Netflix Ne Zaman ve Nasıl Başladı? ∞ Sonsuz Teknoloji

Netflix Ne Zaman ve Nasıl Başladı?

netflix tarihi

Netflix, ilk bu ise başladığında internet ortamında DVD satış ve kiralama yöntemi ile çalışan bir firmaydı. Netflix, 20 yılın sonunda dizi ve film gösterimi yapan dünyanın en büyük online platformu haline geldi. Peki Netflix ne zaman ve nasıl başladı ve film kiralama işinden günümüzü hangi aşamalar sonunda geldi? İşte Netflix tarihi...

Netflix Tarihi

Netflix, Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından 1997 yılında kuruldu. Netflix, ilk olarak internet üzerinden bir DVD kiralama işiyle başladı, ardından internet üzerinden film ve dizi izleme aşamasına, sonrasında ise kendi film ve dizilerini yaptı. Dünya çapında da ülkeye göre dizi, film ve belgeseller yaptı.

1997’de Blockbuster firması, film ve video oyunu kiralama hizmetlerinin tartışmasız kralıydı. Netflix 97’de posta siparişi DVD kiralama iş modeliyle piyasaya girdiğinde, çoğu insan mağazaya gitmek zorunda olmadan film kiralamak için  Netflix’i tercih etmeye başladılar. O zamanlar için ilk ve farklı olan bu yöntem Netflix’in ilk başarılı adımı oldu.

DVD kiralama, Netflix için bir başlangıçtı.  Netflix, 2006 yılı sonunda 6,5 ​​milyonun üzerinde aboneye sahipti. Büyüme hızı oranı % 79’un üzerindeydi. Netflix, 80 milyon doların üzerinde kar elde etmeye başladı.

Netflix hiç bir zaman başladığı yerde kalmadı. Yenilikçi bir yapısı vardı. Netflix kurulduğundan bugüne her geçen gün yeni fikirlerle geldi. Netflix’e özel dizi, belgesel ve filmler platformda yer almaya başladı.

Netflix Başarısının Sırrı

Normal TV kanalları bir TV programı için kaç izleyicisi olduğunu hesaplayarak planlama yapar. Netflix ise, bir izleyicinin kaç film izlediğine odaklanıyor. Yani bu durumu TV kanalların tersine izleyicinin kaç film izlediğine bakıyor. TV kanallarının tam tersi bir yöntem ile ilerliyor. Netflix, izleyici sayısını arttırmak için tek tek film, dizi veya belgeselleri düzenlemek yerine, herkese hitap edebilecek bir arşiv sunuyor. TV kanalları izleyici çoğunluğuna göre programlarını optimize eder. Netflix ise, her kesime hitap eden bir yayın hizmeti sunuyor. Böylelikle izleyici sayısını her geçen gün arttırıyor. Bu küçük ama önemli ayrıntı, Netflix’in izleyicilerle nasıl daha iyi etkileşim kuracağına daha fazla odaklanacağına yardımcı oluyor.

Netflix Abonelik Sistemine Ne Zaman Başladı?

Netflix  ilk abonelik sistemi 1999’da başladı. Birçok insan, Netflix’in abonelik sisteminin çalışmayacağı yönünde eleştirilerde bulunuyordu, Ancak, bugün Netflix dünyanın en büyük ve her ülkeye hitap eden bir video akış ağına sahip. Netflix, bu başarıyı kısa zaman içerisinde sürekli getirdiği yeniliklerle kazandı diyebiliriz. 1997’de kurulan firma 1999 yılında İnternet akıl sistemine hızlı bir geçiş yaptı. Sonrasında platforma sürekli yenilik getirerek bugün dünyanın en büyük akış hizmeti sunan platformu diyebiliriz.

Bir yorum bırakınız...

*