Mouseda DPI değeri Nedir? Ne işe yarar? | Sonsuz Teknoloji

Mouseda DPI değeri Nedir? Ne işe yarar?

dpı butonu

Bazı zamanlar özellikle mobil oyunlarda sıkça rakipten önce ateş etme tuşuna bastığımızı ama rakibin bizi öldürdüğüne şahit oluruz. Her ne kadar iyi oynadığımızı söylesekte bu gibi durumları yaşamaktan kurtulamayız. Peki karşı tarafı daha önce görmemize ve ateş etmeye başlamamıza rağmen neden ölen biz oluruz.Bunun iki nedeni olabilir birincisi ping değeriniz. Eğer ping değeriniz ne kadar düşük olursa oyunda diğer oyuncuları görme süreniz o kadar iyi olacaktır. Örneğin 1 pingle oyunu oynayan bir kullanıcı sizi oyunda gördüğünde sizin pinginiz 100 ise onu aynı hızda göremezsiniz. Onun hareketleri ve reaksiyonu sizden fazla olacaktır.

Ping dışında oyuncuların arasında ufak farklara neden olan bir diğer etkende kullandığınız farenin dpi değeridir.

Mouse DPI nedir Ne işe Yarar?

Farenizin hassasiyetini ve duyarlılığını ölçmede kullanılan bir yöntemdir. DPI farenizin okuyacağı nokta anlamına geliyor. Eğer farenizin DPI değeri düşükse fare imlecini ekranın bir noktasında diğer noktasına getirmek için kat edeceğiniz yol daha uzun olacaktır. Ancak farenizin DPI değeri yüksekse yani noktaları daha fazla ve hızlı okuyabiliyorsa aynı işlemi oldukça kısa sürede ve kısa mesafede gerçekleştirebilirsiniz.

Mouse DPI Değeri Neden Önemlidir?

Mouse DPI Değeri Neden Önemlidir? sorusuna örnek vermek gerecek olursa bir online FPS oyunu oynadığınızı düşünün. Sizin farenizin DPI değeri oldukça düşük ve rakibinizin değeri ise oldukça yüksek. Rakibinizle birbirinizi aynı anda gördüğünüz. Siz rakibe namlunuzu çevirmek için farenizi 20 santim sağ tarafa kaydırarak düşmana hedef alabildiyseniz. Rakibiniz sadece 10 santim yada daha aşağısında kaydırma işlemi yaparak sizi hedef alır. DPI değerinin önemi burada ortaya çıkar.

DPI araması yaptığınızda baskı sektöründe kullanılan ve piksellerin boyutlarının belirlenmesinde kullanılan işlevsellik aslında aynıdır. Orada DPI değeriniz ne kadar yüksek olursa görüntünüzün kalitesi artarken fareler için DPI değerinde ise ne kadar yüksek olursa hareket sırasında kullandığı nokta boyutları o oranda küçüldüğü için çok kısa mesafede çok daha fazla nokta ilerlemesi sağlanır.

Bir yorum bırakınız...

*