Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır?

Mobil kaza tespit tutanağı

Mobil kaza tespit tutanağı nasıl hazırlanır? Kaza tespit tutanağı her araç sürücüsünün muhakkak bilmesi gereken bir tutanak türüdür. Bu tutanak eskiden polisler tarafından tutulması gereken bir tutanaktı ancak günümüzde artık kaza yapan taraflar kendi aralarında bu tutanağı tutarak yollarına devam edebiliyorlar.

Kaza tespit tutanaklarının tutulma amaçları kaza yapan kişilerin olayı kendi ağızlarından anlatmalarıdır. Kazanın nasıl olduğunu anlatan taraflar fotoğraflarını da ekleyerek doğrudan sigorta acentelerine giderek işlemlerine başlayabilirler.

Bu tutanaklar araçları olduğu yerden hızlı bir şekilde kaldırmak için önemlidir. Polis bekleme durumu yaşamak istemeyen vatandaşların kesinlikle bilmesi gereken bu tutanak türü mobil uygulama ile de desteklenerek daha kolay kullanılabilir hale getirilmiş durumda.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması

 

Mobil kaza tespit tutanağı tutmak sanıldığının aksine oldukça basit bir işlemdir. Bu işlem için yapmanız gereken IOS ya da Android destekli cihazınıza uygulamaları indirmek.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması

Mobil kaza tespit tutanağı uygulaması ilk açıldığı zaman karşınıza en yakın hastane, karakol, tamirci ve çekici alanlarını gösteren bir harita çıkacaktır. Bu haritada sadece bunlar değil anlık olarak yapılan kazalar da görülmektedir. Yaşanan kazaların tespit tutanaklarını herkese açık şekilde buradan da görüntüleme imkânınız bulunmakta.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır?

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır

 • Mobil kaza tespit tutanağı uygulamasını çalıştırın.
 • İlk açılışta sizden istenen uygulama izinlerini eksiksiz şekilde onaylayın.
 • Onaylama işleminden sonra Orta alt kısımda bulunan “Kaza Yaptım” seçeneğine tıklayın.
 • Tıklama sonrasında gelecek olan bilgilendirme metnini okuyun ve sonraki adıma geçin.
 • “Kazaya karışan araçların tamamı görülecek şekilde fotoğraflar çekin” kısmı geldiğinde hasar alan yerlerin fotoğraflarını geniş bir şekilde çekin. Bu aşamada sadece araç fotoğraflarını yükleyin yaralı kişilerin değil.
 • Sonraki adım olarak kaza alanının 15 saniye uzunluğunda videosunu çekmeniz gerekecek.
 • Bir sonraki adımda kazanın gerçekleştiği konumu işaretlemeniz gerekecek.
 • Sonraki adımda kendi aracınıza ait olan Plaka ili, Plaka No, Ruhsat Üzerindeki kimlik No larını girmeniz gerekmekte.
 • Sonraki adımda aracın sürücü adını girmeniz gerekmekte.
 • Sonraki adımda aracınızın ilk darbe aldığı alanı seçin ve ilerleyin.
 • Sonrasında kazanın nasıl olduğunu anlatan bir yazı girmeniz gerekmekte. O an yazı girmek ile uğraşmak yerine ses kayıt butonu ile 30 saniyeye kadar süren bir ses kaydı alabilirsiniz.
 • Kazanın gerçekleştiği yol tipini seçin.
 • Gelecek olan ekranda araçların yerlerini değiştirerek ve alana trafik levhaları eklenerek kazanın senaryosu hazırlanabilir.
 • Son olarak ekranda çıkacak olan imza at kısmına imanızı atmanız gerekmekte.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin resmi bir ürünüdür. Bu nedenle resmi geçerlilği vardır.

İşlemler tamamlandığı zaman mail adresi kısmına otomatik olarak tutanağınızın bir kopyası gönderilir bunun dışında tutanaklarınızı gözlemlemek için “Tutanaklar” sayfasını da kontrol edebilirsiniz. Mobil kaza tespit tutanakları üzerinde gerçekleştirilen işlemleri kendiniz de takip edebilirsiniz.

Bunun yerine sigorta şirketiniz ile görüşerek de işlemlerinizi basit şekilde tamamlayabilirsiniz. Tüm tespit tutanakları işlemlerinden sonra sigorta şirketinize otomatik olarak bilgilendirme ve kaza detayları aktarılacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*