Oled, Amoled ve Poled Ekranlar Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Oled, Amoled ve Poled Ekranlar Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Oled, Amoled ve Poled Ekranlar Arasındaki Fark Nedir?

oled

Oled, Amoled ve Poled ekranlar, hızlı gelişen teknolojiler ile gündemdeki yerlerini aldılar. Daha dün LCD ve LED ekranları konuşuyorken şimdi OLED tabanlı teknolojik ürünler tercih ediliyor. Çok sık kullanılan telefon ve televizyon gibi ürünlerin neredeyse tamamı artık bu ekranlarla üretiliyor. Nedir bu OLED, AMOLED, POLED ekranlar? Ne gibi farklılıkları var? Hepsine detaylıca bakalım.

OLED Ekran Ne Demektir

oled teknoloji

OLED ekran, açık tanımıyla organik ışık yayan diyotlar, LED teknolojisinin biraz daha gelişmiş halidir. OLED teknolojisini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, elektrik ile oluşan ışığın, ekranda bulunan yayıcı tabakadaki delikler vasıtasıyla yönlendirmesidir.

OLED teknolojisi bu özelliği ile ışık kaynağını ve renkleri aynı anda kontrol ederek, her piksel için gerekli parlaklığı ve tonları ayarlar. Bununla birlikte de OLED ekran çok daha parlak ve gerçek renkler ile bir görüntü sunar. Aynı zamanda da her pikseli ayrı ayrı kontrol ettiği için enerjiden de tasarruf imkanı sağlar. OLED ekranlarda arka ışığa gerek duyulmadığı için hafif ve ince bir tasarıma sahip ürünler üretilir. Esnek oluşu sayesinde kullanıldığı teknolojide büyük avantaj sağlar.

OLED Ekran Dezavantajı

OLED ekranlarda mavi rengin maddesi diğer renklere oranla çok kolay tükeniyor. Bu yıpranma neticesinde zamanla mavi renk parlaklığı azalıyor. Aynı zamanda üretim konusunda biraz zahmetli olması nedeniyle de maliyetlidir.

AMOLED Ekran Ne Demektir

amoled

AMOLED ekran tam açılımı Active Matrix Organic Light Emitting Diode’dur. Bundan da anlaşıldığı üzere temelini OLED teknolojisi kuruyor. Samsung tarafından geliştirilen bu ekran yapısı, çok daha iyi bir görüş açısı sağlamakla birlikte, siyah renkleri daha canlı gösteriyor. Geliştirilmeleri devam eden bu ekranların esnek yapısı ve çözünürlük değerlerinin yüksek olması en büyük avantajlarındandır.

AMOLED ekran, OLED ekrana göre çok daha az enerji kullanan ve çevreye duyarlı bir teknolojidir. OLED ile arasındaki en büyük fark, biraz daha hafif olması gösterilebilir. Enerji tüketim miktarında da çok daha iyi durumda diyebiliriz. Tüm bu iyileştirmelere bir de yüksek görüntü kalitesi sunması nedeniyle sıkça kullanılan bir teknoloji haline geldi.

POLED Ekran Ne Demektir

poled

POLED ekran, LG tarafından üretilen ve modifiye edilmiş OLED ekrandır. Genelde cep telefonları için kullanılan OLED ekran, LG gibi bazı firmaların üretimine uymuyordu. Bu yüzden LG, alt tabakasını kavisli, esneyebilen ve ince bir plastik malzemeden yapmaya başladı ve bu adı verdi.

Tüm Bu Ekranların Ortak Noktası

lcd

Bütün bu ekranlar OLED teknolojisi üzerine kurulmuş ve geliştirilmiş ekranlardır. OLED üretimi çok maliyetli olduğu için her firma kendi teknolojik imkanlarını kullanarak, yeni bir isimle geliştirerek piyasaya sürdüler. Daha düşük maliyetli olan LCD-LED üretimi ise yavaş yavaş bitiyor. Çünkü ekranların arkasından ışığa ihtiyaç duydukları için hem kaba görünümlüler hem de OLED ekranlar gibi canlı ve parlak bir görüntü veremiyorlar.

Tüm bu ekranların ortak noktası OLED teknolojisidir. Eğer seçim yapmak istiyorsanız burada teknolojiye değil markaya yada donanım özelliklerine bakmak gerekecektir. Samsung’un ürettiği AMOLED ekran ile LG tarafından üretilen POLED ekran arasında kullanıcının gözle görebileceği bir farklılık yoktur. Dediğim gibi temeli OLED olan bu ekranlar birbirlerine çok yakın teknoloji ile üretildiler.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...