Mobbing Nedir? Mobbing Mağdurları Neler Yapmalı? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Mobbing Nedir? Mobbing Mağdurları Neler Yapmalı?

MOBİNG OFİS

Mobbing, çalışan kişiyi iş yerinden çıkarmak ya da göndermek maksadıyla, isteyerek ve bilerek sürekli yapılan psikolojik baskıdır. En kısa tabirle, bir iş yeri çalışanına ya da çalışanlarına uygulanan yıldırma politikasıdır. Mobbing’e hedef olanlarbir anda alışılagelmiş davranış biçiminden çok farklı sistematik davranış modelleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Mobbing’i Kimler Hangi Sebeplerle Yaparlar?

Mobbing genellikle kendinden altta çalışan elemanlara, üst düzey yöneticiler tarafından yapılıyor. Çoğunlukla kendini düşünenler, kendi kurallarını uygulatmak isteyenler ve daha çok önemsenmek isteyenlerbu tür çaresiz bırakma tavırları sergileyebiliyorlar.

Baskıyı sadece üst düzey yöneticiler değil bazen de işyerindeki arkadaşlarda yapabiliyorlar. Onların amaçları iseyine daha çok ilgi görme isteği ile birlikte müdürleri tarafından başarılı görülen kişiyi yıldırıp, onun için düşünülen yüksek pozisyonakendilerini geçirme arzusu olabiliyor.

MOBİNG

Peki Kimler Mobbing Mağduru Olabilir?

İş yerlerinde kariyer yapmak isteyenler, başarılı olabilecek kişiler, baskı yapıldığında şikâyet etmeyerek haklarını aramaya çalışmayanlar, iş yapabilme kapasiteleri yüksek olanlar ve pek çok çalışan tarafından sevilen kişiler ya da özgüvenleri eksik olanlar çoğunlukla Mobbing’e maruz kalabiliyorlar.

Yöneticiler işçilerine bu tür baskıyı ya aşırı iş vererek ya da “zaten beceremez” düşüncesi oluşturup hiç iş vermeyerek gerçekleştiriyorlar. Aşağılama ve küçük görme gibi politikalarda yapabiliyorlar.

Mobbing Mağdurları Neler Yapmalılar? Nereye Başvurmalılar?

Mobbing mağdurları her ne kadar kendi üstünde çalışanlar ya da arkadaşları tarafından yıldırma eylemlerine hedef seçilmiş olsalar da ilk etapta en üst pozisyondaki yöneticilerine bu durumu bildirmelidir. Dünyanın her yerinde bu tür sorunlar ile karşılaşanlar maalesef ki bulunmaktadır. Bu sebeple, ülkemizde dahil olmaz üzere dünyada pek çok ülkede Mobbing ile ilgili yasalar bulunmaktadır ve mahkemeye gidilebilir. Ülkemizde bu konuyla ilgilenen yasal kurum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır.

Mobbing’e maruz kalanlar varsa yazılı belgeleri biriktirebilecekleri gibi tanık olabilecek kişileri delillere şahit olarak gösterebilirler. Ayrıca sadece Mobbing yapan dava edilebileceği gibi, işverenin çalışanlarının şahsi haklarını koruyabileceği şekilde işyeri ortamı oluşturması gerektiğinden Mobbing’i engellememesi halinde kurumda mahkemeye verilebilir.

Ayrıca, CİMER, TBMM, Anayasa Mahkemesi, Alo 170 (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi) , Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ve İl, İlçe İnsan Hakları Kurullarına da başvurjular yapılabilir. Başvuru için kesinlikle yazılı olanı tercih edin ve İş Mahkemeleri çözüm için en iyi makamlardır.

Mobbing’ten sadece bezdirme eyleminde bulunan kişi değil kurumlarda sorumlu tutulmaktadırlar ve bu tür psikolojik tacize uğrayanlar yasal olan haklarını her türlü arayabilirler.

Bir yorum bırakınız...

*

2021-Mazda-CX-3

2021 Mazda CX-3 Gelecek Ay Satışa Çıkacak, İşte Özellikleri ve Fiyatı

Mazda, gelecek ay dünya genelindeki bayilerine gönderilecek olan 2021 Mazda CX-3 siparişlerini ...
Xiaomi Mi 10 Ultra

Xiaomi Mi 10 Ultra Muhteşem Özellikleriyle Resmi Olarak Tanıtıldı!

Çin merkezli teknoloji firması Xiaomi, 10.yıl için özel olarak geliştirdiği üst düzey ...
Sar değeri

SAR Değeri Nedir? SAR Değeri Düşük Olan En İyi Telefonlar Hangileridir?

Günlük hayatta sürekli olarak kullanılan akıllı telefonların çok sayıda özelliği bulunmaktadır. “Specific ...
avast batary saver

Avast Antivürüs Programı Bilgisayardan Nasıl Silinir ve Nasıl Kurulur?

“Avast antivirüs programı nasıl silinir?” sorusu, pek çok insanın kafasına takılmakta olan ...
nba 2k21

NBA 2K21 Sistem Gereksinimleri Resmi Olarak 2K Sports Tarafından Açıklandı!

Basketbol hayranları tarafından uzun zamandır beklenen oyun NBA 2K21, bu sene hem ...
windows-10-manager

Genel Bakım Programı Yamicsoft Windows 10 Manager Özellikleri

Yamicsoft Windows 10 manager programı ile aklınıza gelebilecek tüm bakımları yapabilirsiniz. Sisteminiz ...
vivo ys1

Vivo Y1s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Vivo, düzenlediği özel bir etkinlikle teknik donanımıyla giriş ...
bilgisayar topla

İnternet Üzerinden Bilgisayar Nasıl Toplanır? Bilgisayar Toplama Sitesi!

İnternet üzerinden bilgisayar toplama sitesi son zamanlarda en çok arananlar arasında. Her ...