Netflix ve Youtube'dan Sonra Amazon ve Apple'da Görüntü Kalitesini Düşürüyor | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Netflix ve Youtube’dan Sonra Amazon ve Apple’da Görüntü Kalitesini Düşürüyor.

Son zamanlarda internet ağlarında yaşanan yoğunluktan Amazon ve Apple’da etkilendi.

amazon

Covid-19 salgını dünyaya hızla yayıldığından beri insanlar evlerine kapanmak zorunda kaldı. Evlerine kapanan insanlar doğal olarak internette çok vakit geçirmeye başladılar ve durum bazı noktalarda problemlere yol açıyor. Bu yoğunluk o kadar fazla ki büyük firmalar da aşırı yüklenmeden dolayı bazı kararlar kritik kararlar alabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde Netflix, internetin yükünü azaltmak için yayında ki görüntü kalitesini düşürdüğünü açıklamıştı. Kısa süre sonra aynı hareketi Youtube’da uygulayacağını açıklamıştı. İnternette artan yoğunluk nedeniyle görüntü kalitesi düşürme uygulamasına 2 dev firma daha eklendi.

Amazon, Netflix ve Youtube gibi ağlarda ki yoğunluğu azaltmaya çalışıyor

Netflix platformu gibi dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan Amazon, internet ağında problem oluşmaması için görüntü kalitesini düşürüyor. Apple, Netflix ve Youtube ile beraber bu kararı alan şirket bunu ağlarda ki yükü azaltmak için yaptığını söylüyor.

Corona virüs sebebiyle insanların internetlere yüklendiği bu dönemde ağlarda problem oluşması oldukça muhtemel bir hal alıyor. Bu sebepten dolayı bazı dev şirketler de haliyle bu uygulamayı daha iyi ve kesintisiz hizmet verebilmek için hayata geçirmek durumunda kalıyor. Ancak görüntü kalitesinin düşürülmesinin asıl amacı şirketlere göre bu değil. Çünkü şirketler, bu uygulamayı internetin rahatlaması ve insanların daha rahat internet kullanabilmesi için de yaptıklarını belirtiyorlar. Dünya çapında 150 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan şirkette aynı şeyi belirterek görüntü kalitesini düşürdü. ABD’li şirket uygulamayı her ülke için ayrı ayrı ve taleplere göre değerlendirecek. Şimdilik düşürülen görüntü kalitesinden Avrupa bölgesi etkilenecek. Ancak ilerleyen dönemlerde gidişata göre bu durumun değişiklik göstermesi ihtimaller arasında.

apple

Apple’da bu uygulamaya dahil olan bir başka dev şirket

Amazon’un yayın kalitesi düşürme uygulamasına teknoloji devi Apple’da katıldı. 9to5Mac tarafından fark edilen değişikliğin görüntü kalitesini öncekine göre oldukça etkilediği belirtiliyor. Amerika merkezli teknoloji devi, internetin yükünü azaltmak için Avrupa’da Apple TV Plus’ın yayın görüntü kalitesini azaltma kararı almış.

Covid-19 salgınının dünya üzerinde ki etkilerinin arttığını göz önünde bulundurursak internetlerde ki yüklenmelerin gelecekte de devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu durum diğer dev şirketlerin de bazı mecburi kararlar almasına neden olabilir. Son olarak bu 4 dev şirketin katıldığı uygulamaya ileride başka şirketler de dahil olabilir. Hatta farklı platformlarda birçok firma tarafından değişik uygulamalarda hayata geçirilebilir.

Bir yorum bırakınız...

*

mobil internet

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından ...
Honor Play 4 Pro

Üst Düzey Özelliklere Sahip Akıllı Telefon Honor Play 4 Pro Tanıtıldı

Huawei firmasının alt markası olarak bilinen Honor şirketi, düzenlediği özel lansman kapsamında ...
windows 10 ağ

Windows 10 Bilgisayarda Görev Çubuğu Düzenleme

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarlarda görev çubuğu,  bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden ...
samsung akıllı telefon

Bütçe Dostu Telefon Samsung Galaxy M01 Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında bütçe dostu yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
Lenovo Legion

Lenovo Legion Özellikleri Belli Oldu

Lenovo firması, yeni oyuncu telefonu Lenovo Legion için çalışmaları sürdürüyor. Oldukça güçlü ...
Ağ güvenliği

Ağ Güvenliği Nedir Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliği konusu gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün daha önemli hale ...
adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...