Online Eğitim, Video Konferans Yapabilmenize İmkan Tanıyan Uygulama: Zoom Cloud Meetings İncelemesi | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Online Eğitim, Video Konferans Yapabilmenize İmkan Tanıyan Uygulama: Zoom Cloud Meetings İncelemesi

Koronavirüs salgını nedeniyle oldukça popüler hale gelen Zoom Cloud Meetings, derslerinizi veya video konferanslarınızı online olarak evinizden yapabilmenize olanak tanıyor.

zoom meetings

Covid-19 yani diğer adıyla koronavirüs dünya üzerinde neredeyse bütün etkinliklerin iptal olmasına neden oldu. İşlevlerine ara veren kurumlar arasına okullar ve işyerleri de girince kullanıcılar çareyi Zoom Cloud Meetings uygulamasında buldular. Çünkü bildiğiniz gibi evden online ders yani video eğitimler ve online konferanslar oldukça yaygınlaştı. Bu program özellikle evinizde canlı ders alabilmeniz, iş yerleri toplantılarınızı gerçekleştirebilmeniz için çok ideal. Ancak tabi ki mobil uygulamanın özellikleri bunlarla sınırlı değil. Dünya üzerinde kullanımı yaygınlaşan programdan ekran paylaşabilme gibi daha birçok özelliği pratik şekilde kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz bu programın işlevlerinin neler olduğuna ve nasıl kullanıldığına biraz daha yakından bakalım.

Zoom Cloud Meetings Programının işlevleri neler?

Zoom Cloud Meetings yani diğer adıyla Zoom uygulamasının ilk amacı tabi ki online görüşme yapmanızı sağlamak. Uygulama içerisinde isterseniz kendiniz bir online görüşme oluşturup yayın yapabilir, isterseniz de başkasının yayınına katılabilirsiniz. Ancak uygulamanın özellikleri bununla bitmiyor.

zoom

Program online görüşme haricinde cihazınızın ekranını anlık paylaşmanızaolanak tanıyor. Ayrıca ekran paylaşma özelliği sayesinde cihazınızın yanı sıra beyaz bir ders tahtası gibi arka plan paylaşabiliyorsunuz. Bu arka planda da kalem ile yazı yazabilir, çizim yapabilir ve daha birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Programın ekran paylaşma yeteneği bunlarla da sınırlı değil. Zoom’da iPhone/iPad cihazınız varsa farklı bir cihazdan o cihazın ekranını kablosuz veya kablolu olarak görüntüye aktarabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra Zoom Cloud Meetings’in canlı yayını kayıt edebilme özelliği olduğunu da belirtelim. Şimdi ise canlı yayın sırasında kullanabilecek özelliklerden bahsetmek istiyoruz. Zoom, online görüşme esnasında kim konuşursa kamerayı ona çevirebiliyor veya isterseniz tüm kameraları aynı anda izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bir kişiyi susturabiliyor veya bir kişiye odaklı olarak yayın izleyebiliyorsunuz. Ayrıca programın yayın esnasında chat özelliğinin kullanılabildiğini de belirtelim ve uygulamanın nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Zoom Cloud Meetings nasıl kullanılır?

Uygulamayı mobilden indirmek için App Store/Google Play Store’dan Zoom Cloud Meetings diye aratabilirsiniz. Web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız yazımızın sonunda bırakacağımız linki kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirip kurduktan sonra sizden üyelik ve kod oluşturmanız isteniyor. Üyelik oluşturup giriş yaparak veya yayın kodu oluşturarak giriş yapıyorsunuz.

zoom topantı

Daha sonra karşınıza ‘New Meeting’, ‘Join’ gibi seçenekler çıkacak. Buradan ‘New Meeting’ e tıklarsanız kendiniz bir online görüşme başlatacaksınız. ‘Join’ e tıklarsanız ise başkasının konferansına katılabilirsiniz. Başkasının konferansına katılabilmek için o kişinin ID ve şifresini bilmeniz gerekli bu durum sizin konferansınıza katılacaklar içinde geçerli.

zoom chat

Canlı yayına başladıktan sonra alt tarafta bulunan ‘Invite’ özelliği ile kişileri davet edebilir, ‘Manage Participants’ yazan yere tıklayarakkaç kişinin katıldığını görebilirsiniz. Yine aynı kısımdan ‘Share Screen’ derseniz önünüze bazı seçenekler çıkar. Buradan isterseniz beyaz bir tahta paylaşarak üzerine yazıp çizebilir, cihazınızın ekranını paylaşabilir veya iPhone/iPad cihazınızın görüntüsünü farklı cihazdan paylaşabilirsiniz.

Yayın esnasında sağ üstte bulunan ‘Gallery View’ kısmına tıklarsanız tüm kameralar aynı anda karşınıza gelecektir. Bu kısımda istediğiniz kişiyi susturabilir veya kişinin yanında ki üç noktaya tıklayarak ‘Pin Video’ seçeneği ile sadece o kişiye odaklı bir yayın izleyebilirsiniz. Alt kısımda bulunan ‘Records’ seçeneği ile yayını kaydedebileceğinizi ve sol alttan kendi sesinizi kapatıp açabileceğinizi ve yayını sonlandırabileceğinizi de belirtelim. Ayrıca sol altta ki oklara tıklayarak genel ayarlara gidebilir veya mikrofon/kulaklık/hoparlör cihazlarınızı seçebilirsiniz.

Zoom Cloud Meetings uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Google Play Store: Link

App Store: Link

Uygulamanın web sitesi: Link

Bir yorum bırakınız...

*

Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...