Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

ölü piksel testi nasıl yapılır

Yeni bir monitör almadan önce ya da aldıktan hemen sonra yapılması gereken testlerden en önemlisi Ölü piksel testidir. Bu kadar büyük önem taşıyan ölü piksel testi nasıl yapılır? Hiç merak ettiniz mi?

Ölü pikseller Monitörlerinizde oluşan ufak siyah noktalardır. Her ne kadar zararsız olarak gözükseler de büyüdükleri zaman ciddi anlamda sorunlar yaratabilecek sorunlardan sadece birisidir. Ufak testler sonucunda söz konusu sorunun olup olmadığını görme imkânınız bulunmakta.

Her ne kadar teknolojik ekranlarda yaygın olarak görülse de halen ölü piksel nedir? Sorusu sorulmakta. Makalemiz içerisinde alacağınız yanıtlardan birisi de ölü piksel nedir sorusuna yanıttır. Adım adım vereceğimiz yöntemleri uygulayarak kısa sürede detaylı ölü piksel testi yapabilirsiniz.

Ölü Piksel Nedir?

Ölü piksel nedir? Yeni alınan ekranlarda, telefonlarda kısaca LCD panellerde meydana gelen ve insanların canını sıkmayı başaran bu ufak ama etkili sorun nedir.

Ölü piksel bir diğer adı ile Death Pixel olarak bilinen bu sorun, piksellerin çalışmayı durdurması ile baş göstermeye başlamakta. Bir ekranda görüntü oluşabilmesi için izlenen yollar arasında piksellere tek tek renk vermek vardır. Kaliteli bir ekranda sayamayacağınız kadar çok piksel vardır.

Ölü pikseller bu sayamayacağınız pikseller arasından bazılarının artık çalışmaması ile birlikte olur. Siyah renkte olan bu sorun tek tek görülebileceği gibi toplu olarak da görülebilmektedir. Ufak testler sayesinde olup olmadığını anlayabildiğiniz gibi satın aldığınız yerlere başvurabilir ya da garantiye gönderebilirsiniz.

Adım Adım Ölü Piksel Testi Yapma

Ölü piksel testi nasıl yapılır? Sorusu son zamanlarda oldukça fazla şekilde sorulmaya başlandı. Söz konusu için adım adım ölü piksel testi yapma rehberini hazırladık. Kısa bir şekilde tamamlayabileceğiniz test sayesinde kullandığınız ekranda ölü piksel sorunu var mı gözlemleyebilirsiniz.

 • Buraya tıklayarak ölü piksel testini yapacağınız web sitesine gidin.
 • Açılan sayfa üzerinde, orta alanlarda bulunan “Start Test” butonuna tıklayın.
 • Mouse’un her tıkladğınızda ekranda değişen renkleri göreceksiniz.
 • Değişen her bir renkte ekranınızın her bir noktasına detaylı şekilde göz gezdirmeniz gerekir.
 • Ölü pikseller siyah renkte ve ufak noktalar şeklinde belirir, ekranda arayacağınız en temel sorun siyah noktalardır.
 • Her bir rengi gezerek bu testi birkaç kez tekrar edin.
 • En son tekrar başladığınız renge geldiğinizde sayfayı ESC tuşuna basarak kapatın ve  test işlemini sonlandırın.

Ölü pikseller siyah renkte ve belirgin olarak görünecektir. Ekran çözünürlüğünüze göre görülme oranı düşen bu sorunu detaylı olarak inceleyerek bulabilirsiniz.

Ölü Pikseller Neye Benzer?

Ölü pikseller neye benzer? Ölü pikseller neye benzer konusunda oldukça fazla soru sorulmakta. Ölü pikseller ufak siyah noktalar olarak yer alır. Ekranınızda normal şartlarda renk görülmesi gereken alanda renksiz bir alan varsa yüksek ihtimalle ölü piksel sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

ölü piksel neye benzer

Ölü pikseller her renkte bu şekilde görülmektedir. Söz konusu renkleri incelerken ekranda arayacağınız noktalar örnek resimlerde de gördüğünüz şekilde olmalıdır.

Telefonlarda Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar ölü pikseller monitörlerde görülen bir sorun gibi bilinse de söz konusu sorun LCD panel yapısını kullanan her cihazda görülebilecek bir sorundur. Telefonlarda ölü piksel testi nasıl yapılır? Sorusunun cevabı oldukça basittir. Verdiğimiz adımları inceleyerek telefonunuzda ya da diğer cihazlarınızda ölü piksel testi yapabilirsiniz.

 • Güncel bir tarayıcı üzerinden buraya tıklayarak ölü piksel test sayfasını açmanız gerekmekte.
 • Sayfayı biraz aşağı indirdikten sonra göreceğiniz “Start Test” seçeneğine tıklayın.
 • Telefon ekranınız otomatik olarak yan dönecek ve renkler ekrana gelecektir.
 • Telefon ekranına her bir tıklamanızda söz konusu renkler değişiklik gösterir.
 • Değişen her bir renkte söz konusu alanları detaylı şekilde inceleyin.
 • Detaylı incelemeler bittikten sonra, aynı renge dönerseniz test sorunsuz şekilde tamamlanmış demektir.

Monitörlerde de olduğu gibi telefon ekranlarında aramanız gereken sorun siyah veya yeşil noktalar. Özellikle renkli alanlarda renksiz şekilde duran o noktaları fark etmemeniz oldukça zor. Her alana detaylı şekilde bakmanız gerekmekte. Söz konusu ölü piksel testinde ekranda aramanız gereken noktalar görselde de gösterildiği gibidir.

ölü piksel neye benzer

Yeni Alınan Monitörde Ölü Piksel Çıktı Ne Yapılmalı?

Yeni alınan monitörde ölü piksel çıkı ne yapmalı? Söz konusu sorun sadece monitörlerde değil elektronik olan ve ekrana sahip olan her cihazda meydana gelebilmekte.

Söz konusu sorun ile karşı karşıya kaldığınız zaman yapmanız gereken ölü piksellerin sayısını saymak olacaktır. Söz konusu pikseller 3’den fazla değilse iade ya da tamir işlemleri gerçekleşmemekte. Söz konusu piksellerin sayısı 3’den fazla ise aldığınız yere ya da yetkili servisi aramanız gerekmekte.

Söz konusu sorunlar genel olarak 3’den az olduğu zaman ilgilenilmemekte. Bu konuda tüketici hakem heyetine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ortalama 6 ay sürecek olan hakem heyeti süreci sonucunda monitörünüzü iade alma şansları bulunmakta.

Bir yorum bırakınız...

*

Kablosuz Dosya Aktarımı

Kablosuz Dosya Aktarımı Uygulaması AirDrop Nedir?

Günümüzde birçok kullanıcı bilgisayardan telefona kablosuz dosya aktarımı yapmak isteyebiliyor. İşte bu gibi durumlarda kullanıcıların karşısına AirDrop uygulaması çıkıyor. Çünkü AirDrop sayesinde Apple kullanıcıları ...
whatsapp çift faktörlü doğrulama

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nedir Nasıl Yapılır?

WhatsApp iki adımlı doğrulama WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu en faydalı özelliklerden biridir. WhatsApp mesajlarının başkaları tarafından okunduğundan şüphe duyanlar ya da mesajları kimsenin okumasını istemeyenler ...
Uydu telefonu

Uydu Telefonu Nedir? Normal Telefonlardan Farkı

Uydu telefonu normal telefonlardan oldukça farklı şekilde çalışan bir cihaz. Bu cihazı kullanarak yapılan aramalar, normal telefonlardan yapılan aramalardan daha farklı şekilde gerçekleşiyor. Yani ...
Capture Card

Capture Card Nedir Ne İşe Yarar?

Capture Card özellikle yayıncılar tarafından çok fazla tercih edilen bir cihaz. Bu cihaz sayesinde yayıncılar farklı cihazları birbirine bağlayarak istedikleri ekranı yayına verebiliyorlar. Bildiğiniz ...
WinOptimizer 2021 Ne İşe Yarar

WinOptimizer 2021 Nedir? Özellikleri Neler?

Günümüzde WinOptimizer 2021 gibi bilgisayarda ki bazı işlemleri hızlı şekilde yapabilmenizi sağlayan birçok program mevcut. Ancak WinOptimizer programı bu programlar arasında en çok özelliğe ...
ram sorunları

Windows’ta RAM Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Bilgisayar ile iligili sorun yaşandığında RAM, bilgisayar kullanıcıların ilk etapta aklına gelmeyen sebeplerdendir. Bilgisayar ile ilgili sorun meydana geldiğinde genellikle yazılım sorunları  ve sabit ...
Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...