NFC ve Bluetooth Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

NFC ve Bluetooth Arasındaki Fark Nedir?

nfc and bluetooth

 

Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve her gün yeni terimlerle karşılaşıyoruz. Telnolojiler artık cebimizde ve cep telefonlarında dahi birden fazla kablosuz bağlantı gözellikleri mevcuttur. Bir cihazdan diğerine veri aktarmında güvenli yöntemlere ihtiyacımız olur. En azından ne kullandığımız hakkında bilgi sahibi olmalıyız.Bu makalede sizlere NFC ve Bluetooth kablosuz bağlantı tekenolileri arasındaki farktan bahsedeceğiz. NFC ve Bluetooth’un her ikisi de kısa mesafelerde iki cihaz arasında bağlantı kurar. Veri aktarmak için bu cihazlar arasında güvenilir iletişim sağlarlar.

NFC

NFC, Near Field Communication-Yakın Alan İletişiminin kısaltmasıdır. NFC hakkında detaylı bilgiyi daha önceki makalemizde bahsetmiştik. Fiziksel eşleştirme işlemi olmadan iki cihazı hızlı bir şekilde eşleştiren kablosuz teknolojidir. Bu tür cihazları kablosuz olarak bağlamak için tek yapmanız gereken, diğer cihazı okuyacak kadar yaklaştırmaktır

NFC, özellikle son dönemlerde cep telefonundan kredi kartı gibi ödeme yapılmasında kullanılmaktadır. Telefon ve post cihazının bir birine yaklaştırılması ile ödeme gerçekleşir.

NFC, Bluetooth’tan daha yeni bir teknolojidir, ancak kullanılan teknoloji daha eskidir. RFID (Radyo Frekansı Tanımlama) kullanarak radyo dalgaları gönderir. NFC, orijinal teknolojiye benzeyen tek bir yol yerine her iki yöne de veri göndererek onu geliştirir.

NFC’nin bir dezavantajı, yalnızca cihazlar birbirlerinden on santimetre uzaktayken kullanabilmenizdir.

NFC, 13,5 MHz frekansında çalışır. Aktarım hızı, yalnızca 425 kbit / sn maksimum hıza sahip Bluetooth ile karşılaştırıldığında yavaş. Bununla birlikte, NFC saniyenin sadece onda biri kadar hızlı bir şekilde yıldırım hızıyla bağlanır. Bu yakın ve hızlı bağlantı, ödemelerin üstesinden gelmek ve onları güvende tutmak için idealdir. Bu teknoloji aynı zamanda Bluetooth’tan çok daha az güç kullanır.

Bluetooth

Bluetooth, ilk kablosuz veri iletimidir. Bluetooth kullanmak için herhangi bir veri aktarabilmeniz için önce iki kablosuz cihazı eşleştirmeniz gerekir. İki cihaz arasında veri aktarmanın en basit yoludur.

Bluetooth 5.1 olan bu kablosuz teknoloji, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, hoparlörler, oyun ekipmanları ve kablosuz kulaklıklar gibi neredeyse tüm elektronik cihazlarda mevcuttur. Bluetooth uzun mesafeli bağlantılar kuramaz. Yalnızca yaklaşık on metreden daha kısa olan cihazları bağlayabilir. Uzun mesafeli bir çözüm olmasa da, NFC’nin yapabileceğinden yüz kat daha büyük.

Bluetooth NFC’den daha yavaş eşleşirken, verileri daha hızlı gönderir. Bluetooth bağlantıları için veri aktarma hızları yaklaşık 2 ila 3 Mbit / sn’dir. 2,4 GHz ISM bandında kısa dalga boylu, ultra yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanır.

Bluetooth tarama yaparken batarya ömründen harcar. Bu nedenle Bluetooth kullanmadığınız zamanlarda kapatmalısınız.

Özetle

NFC ve Bluetooth, birbirlerinden çok farklı amaçlara sahip olan kablosuz aktarım yöntemleridir. NFC, çok kısa bir mesafeden az miktarda veri aktarmak için mükemmeldir ve çoğunlukla bankalar tarafından kullanılan kablosuz ödemeler için kullanılır. Bluetooth, daha geniş bir bağlantı yelpazesine izin verir ve cep telefonları, hoparlörler ve kulaklıklar gibi aygıtlar tarafından yaygın olarak kullanılır.

İki teknoloji, kablosuz cihazlar arasında daha iyi bağlantı oluşturmak için birlikte çalışabilir. NFC aygıtları hızlı bir şekilde bağlar.

Bir yorum bırakınız...

*