Netflix Ne Zaman ve Nasıl Başladı? ∞ Sonsuz Teknoloji

Netflix Ne Zaman ve Nasıl Başladı?

netflix tarihi

Netflix, ilk bu ise başladığında internet ortamında DVD satış ve kiralama yöntemi ile çalışan bir firmaydı. Netflix, 20 yılın sonunda dizi ve film gösterimi yapan dünyanın en büyük online platformu haline geldi. Peki Netflix ne zaman ve nasıl başladı ve film kiralama işinden günümüzü hangi aşamalar sonunda geldi? İşte Netflix tarihi...

Netflix Tarihi

Netflix, Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından 1997 yılında kuruldu. Netflix, ilk olarak internet üzerinden bir DVD kiralama işiyle başladı, ardından internet üzerinden film ve dizi izleme aşamasına, sonrasında ise kendi film ve dizilerini yaptı. Dünya çapında da ülkeye göre dizi, film ve belgeseller yaptı.

1997’de Blockbuster firması, film ve video oyunu kiralama hizmetlerinin tartışmasız kralıydı. Netflix 97’de posta siparişi DVD kiralama iş modeliyle piyasaya girdiğinde, çoğu insan mağazaya gitmek zorunda olmadan film kiralamak için  Netflix’i tercih etmeye başladılar. O zamanlar için ilk ve farklı olan bu yöntem Netflix’in ilk başarılı adımı oldu.

DVD kiralama, Netflix için bir başlangıçtı.  Netflix, 2006 yılı sonunda 6,5 ​​milyonun üzerinde aboneye sahipti. Büyüme hızı oranı % 79’un üzerindeydi. Netflix, 80 milyon doların üzerinde kar elde etmeye başladı.

Netflix hiç bir zaman başladığı yerde kalmadı. Yenilikçi bir yapısı vardı. Netflix kurulduğundan bugüne her geçen gün yeni fikirlerle geldi. Netflix’e özel dizi, belgesel ve filmler platformda yer almaya başladı.

Netflix Başarısının Sırrı

Normal TV kanalları bir TV programı için kaç izleyicisi olduğunu hesaplayarak planlama yapar. Netflix ise, bir izleyicinin kaç film izlediğine odaklanıyor. Yani bu durumu TV kanalların tersine izleyicinin kaç film izlediğine bakıyor. TV kanallarının tam tersi bir yöntem ile ilerliyor. Netflix, izleyici sayısını arttırmak için tek tek film, dizi veya belgeselleri düzenlemek yerine, herkese hitap edebilecek bir arşiv sunuyor. TV kanalları izleyici çoğunluğuna göre programlarını optimize eder. Netflix ise, her kesime hitap eden bir yayın hizmeti sunuyor. Böylelikle izleyici sayısını her geçen gün arttırıyor. Bu küçük ama önemli ayrıntı, Netflix’in izleyicilerle nasıl daha iyi etkileşim kuracağına daha fazla odaklanacağına yardımcı oluyor.

Netflix Abonelik Sistemine Ne Zaman Başladı?

Netflix  ilk abonelik sistemi 1999’da başladı. Birçok insan, Netflix’in abonelik sisteminin çalışmayacağı yönünde eleştirilerde bulunuyordu, Ancak, bugün Netflix dünyanın en büyük ve her ülkeye hitap eden bir video akış ağına sahip. Netflix, bu başarıyı kısa zaman içerisinde sürekli getirdiği yeniliklerle kazandı diyebiliriz. 1997’de kurulan firma 1999 yılında İnternet akıl sistemine hızlı bir geçiş yaptı. Sonrasında platforma sürekli yenilik getirerek bugün dünyanın en büyük akış hizmeti sunan platformu diyebiliriz.

Bir yorum bırakınız...

*

İkili Sayı Sistemi

Bilgisayarda Neden İkili Sayı Sistemi Kullanılır?

Yazımızda bilgisayarlar neden ikili sayı sistemi kullanırlar? Konusuna değinmeye çalışacağız. Bilgisayarlar, yıllardır ...
Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Adım Adım Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Yazımızda sizler için Windows 10 bilgisayarı otomatik kapatma işlemlerinden bahsetmeye çalışacağız. Bildiğiniz ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel Tablo Oluşturma Nasıl Yapılır?

Yazımızda birçok kullanıcının merak ettiği Excel tablo oluşturma nasıl yapılır? Sorusuna değinmek ...
Spotify Premium Paketi

Spotify Premium Paketi için Zam Kararı Aldı! Spotify Paketleri Güncel Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Geçtiğimiz yakın dönemde Türkiye Spotify paketleri fiyatlarında değişiklik yaşandı. Yeni değişikliğe göre ...
online kronometre

Bilgisayarda Kronometre Nerede?

Kronometre veya süreölçer, hassas biçimde zamanı ölçmemizin gerektiği işlerde oldukça faydalı olan ...
android telefon sertifikası

Sertifikasız Android Telefon Nedir?

Android işletim sisteminin en önemli özelliği açık kaynak olmasıdır.  Tüm telefon şirketleri ...
Android Oyun Club nedir

Android Oyun Club Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda Android kullanıcıları için Android Oyun Club nedir? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Android ...
güvenlik duvarı

Adım Adım Windows 10 Güvenlik Duvarı Kapatma (Resimli Anlatım)

Eğer sizde Windows 10 güvenlik duvarı kapatma işlemlerinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız ...