, muhtemelen bu genetik çizginin modern Mısırlıları nasıl etkilediğini işaret ediyor.

Eski kalıntıların DNA’sını incelemek için sağlam ve güvenilir bir yol geliştirildiğine göre araştırmacılar analizlerini daha geniş bir coğrafyada yaşayan mumya çeşitleri arasında genişletmeyi umuyorlar. Bu yalnızca Mısır nüfus tarihinin daha net bir portresini çizmekle kalmıyor aynı zamanda bölgedeki eski uygarlıkların genetik hareketlerini daha iyi anlamız sağlanacak.

Bir yorum bırakınız...

*

mobil internet

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından ...
Honor Play 4 Pro

Üst Düzey Özelliklere Sahip Akıllı Telefon Honor Play 4 Pro Tanıtıldı

Huawei firmasının alt markası olarak bilinen Honor şirketi, düzenlediği özel lansman kapsamında ...
windows 10 ağ

Windows 10 Bilgisayarda Görev Çubuğu Düzenleme

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarlarda görev çubuğu,  bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden ...
samsung akıllı telefon

Bütçe Dostu Telefon Samsung Galaxy M01 Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında bütçe dostu yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
Lenovo Legion

Lenovo Legion Özellikleri Belli Oldu

Lenovo firması, yeni oyuncu telefonu Lenovo Legion için çalışmaları sürdürüyor. Oldukça güçlü ...
Ağ güvenliği

Ağ Güvenliği Nedir Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliği konusu gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün daha önemli hale ...
adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...