Online PDF Düzenleme Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Online PDF Düzenleme Nasıl Yapılır?

online-pdf-duzenleme

Resmi belge gibi kitap ve birçok dosyada farklı standart olarak PDF kullanılmaktadır. Bu dosyalar günümüz teknolojisinde işlevsellik açısından oldukça kullanışlıdır ve daha çok bu format kullanılmaktadır.

Office Programlarının yanında ayrıca dosyaların değiştirilememesi durumundan PDF uzantısı kullanımı daha çok talep görmüştür. Bilgisayarlar başta olmak üzere çeşitli programlar yardımı ile çoğu model tablet ve telefonlarda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Günümüz içinde banka ekstreleri gibi alanlarda oldukça yaygın bir şekilde PDF dosya kullanılmaktadır. Mail yoluyle iletilen belgelerde de kullanılmaktadır.

PDF Dosyası Nasıl Yapılır, Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle bu dosyaları açabilmek için birkaç çeşit programlar bulunmaktadır. Dünyada en çok kullanılan “Acrobat Reader” adı verilen program ile piyasaya sunulmuştur. Genel olarak bu dosyalar yardımıyla PDF dosyalar kolaylıkla açılmaktadır.

Ayrıca PDF dosyalar ile birlikte kullanıcı kişiler ulaşmak istedikleri sayfalara sayfanın numarasını girerek kolaylıkla o sayfaya ulaşabilirler. Eğer daha çok çeşitli sayfaya ulaşmak isteyen kullanıcı kişiler tarayıcının geliştirmiş olduğu alt yapıdan da faydanabilirler. Bunlar;

  • Chrome,
  • Firefox,
  • Explorer,

Gibi tarayıcılardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Ayrıca bunlar dışında dosya indirmenize ve kayıt etmenize gerek kalmadan internet aracılığı ile içeriğe ulaşma ve inceleme şansınız bulunmaktadır. Acrobat Reader çeşitli programlarda da kolaylık sunmaktadır.

Online PDF Nasıl Yapılır ve Düzenlenir?

PDF dosya günlük hayatta neredeyse çoğu dosyalarda kullanılmaktadır. Farklı yöntemler ile elinizde ki dosyaları kolaylıkla online bir şekilde PDF dosyaya çevirebilirsiniz. Peki online PDF dosya nasıl düzenlenir?

Yani PDF dosyası nasıl düzenlenir sorsusunun cevabını vereceğiz. Bunun için öncelikle PDF dosyanızı Microsoft Word dosyasına çevirerek değişlik işlemine başlayabilirsiniz. Ayrıca bunun dışında çevrilecek dosyayı Adope Acrobat Reader programında açın. “PDF düzenleme” kısmına tıklayın. Sonrasında dilediğiniz değişikliği online ve ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

PDF dosyasında yer alan veriler resim formatındaysa bunları düzenleyemezsiniz. Resim formatları resim düzenleme programları ile düzenlenebilir. Metinsen içerikleri kopyalayarak Microsoft Word Belgesine yapıştırın. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra PDF olarak kayıt edebilirsiniz. Microsoft Word belgesi içeriğine resim ekleyerek de düzenlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Word belgesinde düzenlemeleri yaptıktan sonra, “Farklı kaydet” tıklayarak. Kayıt türünü “Pdf” seçerek Dosyanınızı tekrar PDF olarak kayıt edebilirsiniz.

Google Dokümanlarda PDF Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayarınızda Microsoft Word olmasa bile aynı düzenlmelemeleri Google Dokümanlarda yapabilirsiniz. Google Dokümanlar ana sayfasına açın. Ardından, PDF oluşturmak istediğiniz belgeyi açın, “Dosya> İndir”e tıklayın ve ardından verilen listeden “PDF Belgesi (.pdf)” seçeneğini seçin.

PDF dosyasını nereye kaydedeceğinizi seçmenizi isteyen bir pencere açılacaktır. Kayıt etmek istediğiniz yeri seçerek PDF olarak kayıt edebilirsiniz.

İnternet ortamında PDF dosyası düzenlemek için çeşitli programlar bulabilirsiniz. Üstelik bu tarz programların indirilmesi ve süresi sınırsız bir şekildedir. İnternet sitesi üzerinde de dosyaları online bir şekilde PDF formatına çevirebilirsiniz. Farklı internet adresleri olan bu programlar ile ücretsiz hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*