Monitör Kalibrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? ∞ Sonsuz Teknoloji

Monitör Kalibrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Monitör Kalibrasyonu

Yazımızda sizler için monitör kalibrasyonu nedir? Kısmına değinmek istiyoruz. Ancak bunun yanı sıra bu kalibrasyonun nasıl yapılacağını da sizler için anlatmaya çalışacağız. Bildiğiniz üzere monitörler oldukça hassastır. Monitörün ufak bir ayarı ile oynandığında görüntülerde bulanıklık, renk değişikliği vb. problemler ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra monitörlerin panellerinden dolayı renk doygunluğu gibi konularda bazı farklılıklar ortaya çıkabilir. İşte bu nokta da kullanıcılar görüntüyü daha iyi hale getirmek için bazı yöntemler arayabiliyorlar. Bahsedeceğimiz yöntem ise bu yöntemlerin arasında gösterilebilir.

Çünkü monitörün renk, kontrast gibi ayarlarında problem varsa sizlere anlatacağımız kalibrasyon işlemi ile bu ayarları düzenleyebiliyorsunuz. Eğer sizde monitörünüzün parlaklık ve renk gibi ayarlarından memnun değilseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Monitör Kalibrasyonu Ne Demek?

Monitör Kalibrasyonu Ne Demek

İlk olarak olabildiğince basit şekilde monitör kalibrasyonu ne işe yarar? Kısmına değinmeye çalışacağız. İlk olarak monitörlerin birçok farklı panelden oluşabileceğini belirtelim. Örneğin, bazı kullanıcılar VA panel monitör tercih ederken bazıları IPS panel tercih edebiliyor.

İlgili: Monitörde TN, IPS ve VA Panel Nedir? En İyi Ekran Panel Hangisidir?

İşte bu noktada panelden panele göre monitörlerin renk doygunluğu vs. farklılık gösterebiliyor. Ancak kullanıcılar bu durumdan memnun kalmayabiliyorlar. Bunun gibi durumlarda ise yazımızda bahsettiğimiz kalibrasyon yöntemi kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Monitörlerde ve Windows üzerinde monitörlerin parlaklığı, renk doygunluğu vs. ayarlanabiliyor. Örneğin, kullanıcılar monitörlerinde siyah renginin yeterince koyu olmadığını düşündüklerinde bu ayarlara başvurabiliyorlar. İşte kontrast ve parlaklık dahil birçok ayarın yapılabildiği bu ayarlara kalibrasyon deniyor.

İki Farklı Yöntemle Monitör Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Şimdi ise monitör kalibrasyonu nasıl ayarlanır? Birlikte göz atalım.

Monitör üzerinden kalibrasyonu ayarı nasıl yapılır

  • İlk olarak monitörünüzün üzerinde ki düğmeleri kurcaladığınızda önünüze gelen seçeneklerde parlaklık, kontrast, gama gibi birçok ayar karşınıza çıkabilir.
  • Bu seçenekler genellikle ‘Menü’ düğmesine bastığınızda karşınıza gelecektir. Bu kısmı tam olarak tarif etmiyoruz çünkü monitörden monitöre buradaki seçenekler farklılık gösterebilir.
  • Sizin yapacağınız kalibrasyon ayarı ise tamda buradaki seçeneklerden oluşuyor. Bu kısımda renk, kontrast ve parlaklık dahil birçok ayarı kişisel tercihinize göre değiştirebilirsiniz.
  • Eğer bu ayarlarla fazla uğraşmak istemiyorsanız ve monitörünüzü eski haline çevirmek istiyorsanız tüm ayarları varsayılana döndürebilirsiniz.

Windows 10 üzerinden kalibrasyonu ayarı nasıl yapılır

Bunun yanı sıra birde Windows monitör kalibrasyonu nasıl yapılır? Kısmını sizlere anlatmak istiyoruz. Anlatımımızın Windows 10’a göre olacağını baştan belirtelim.

  • İlk olarak masaüstüne sağ tıklayarak ‘Görüntü Ayarları’ seçeneğine tıklamalısınız.

görüntü ayarı

  • Önünüze gelen kısımda ise alt kısımda görebileceğiniz ‘Gelişmiş Görüntü Ayarları’ seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

gelişmiş görüntü ayarı

  • Burada ise ‘Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcısı özellikleri’ seçeneğine tıklamalısınız.
  • Karşınıza gelen pencerede üst kısımda bulunan ‘Renk Yönetimi’ kısmına tıkladıktan sonra tekrar ‘Renk Yönetimi’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.

renk yönetimi

  • Bu kısımda ise üst kısımdan ‘Gelişmiş’ e tıkladıktan sonra ‘Görüntü Birimini Ayarla’ ya tıklamalısınız.
  • Açılan pencerede ‘İleri’ butonuna tıkladıkça önünüze bazı ayarlar gelecektir. Bu şekilde parlaklık, karşıtlık ve gama dâhil olmak üzere birçok ayarı kişisel tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

ekran kalibrasyon

Bir yorum bırakınız...

*