One UI ve Tizen Arasındaki Fark Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji One UI ve Tizen Arasındaki Fark Nedir? ∞ Sonsuz Teknoloji

One UI ve Tizen Arasındaki Fark Nedir?

samsung

Samsung ürünü kullanıyorsanız, muhtemelen cihaz özelliklerinde “Tizen” ve “One UI” ifadeleriyle karşılaşmışısınızdır. “Tizen” ve “One UI” Samsung akıllı saatlerde kullanılan yazılımlardır. Eğer Samsung Galaxy saatinizde “Ayarlar” menüsünün “Saat Hakkında” bölümüne girdiğinizde, hem One UI hem de Tizen için sürüm numaraları görünecektir. Şimdi “Tizen” ve “One UI” yazılımlarının ne işe yaradığını daha yakından inceleyelim.

Tizen nedir?

tizen

Tizen, Linux tabanlı açık kaynaklı bir işletim sistemi olması bakımından Android’e benzer. Tizen’in ilk sürümü 2012’de piyasaya sürüldü. Android ve Tizen arasında pek çok benzerlik var. Her iki işletim sistemi de ürün yazılımı güncellemeleri alır, çok sayıda farklı cihaz türünde kullanılabilir ve geliştiricilerin uygulama ve deneyimler oluşturması için ücretsizdir.

Tizen açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğundan, her üretici firma Tizen işletim sistemini cihazları için kullanabilir.  Samsung başlangıçta Tizen’i akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanmayı planladı. Tizen işletim sistemi  şuan Samsung’un giyilebilir cihazları ve akıllı TV’leri için kullanılıyor.

One UI Nedir?

one uı

One UI, Android aracılığı ile özelleştirilmiş Samsung’un arayüzünü gösteren sistemdir. Samsung Galaxy akıllı telefonda One UI, Android’in üzerinden, Galaxy akıllı saatlerde ise One UI, Tizen’in üzerinden arayüz sunmaktadır.

Tizen veya Android’i bir tuval olarak düşünürsek, One UI’yi boya olarak düşünebilirsiniz. Temel işlevsellikten işletim sistemleri  Tizen veya Android sorumluyken, One UI kaplama olarak her şeyin nasıl göründüğünü özelleştiriyor. İşletim sistemi bir kaplama olmadan var olabilir, ancak kaplama bir işletim sistemi olmadan var olamaz.

Tizen ve One UI Birlikte Nasıl Çalışır?

Yukarıda da anlattığımız gibi, One UI yalnızca bir işletim sisteminin üzerinde kullanılabilir. Bunun anlamı, One UI ya Android (telefonlar ve tabletler) ya da Tizen (akıllı saatler) ile kullanılır.

Örnek olarak bir Samsung Galaxy akıllı saatte bir bildirim göründüğünde, telefon ve saat arasındaki bu iletişimi Tizen sağlar. Bildirimin görünümünden oneUI sorumludur. Tizen ve One UI, Galaxy akıllı saatlerde birlikte bulunur. Her yazılım katmanı diğerinden bağımsız olarak güncellenebilir. “Saat Hakkında” yazılım bölümüne bakarsanız, her birinin kendi sürüm numarasına sahip olduğunu göreceksiniz.

Hem Tizen hem de One UI birçok özelliğe sahiptir, ancak bunları bir araya getirmek harika bir yazılım deneyimi ortaya koyar.

Bir yorum bırakınız...

*

aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...
Dijital vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık Nedir, Kuralları Nelerdir, Hangi Faydaları Sağlar?

Dijital vatandaşlık, internet alt yapısının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren ...