Online Eğitim, Video Konferans Yapabilmenize İmkan Tanıyan Uygulama: Zoom Cloud Meetings İncelemesi | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Online Eğitim, Video Konferans Yapabilmenize İmkan Tanıyan Uygulama: Zoom Cloud Meetings İncelemesi

Koronavirüs salgını nedeniyle oldukça popüler hale gelen Zoom Cloud Meetings, derslerinizi veya video konferanslarınızı online olarak evinizden yapabilmenize olanak tanıyor.

zoom meetings

Covid-19 yani diğer adıyla koronavirüs dünya üzerinde neredeyse bütün etkinliklerin iptal olmasına neden oldu. İşlevlerine ara veren kurumlar arasına okullar ve işyerleri de girince kullanıcılar çareyi Zoom Cloud Meetings uygulamasında buldular. Çünkü bildiğiniz gibi evden online ders yani video eğitimler ve online konferanslar oldukça yaygınlaştı. Bu program özellikle evinizde canlı ders alabilmeniz, iş yerleri toplantılarınızı gerçekleştirebilmeniz için çok ideal. Ancak tabi ki mobil uygulamanın özellikleri bunlarla sınırlı değil. Dünya üzerinde kullanımı yaygınlaşan programdan ekran paylaşabilme gibi daha birçok özelliği pratik şekilde kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz bu programın işlevlerinin neler olduğuna ve nasıl kullanıldığına biraz daha yakından bakalım.

Zoom Cloud Meetings Programının işlevleri neler?

Zoom Cloud Meetings yani diğer adıyla Zoom uygulamasının ilk amacı tabi ki online görüşme yapmanızı sağlamak. Uygulama içerisinde isterseniz kendiniz bir online görüşme oluşturup yayın yapabilir, isterseniz de başkasının yayınına katılabilirsiniz. Ancak uygulamanın özellikleri bununla bitmiyor.

zoom

Program online görüşme haricinde cihazınızın ekranını anlık paylaşmanızaolanak tanıyor. Ayrıca ekran paylaşma özelliği sayesinde cihazınızın yanı sıra beyaz bir ders tahtası gibi arka plan paylaşabiliyorsunuz. Bu arka planda da kalem ile yazı yazabilir, çizim yapabilir ve daha birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Programın ekran paylaşma yeteneği bunlarla da sınırlı değil. Zoom’da iPhone/iPad cihazınız varsa farklı bir cihazdan o cihazın ekranını kablosuz veya kablolu olarak görüntüye aktarabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra Zoom Cloud Meetings’in canlı yayını kayıt edebilme özelliği olduğunu da belirtelim. Şimdi ise canlı yayın sırasında kullanabilecek özelliklerden bahsetmek istiyoruz. Zoom, online görüşme esnasında kim konuşursa kamerayı ona çevirebiliyor veya isterseniz tüm kameraları aynı anda izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bir kişiyi susturabiliyor veya bir kişiye odaklı olarak yayın izleyebiliyorsunuz. Ayrıca programın yayın esnasında chat özelliğinin kullanılabildiğini de belirtelim ve uygulamanın nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Zoom Cloud Meetings nasıl kullanılır?

Uygulamayı mobilden indirmek için App Store/Google Play Store’dan Zoom Cloud Meetings diye aratabilirsiniz. Web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız yazımızın sonunda bırakacağımız linki kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirip kurduktan sonra sizden üyelik ve kod oluşturmanız isteniyor. Üyelik oluşturup giriş yaparak veya yayın kodu oluşturarak giriş yapıyorsunuz.

zoom topantı

Daha sonra karşınıza ‘New Meeting’, ‘Join’ gibi seçenekler çıkacak. Buradan ‘New Meeting’ e tıklarsanız kendiniz bir online görüşme başlatacaksınız. ‘Join’ e tıklarsanız ise başkasının konferansına katılabilirsiniz. Başkasının konferansına katılabilmek için o kişinin ID ve şifresini bilmeniz gerekli bu durum sizin konferansınıza katılacaklar içinde geçerli.

zoom chat

Canlı yayına başladıktan sonra alt tarafta bulunan ‘Invite’ özelliği ile kişileri davet edebilir, ‘Manage Participants’ yazan yere tıklayarakkaç kişinin katıldığını görebilirsiniz. Yine aynı kısımdan ‘Share Screen’ derseniz önünüze bazı seçenekler çıkar. Buradan isterseniz beyaz bir tahta paylaşarak üzerine yazıp çizebilir, cihazınızın ekranını paylaşabilir veya iPhone/iPad cihazınızın görüntüsünü farklı cihazdan paylaşabilirsiniz.

Yayın esnasında sağ üstte bulunan ‘Gallery View’ kısmına tıklarsanız tüm kameralar aynı anda karşınıza gelecektir. Bu kısımda istediğiniz kişiyi susturabilir veya kişinin yanında ki üç noktaya tıklayarak ‘Pin Video’ seçeneği ile sadece o kişiye odaklı bir yayın izleyebilirsiniz. Alt kısımda bulunan ‘Records’ seçeneği ile yayını kaydedebileceğinizi ve sol alttan kendi sesinizi kapatıp açabileceğinizi ve yayını sonlandırabileceğinizi de belirtelim. Ayrıca sol altta ki oklara tıklayarak genel ayarlara gidebilir veya mikrofon/kulaklık/hoparlör cihazlarınızı seçebilirsiniz.

Zoom Cloud Meetings uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Google Play Store: Link

App Store: Link

Uygulamanın web sitesi: Link

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...