NIUBI Partition Editor Programı Nedir? Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

NIUBI Partition Editor Programı Nedir? Nasıl Kullanılır?

NIUBI Partition Editor

Disk bölme gibi işlemlere yarayan NIUBI Partition Editor programı, kullanıcılara birçok nokta da faydalık sağlıyor. Bildiğiniz üzere Windows üzerinden disk bölme dâhil birçok işlem yapılabilir. Ancak bazı noktalarda kullanıcılar ekstra programlara ihtiyaç duyabiliyor. İşte size bahsedeceğimiz programda bu programların arasında yer alıyor.

Belirttiğimiz gibi birden fazla işlevi bulunan programın bazı özellikleri ön plana çıkıyor. Ön plana çıkan özelliklerden örnek olarak disk klonlama ve taşıma özelliğini gösterebiliriz. Bu özellik sayesinde kullanıcılar diskin içerisinde bulunan verilerini kolaylıkla kopyalayabilir veya taşıyabilir.

Bunların yanı sıra birçok işleve sahip olan programın kullanımı bazı noktalarda kullanıcıların kafasını karıştırabiliyor. Bizde bu yüzden yazımızda programın hangi işlere yarayabileceğine ve nasıl kullanıldığına kısaca göz atmak istiyoruz.

NIUBI Partition Editor Programı Nedir?

NIUBI Partition Editor Programı Nedir

Yazımızda ilk olarak NIUBI Partition Editor programı ne işe yarar sorusunu cevaplamak istiyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi programın oldukça fazla işlevi bulunuyor. Disklerini taramak veya bölmek isteyen kullanıcılar dâhil olmak üzere birçok kullanıcı bu programı tercih ediyor. Örneğin, kullanıcılar bu program sayesinde disklerini yeniden boyutlandırabilir, oluşturabilir veya silebilirler.

Bunun yanı sıra program üzerinden kullanıcılar veri güvenliği için disk bölümlerini gizleyebilir, diski salt okunur olarak ayarlayabilir. MBR disk bölümünü GPT’ye dönüştürmeye dahi yarayan program daha önce belirttiğimiz gibi kullanıcılara disk klonlama imkânı da tanıyor.

Disk klonlama özelliği sayesinde kullanıcılar disklerinin tek bir bölümünü veya tüm diski kolaylıkla kopyalayabilir veya taşıyabilir. Programın bazı önemli özellikleri bunlardan oluşuyor. Yazımızda şimdi programın nasıl kullanıldığına kısa ve basitçe değinmek istiyoruz.

NIUBI Partition Editor Programı Nasıl Kullanılır?

NIUBI Partition Editor Programı Nasıl Kullanılır

Öncelikle tüm imkânlardan faydalanmak için NIUBI Partition Editor programı full sürümü almanız gerektiğini belirtelim. Bunun yanı sıra programın deneme sürümü ve ücretsiz sürümü de bulunuyor. Programın nasıl kullanıldığına gelecek olursak, bu kısımda sizlere basit bir anlatım yapmaya çalışacağız.

Programı kurup çalıştırdıktan sonra karşınıza bilgisayarda bulunan diskler gelecektir.

Karşınıza gelen kısımda işlemleri gerçekleştirmek istediğiniz diske sağ tıklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra diske sol tıklayarak programın sol tarafında çıkan seçeneklerden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Sağ tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ‘Clone Disk’ seçeneği diskinizi klonlamaya yarar.
  • ‘Change Status to Offline’ seçeneği diskinizi çevrimdışı yapmanızı sağlar.
  • ‘Set Read-only Attribute’ diskinizi salt okunur olarak ayarlamanıza olanak tanır.
  • ‘Delete All Partitions’ kısmından ise diskinizin tüm bölümlerini silebilirsiniz.
  • ‘Convert to GPT Disk’ anlaşılabileceği üzere MBR disklerde çıkar ve diskinizi GPT yapmanıza yarar.
  • ‘Clean Up Disk’ seçeneğine tıklayarak diskinizi temizleyebilirsiniz.
  • ‘Wipe Disk’ seçeneği ise seçtiğiniz diski silmenize yarar.
  • ‘Surface Test’ olarak gördüğünüz seçeneğe tıklayarak diskinizi bad sector taramasından geçirebilirsiniz. Bu işlemin uzun sürebileceğini ve işlem sürerken bilgisayarınızın kasabileceğini belirtmemizde fayda var.

NIUBI Partition Editor programı basitçe bu şekilde kullanılabiliyor. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi programda bulunan seçenekler sadece bunlardan oluşmuyor.

Bir yorum bırakınız...

*