Modem Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sonsuz Teknoloji

Modem Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

modem seç

İnsanlar Modem alırken pek dikkatli davranmazlar. Marka, anten sayısı vb. gibi göz önünde olan özelliklere bakarak seçimlerini yaparlar ve modemi alırlar. Ancak her teknolojik üründe olduğu gibi Modem seçerken de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Peki modem seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler nelerdir? Neden dikkate alınmaları gerekir? Kısaca bahsedelim.

Nelere Dikkat Edilmeli?

1.Modem Türleri: Modem almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi, modeminizin türüdür. Yani evinizdeki internetin türünü öğrenmeli (ADSL, VDSL, Fiber) ve daha sonra o türe uygun modem almalısınız. Aksi takdir de beklediğiniz hızdan daha düşük bir hızlı karşı karşıya kalabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sizin için hiç hoş olmaz.

2.Modem GHz Desteği: Belki daha önce denk gelmişsinizdir, modemlerin özelliklerinde veya Ara yüz

kısmında 2.4 GHz veya 5 GHz gibi şeyler yazar. Bu sizin Wi-Fi hızınızın genişliği için önemlidir. Örneğin, çok fazla Wi-Fi kullanan cihazınız varsa 5 GHz tercih etmeniz daha doğru olacaktır çünkü 2.4 GHz, 5 GHz’e göre daha az kanal sayısına sahiptir ve bu yüzden sizi sıkıntıya sokabilir. Kısaca özetlemek gerekirse, kablosuz internet size kanal yoluyla aktarılır ve bu kanallar çok fazla yüklenildiğinde otomatik geçiş yapar. Ancak 2.4 GHz bir modem de kanal sayısı azdır ve bağlanan cihaz çok olacağı için hız konusunda sıkıntı yaşatabilir.

Tüm bunların yanında daha iyi bir kablosuz bağlantı performansı için 802.11ac destekli bir modem tercih edin. Günümüzde telefon ve laptop benzeri çoğu cihaz bu kablosuz ağ teknolojisine göre üretildiği için aldığınız performans son derece tatmin edici olacaktır.

3.Ethernet Portları: Tabi ki bir modem alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir detay daha var, Ethernet Portları. Modem alırken ethernet portlarının desteklediği hıza ve sayısına bakmanız çok önemlidir. Örneğin, evinizde 5 tane kablolu bağlanacağınız cihaz varsa daha fazla Ethernet portuna sahip olan bir modem seçin. Böylece ileride sıkıntı yaşamazsınız. Bunların yanında bir modem alırken USB desteğinin 3.0 olmasına özen gösterin.

4.Ebeveyn Desteği: Eğer çocuğunuz varsa ve internet ortamında dolaşırken tehlikelere maruz kalacağından endişe ediyorsanız, bu özelliğe kesinlikle çok dikkat etmelisiniz. Ebeveyn Desteği denilen özellik sayesinde istediğiniz sitelere girişi yasaklayabilir, bunların yanında internete erişim sağlanacak saatleri dahi belirleyebilirsiniz. Yani siz evde yokken çocuğunuz internete girmeye çalışsa bile bu özellik sayesinde bağlanamaz veya internete bağlansa dahi yasakladığınız sitelere giriş yapamaz.

5.Anten Gücü: Modemler de dBi olarak adlandırılan Anten Gücü Wi-Fi için en önemli etkenlerden birisidir. Eğer Kablosuz internetinizin daha güçlü çekim alanına sahip olmasını istiyorsanız bu özelliğe dikkat etmek zorundasınız. Günümüzde cihazların çoğu 5 dBi anten gücü ile ve <20 dBm iletim gücü ile üretilmektedir. Bu değerler sizin için uygun olacaktır.

Modem Alırken Anten Sayısı Önemli midir?

Birçok kişi çok fazla anten sayısına sahip bir modemin daha iyi bir kablosuz internet performansı sunacağını düşünür. Buna hem kapsama alanı hem de kablosuz internet hızı dahil. Ancak bilinenin aksine çok fazla anten sayısına sahip olan her modemin kablosuz çekim gücü de iyi olacak diye bir kaide yoktur.

Anten sayısı fazla olan bir modem alırım ve kablosuz internet sorunumu çözerim diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Anten sayısından önce kablosuz performansı etkileyen Anten Gücü (dBi), İletim Gücü (dBm) gibi birçok etken vardır. Anten sayısı yerine yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre seçim yapmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*