Netflix Ne Zaman ve Nasıl Başladı? ∞ Sonsuz Teknoloji

Netflix Ne Zaman ve Nasıl Başladı?

netflix tarihi

Netflix, ilk bu ise başladığında internet ortamında DVD satış ve kiralama yöntemi ile çalışan bir firmaydı. Netflix, 20 yılın sonunda dizi ve film gösterimi yapan dünyanın en büyük online platformu haline geldi. Peki Netflix ne zaman ve nasıl başladı ve film kiralama işinden günümüzü hangi aşamalar sonunda geldi? İşte Netflix tarihi...

Netflix Tarihi

Netflix, Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından 1997 yılında kuruldu. Netflix, ilk olarak internet üzerinden bir DVD kiralama işiyle başladı, ardından internet üzerinden film ve dizi izleme aşamasına, sonrasında ise kendi film ve dizilerini yaptı. Dünya çapında da ülkeye göre dizi, film ve belgeseller yaptı.

1997’de Blockbuster firması, film ve video oyunu kiralama hizmetlerinin tartışmasız kralıydı. Netflix 97’de posta siparişi DVD kiralama iş modeliyle piyasaya girdiğinde, çoğu insan mağazaya gitmek zorunda olmadan film kiralamak için  Netflix’i tercih etmeye başladılar. O zamanlar için ilk ve farklı olan bu yöntem Netflix’in ilk başarılı adımı oldu.

DVD kiralama, Netflix için bir başlangıçtı.  Netflix, 2006 yılı sonunda 6,5 ​​milyonun üzerinde aboneye sahipti. Büyüme hızı oranı % 79’un üzerindeydi. Netflix, 80 milyon doların üzerinde kar elde etmeye başladı.

Netflix hiç bir zaman başladığı yerde kalmadı. Yenilikçi bir yapısı vardı. Netflix kurulduğundan bugüne her geçen gün yeni fikirlerle geldi. Netflix’e özel dizi, belgesel ve filmler platformda yer almaya başladı.

Netflix Başarısının Sırrı

Normal TV kanalları bir TV programı için kaç izleyicisi olduğunu hesaplayarak planlama yapar. Netflix ise, bir izleyicinin kaç film izlediğine odaklanıyor. Yani bu durumu TV kanalların tersine izleyicinin kaç film izlediğine bakıyor. TV kanallarının tam tersi bir yöntem ile ilerliyor. Netflix, izleyici sayısını arttırmak için tek tek film, dizi veya belgeselleri düzenlemek yerine, herkese hitap edebilecek bir arşiv sunuyor. TV kanalları izleyici çoğunluğuna göre programlarını optimize eder. Netflix ise, her kesime hitap eden bir yayın hizmeti sunuyor. Böylelikle izleyici sayısını her geçen gün arttırıyor. Bu küçük ama önemli ayrıntı, Netflix’in izleyicilerle nasıl daha iyi etkileşim kuracağına daha fazla odaklanacağına yardımcı oluyor.

Netflix Abonelik Sistemine Ne Zaman Başladı?

Netflix  ilk abonelik sistemi

1999’da başladı. Birçok insan, Netflix’in abonelik sisteminin çalışmayacağı yönünde eleştirilerde bulunuyordu, Ancak, bugün Netflix dünyanın en büyük ve her ülkeye hitap eden bir video akış ağına sahip. Netflix, bu başarıyı kısa zaman içerisinde sürekli getirdiği yeniliklerle kazandı diyebiliriz. 1997’de kurulan firma 1999 yılında İnternet akıl sistemine hızlı bir geçiş yaptı. Sonrasında platforma sürekli yenilik getirerek bugün dünyanın en büyük akış hizmeti sunan platformu diyebiliriz.

Bir yorum bırakınız...

*

youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...